6.10.2021
Kategorie: Politika, Volby 2021

Jak jsou karty k volbám rozdány?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPřed volbami do poslanecké sněmovny se vytvořila díky koalování nejhorší situace pro nás, voliče. Zcela evidentně jsou karty rozdány k volbě menšího zla místo toho, koho bychom volili srdcem.

Strašení v předvolební atmosféře běží na plné obrátky. Údajně se podle experta novinek.cz ocitáme v polovině února 1948. Co máme teď, pár dnů před volbami do Sněmovny? Místo Sovětského svazu je tady Putinovo Rusko, které se raketovým tempem vrací do nejhorších dob SSSR. Kdyby po našich volbách vznikla – za mimořádného přispění „člověka Kremlu v Praze“ Miloše Zemana – vláda ANO, SPD a KSČM (případně ČSSD), jejíž členové by neměli sebemenší problém s orientací na Moskvu, Vladimir Putin by jistě pomohl rozšířit hybridní válku proti Česku do účinnější podoby. Takto straší novinky.cz.

Problém je například jenom v tom, že fakticky se Andrej Babiš nemůže na Rusko vůbec orientovat i kdyby si to nakrásně přál. Jeho firmy ve svěřenských fondech jsou totiž jednoznačně orientovány na EU a Babiš sám si tedy žádnou otočku ke Kremlu dovolit nejen nemůže, ale nechce. U KSČM je navíc stejný problém jako u ČSSD – není stále jisté, že obě tyto levicové strany uspějí a překonají pětiprocentní hranici. U ČSSD je propad velmi reálný, u KSČM možný. Voliči sociální demokracie mají navíc zamotanou hlavu i programem „jejich“ strany. Když ministryně Jana Maláčová či přímo předseda ČSSD uvažují o vyvlastňování bytů, je ČSSD naprosto v koncích a sází na radikální řešení ala KSČM. Nedivím se proto vůbec tomu, že ČSSD vypadne. Většina voličů ČSSD už dávno přešla k hnutí ANO a tak to zůstane i letos.

Největší omyl dnešní pomatené doby byl ale vznik koalic SPOLU a PIRSTAN. Petr Fiala za ODS stojí za úplným rozplynutím pravicové politiky v kdysi pravicové ODS. Sází na politiku Antibabiš a důsledně voliče přesvědčuje, že on je morálně mnohem výše než Babiš. Jde o všechno – zejména pro Fialu. Pokud totiž zůstane ODS v opozici, končí- dodávám zaplať Bůh. SPOLU tak „vytáhne“ do poslanecké sněmovny partajníky TOP 09 a KDU-ČSL, tedy stran, které by podobně jako levice mohly skončit před branami sněmovny, pokud by kandidovaly samostatně. SPOLU je všechno jiné než pravice a pravicově orientovaný volič má smůlu. Podobně je na tom koalice PIRSTAN. I tady slyším mezi lidem, že nemohou koalici volit kvůli Ivanu Bartošovi a pirátům obecně. Píše se o tom, že právě piráti „táhnou“ výsledek koalice pod 20%. STAN by řada lidí byla ochotna volit, ale díky Bartošovi nechtějí. Opět prekérní situace pro českého voliče.

U koalice SPOLU existuje ale i další zátěž – voliči moc dobře chápou, že SPOLU by chtělo být ve vládě s PIRSTAN a hlas pro SPOLU je tedy hlasem pro Bartoše ve vládě. A opět má pravicový volič problém a SPOLU volit nemůže. Je navíc doslova kuriózní, když Bartoš připouští v rozhovoru pro MfDnes ze dne 5.10. vládní spolupráci s ODS s tím, že na “kulturní válku s ODS není čas”. Dokonce ODS chválí za její “posun v enviromentální politice”. Takto to tedy má Bartoš vymyšleno.

Poslední předvolební průzkumy, jakkoliv mohou být cinknuté – zejména ty pro ČT – navíc ukazují, že pokud by se hlasovalo pouze pro strany, opět by suverénně vyhrálo hnutí ANO a samostatně kandidující strany dnešních koalic by pobraly maximálně deset procent hlasů, spíše méně.

Z této situace plyne vlastně jedno jediné – z malých stran nevyrostou velké i kdyby se „uspojovaly“. Jednoznačně se ukazuje, že bez skutečných lídrů, kteří dokáží přitáhnout voliče, žádná skutečně velká strana vzniknout nemůže.

Rozhodně se nenacházíme v situaci podobné polovině února 1948. Dnes se navíc vůbec nehraje o příklon k Moskvě. Hraje se, jak moc budeme poslouchat nesmysly z Bruselu typu Greendeal a zda se u nás bude zdražovat energie rychle nebo ještě rychleji. PIRSTAN totiž politice Bruselu nebudou odporovat vůbec, SPOLU částečně a Fiala komentuje Greendeal jako věc, kterou nelze změnit. Babiš sice hovoří o tom, že je to nesmysl, ale Brusel ho bude dál „vyšetřovat“, aby změknul.

Proto očekávám zejména pro někoho překvapivý úspěch SPD, která si klidně může šáhnout na 15%, neboť tam odejdou protestní hlasy těch, co nechtějí SPOLU, PIRSTAN ani ANO. A nechtějí, aby jejich hlas propadnul. A budou to pravděpodobně „Okamurovci“, kteří budou jazýčkem na vahách pro tu kterou vládu. Za úspěch budu považovat pouze to, pokud se ve vládě neprosadí pirátství. Prezident Václav Klaus říká, že bude rád, když se Česko neposune dále vlevo. A právě v tom tkví dnešní pomatená postcovidová situace – volíme menší zlo místo toho, čemu věříme.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)