28.1.2015
Kategorie: Ekonomika

Jak bankéři okradli moji babičku

Sdílejte článek:

HONZA MIKULA 28|01|2015

Také jste slýchávali od babičky, jak si kupovala rohlík za desetník? A co všechno si koupila za korunu? Bereme za samozřejmost, že v dobách našich dědů byly ceny násobně nižší. Dokonce jsme si zvykli, že každý rok ceny o něco vzrostou. Neustálý růst cen máme za přirozený. Ale zamysleli jste se někdy, proč tomu tak je? Co je tou silou, která žene ceny vzhůru?

[ad#hornisiroka]

S dědou jsme v dětství podnikali nejrůznější výpravy do muzeí, hradů a zámků. Několikrát jsme navštívili i skanzen Veselý kopeček plný historických roubenek, kde jsme si mohli živě představit, jak se lidem dříve žilo. Děda nám vždy vyprávěl, jak si lidé tloukli máslo, předli len, jak s dobytkem obdělávali pole a pro mě nejzajímavější, jak si stavěli domy. Všechny ty činnosti mají jedno společné. Byly časově velmi náročné a často bylo třeba více než jeden pár rukou.

V muzeích jsme zase často spatřovali technické vynálezy, které lidem usnadňovaly život. Každý další vynález umožnil člověku vyrábět více a za kratší čas. Obecně se výroba s technickým pokrokem stávala snazší a snazší – levnější a levnější. Bohužel jsme s dědou nikdy neabsolvovali exkurzi České národní banky – centrální banky, která toho má hodně na svědomí.

Tiskárna na peníze

Na exkurzi bychom se dozvěděli, že centrální banka tiskne nové peníze, které poskytuje soukromým bankám. Ovšem soukromé banky si peníze neuloží do trezorů. Takové trezory, jaké známe z filmů, už snad ani nemají. Peníze ještě s nezaschlým inkoustem rozpůjčují například magnátům na stavbu honosných budov, makléřům na investice do všeho, co lze na burze rychle koupit nebo politikům, od kterých si nakoupí státní dluhopisy.

Háček tkví v tom, že na stavbu budovy potřebujete materiál, který začnete ve velkém nakupovat, a jehož cena tak začne růst. Ceny komodit začnou také růst, neboť na burze platí: jeden makléř za všechny a všichni makléři za jednoho – všichni nakupují a ženou ceny vzhůru. A politici, neboť mají zase před volbami, použijí peníze z dluhopisů na dárky voličům či jejich sponzorům vydávaných za tzv. prorůstová opatření. Všichni utrácí za peníze, které nikdy nikdo nevydělal a o které se zasloužila pouze centrální banka respektive její speciální tiskárna na peníze.

00inflation

Chudák slečna pokladní

Lucie s Rayem v Televizních novinách slavnostně ohlašují konec recese. Vyzdvihují růst burzovního indexu a růst stavebnictví. Ministr financí se v reportáži nezapomene pochválit, jak klesají úroky českých státních dluhopisů, díky jeho odpovědné hospodářské politice.

Moje babička má samozřejmě Lucii s Rayem ráda a je i ráda, že po dlouhé době ohlašují pozitivní zprávy. Netrvá ovšem dlouho a v supermarketu za rohem zdraží její oblíbené dobroty, na což si postěžuje, jací jsou to vydřiduši.

Nemám srdce ji vysvětlit, že Lucie s Rayem ji tak trochu tahali za nos. Nezačali jsme růst. Pouze šaráda z natištěných peněz obsadila pódium. Centrální banka vyvolala všeobecné zdražování.

Nejvíce na to doplatila chudák slečna pokladní, kterou babička za zdražení provrtala vyčítavým pohledem. A to ve chvíli, kdy pan centrální bankéř oznamuje, jak bankovní rada tištěním peněz zachraňuje ekonomiku, za což sklízí uznání všech.

[ad#velkadolni]

V jedné z dalších epizod Televizních novin s vážnou tváří ohlašují Lucie s Rayem, jak soukromé banky vykazují miliardové zisky. To už babička rozzlobeně drmolí něco o komunistech, a že takové věci se rozhodně neděly. Těžko babičku v tu chvíli přesvědčovat, že za miliardové zisky mohou nově natisknuté peníze, ke kterým mají přístup jen banky. Že tím, jak makléř nakoupil na burze pšenici a její cenu vyhnal vzhůru, tak banky vydělaly velké peníze. Ale pak chudák pekař musel nakupovat pšenici dráž a tím pádem musel i prodávat za dráž, jinak by zkrachoval. A tím pádem i supermarket musel pekařovi dobroty prodávat za o pár korun více, než byla babička zvyklá. A ten vyčítavý pohled neměl patřit slečně pokladní, ale panu centrálnímu bankéřovi.

ZDROJ: Honza Mikula

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...