15.11.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Inkluze v praxi: Ředitel základní školy neví, jak se zbavit problémových cikánů

Sdílejte článek:

SAAD

Dají se prý spočítat na prstech jedné ruky a ještě zbude. Navíc si s nimi nikdo pořádně neví rady. Kvůli problémovým žákům na ZŠ Jugoslávská v Ostravě se její vedení, zástupci obvodu, sociálky i státní a městské policie setkávají s rodiči. Pěkně naštvanými.

[ad#textova1]

 „Sešli jsme se tady, abychom je ze školy vytlačili,” křičí jeden z nejaktivnějších účastníků veřejného projednávání situace na zábřežské škole. To svolává úřad z Ostravy-Jihu na úterní podvečer po třídních schůzkách; oproti předpokladům nedorážejí pouze tři čtyři hlavní mámy-stěžovatelky, nýbrž dohromady asi sedmdesát lidí.

Zajímá je: Jak to bylo s napadením učitelek odtrhávající od sebe rvoucí se šesťáky a osmáky, koho odvážela minulý pátek od školy policie na stanici, na co nosili pokrevně spříznění nezvedení žáci teleskopické obušky a obranné spreje? A kdo ochrání jejich děti?

„Od září jdou fámy, že bráním určité etnikum, že mi koupili BMW a Mercedes, abych nad nimi držel ochrannou ruku. Já však ke všem přistupuji stejně. I kdyby žák spáchal vraždu, nemohu ho ze školy vyloučit,” říká ředitel školy Petr Opletal. Odmítá řeči o zbraních (obušek byl prý z toaletního papíru), zdůrazňuje, že se nikomu nic nestalo.

„A jak dlouho na to budeme čekat?” zaznívá opakovaně od rodičů. Těm nestačí ani osobní ujištění od jedné z účastnic rvačky, že žáci neměli v úmyslu útočit na kantorky. „Našim dětem se nevěří, když upozorňují na zbraně. Bojí se jít do školy a pak zpět domů, aby na ně nečekala banda cigošů,” reagují emotivně jeden přes druhého.

Zástupce velitele vítkovické policejní stanice podotýká, že opravdu „není dobré zasahovat ve škole”, ale všechny kauzy související se jsou řádně prověřované. Ze strany strážníků zazní příslib posílení hlídkové služby v okolí školy, obvod nevylučuje jednání o zajištění ochranky a ředitel informuje o zřízení kamerového systému uvnitř.

Dámy ze sociálky na Jihu vysvětlují, že hlavního „barabu” neznají a nemají proč. Chlapcem se totiž zabývají podle trvalého bydliště jejich kolegyně v Moravské Ostravě a Přívozu. Ty sice na setkání dostávají také pozvání, ale odmítají přijít ohánění se zákonem o ochraně dětí a osobních údajů. A rodiče, ti samozřejmě nadávají.

„Kvůli třem špatným děckám musí odcházet pryč ty slušné? Pane řediteli, třeba už nemáte té škole co dát?” ptá se jeden z tatínků a v legraci kývá na návrh ředitele vyměnit si s ním čas místo. Opletal horuje za zrušení inkluze (změnu školského zákona) a říká: „Budu jen rád, když mi kdokoliv poradí, jak dostat problémové žáky pryč!”

Klučina – směrnice GDPR zapovídá uvést o něm cokoliv osobního – je podle dostupných informací jeden z přibližně desítky „výkvětů” ZŠ Jugoslávská. Takových, kteří se učí po někdy i vícenásobném propadnutí mezi mladšími žáky.

Do školy chodí podle toho, jak se jim chce. A když už dorazí, pak místo učebních pomůcek nejraději pouze se svačinou a dvoulitrovou kokakolou… Podle toho vypadá taktéž přístup jejich zákonných zástupců.

Slušnější rodiče hovoří o výhrůžkách ze strany problémových dětí, ne-li přímo šikaně, nošení pepřových sprejů do školy (na údajnou sebeobranu) či přivolávání starších kamarádů, kteří se přicházejí „mstít” (aby nebyli ti ze ZŠ Jugoslávská popotahováni).

„Myslíme, že to má vedení školy jak se říká na háku a neřeší inkluzi ani zvýšenou bezpečnost našich dětí. Doslechli jsme se, že nemá ani smysl jít si stěžovat na úřad,” prohlašují.

Tato tvrzení však ředitele doslova nadzvedávají ze židle: „Nejsou to spíše snahy vyvolávat určitou senzaci a mít se o čem bavit na sídlišti? Bohužel se nejvíce vyjadřují ti, kteří u ničeho nebyli, ale i přesto šíří dezinformace a polopravdy, které zaslechli!” Svá slova dokládá složkou hlášení o potížích na „sociálku”, kurátory či policii. ZŠ Jugoslávská s 370 žáky jich odesílá spoustu, nicméně žádný výsledek zpětnou vazbu už nezískává.

„Skutečně nejde vzít ty největší raubíře za ucho a dotáhnout je do polepšovny,” poznamenává ředitel v reakci na žádosti rodičů, aby s nezvedenci udělal jednou provždy pořádek. Základní škola také nezná pojem „vyloučení”; to hrozí až studentům na střední. Opletal navíc upozorňuje, že konflikty mimo školní půdu mezi něž patřilo prý i ono rozšlapání brýlí jednoho ze žáků ZŠ Jugoslávská jsou případy, k nimž se volávají strážníci či policisté.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Zdroj 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...