30.10.2016
Kategorie: Ekonomika

Jak mohou hospody obejít EET?

Sdílejte článek:

REC

S tím, jak se blíží povinné používání EET v restauracích, přemýšlejí jejich majitelé nad tím, kterak by se bylo možné v jejich provozovně této byrokratické šikaně vyhnout. Zejména tam, kde je zavedení Babišova nesmyslu pro hospodu likvidační, neboť třeba na malé vesnici tam chodí jen pár štamgastů na pokec a výdělek sotva pokrývá náklady provozu.

[ad#clanek-respo]

A tak se česká vynalézavost mezi provozními šíří jako blesk. Připouštějí, že hledají cesty, jak se EET vyhnout, zároveň však nechtějí uvést svoji identitu, aby se jejich podnik neocitl v hledáčku Finanční správy, píšou například HN. 

  • Faktura nebo voucher

Jak tedy obejít v hospodě EET? Fakturou nebo voucherem. Podle deníku tak existují již dva možné scénáře, jak se evidenci tržeb vyhnout. První možností je fakturovat za obědy firmám, jejichž zaměstnanci jsou častými zákazníky restaurace. Druhou možností je si nechat vytisknout voucher na tzv. „zážitkový pobyt s obědem“. Ten by zákazníkům předával jiný podnikatel, který nepodléhá evidenci tržeb a s nímž by se restaurace dohodla na spolupráci. Někteří provozovatelé uvažují již o tisku dokonce tisíců kusů podobných voucherů. Podle Karla Havlíčka z Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) však není takový postup moudrý a rozhodně ho nedoporučuje.

  • Prodej “přes ulici”
Někteří hospodští ze severních Čech teď prozkoumávají další nejnovější nápad. Pivo točit hostům do kelímku a jídlo dávat na plastový talířek s tím, že si vše zkonzumují jinde. Například v „klubovně“, ve kterou by se mohl proměnit hospodský sál. Nebo na zahrádce. Každou část by provozovala jiná firma na své vlastní IČO.

Pokud si host nesedá ke stolu, neobsluhuje ho číšník, nevyužívá toaletu, pak se hostinec vlastně chová úplně stejně jako pouliční stánek a zatím nemusí elektronické účtenky nikam posílat. Stánky totiž mají výjimku až do 3. fáze EET, tedy do března 2018. Pokud by to hospoda chtěla praktikovat u všech zákazníků, musela by se zbavit všech stolků a židlí a nesměla by klientům nabízet toalety. To ale v hospodě dost dobře nejde.

Podle mluvčí finanční správy Petry Petlachové by se ale kontroloři na zmíněná papírově oddělená zařízení určitě zaměřili a posouzení by bylo v každém případě individuální. „Situace, kdy je ke konzumaci jídla a nápojů určena zvláštní místnost či klubovna, tedy uzavřený, veřejně nesdílený prostor, který má k dispozici konkrétní provozovatel, se v podstatě neliší od situace, kdy dochází ke konzumaci v otevřeném prostoru na zahrádce před hospodou,“ říká. Podle ní je to v obou případech stravovací služba a muselo by se vše posuzovat komplexně včetně doplňkových služeb poskytovaných s prodejem jídla.

  • Klubové pivnice

Nicméně “Klubové pivnice”, kde se čepuje pivo bez účtenek, ale už dnes existují na bázi spolků. A čepovat pivo bez účtenek a evidence chtějí dál. Zřejmě nejznámější je spolek s názvem Klub labužnických pohodářů. Pivo u pohodářů dostane jen ten, kdo je členem klubu. A tím se lze stát poměrně snadno. Stačí souhlasit se stanovami a zapsat se do knihy. Příkladu následovaly zhruba dvě desítky malých hospod na malých vesnicích na Vysočině i jinde. Týká se to především hospod z malých obcí, které točí pivo spíš pro zábavu než na uživení, a udržují tak společenský život na vsi. Většinou už nemají finanční ani časovou kapacitu vyřizovat si a dodržovat všechny podnikatelské povinnosti včetně EET.

Je třeba založit si spolek, napíšou se stanovy, pošlou se na soud a ten to musí odsouhlasit. Trvá to několik měsíců, někdy posílají stanovy k přepracování. Spolek musí před registračním soudem prokázat zájmovou činnost. Jako důkaz o ní mohou svědčit fotografie ze soutěží nebo záznamy v klubové kronice. Členové si odsouhlasí ceny a z toho, co po zaplacení nákladů na provoz pivnice zbyde, si opečou prase nebo udělají soutěž.

[ad#clanek-respo]

ANO, je to těžké. Zase si někdo asi řekne: “Podívejte se na zloděje a šmelináře! Chtějí okrádat náš moudrý stát!” Jenže věc se má úplně jinak. Pokud by byl náš stát opravdu moudrý, bylo by daňové zatížení nastaveno tak, aby každý rád a pro svůj klid vše zaplatil. Tedy nikoliv současné likvidační výše daní, odvodů, pojištění a jinak skrytých výpalných eráru, na které se pomalu normálně nedá ani vydělat a financfízlové musí vymýšlet jednu šikanu podnikatelů za druhou, aby je vysáli do morku kosti, ale jednoduché, nízké daně na hospodárný provoz potřebných státních služeb. Jenže to by nesměli být u moci sociálbolševici, kteří o nějakém zefetkivnění výdajové části státního rozpočtu, a tedy snížení daňové zátěže, ani neuvažují, neboť tam mají zakomponované úplatky pro své voliče.   

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...