3.2.2024
Kategorie: Společnost

Hurá, už to běží!

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Problém se spuštěním systému elektronických přihlášek ukazuje, že v řadě věcí, které nynější vládní koalice kritizovala v době, kdy její politici byli v opozici, není nikterak lepší ani ona sama.

Když se v květnu loňského roku ujímal funkce ministr školství Mikuláš Bek (mimochodem v pořadí již třetí šéf resortu školství ve Fialově vládě), jako jeden ze svých cílů si vytyčil zavedení digitalizované formy přijímacího řízení na střední školy. Na podzim téhož roku pak byla skutečně schválena vládní novela školského zákona, která stanovila, že uchazeči o studium na střední škole budou moci podávat tři přihlášky místo dosavadních dvou, a navíc je budou moci vyplňovat elektronicky.

Zároveň bylo rozhodnuto, že celý proces digitalizace přijímacího řízení zajistí vlastními silami společnost Cermat, přičemž příslušný informační systém bude pro žáky a jejich rodiče spuštěn nejpozději 1. února 2024. Byť se tehdy objevily ze strany některých lidí pochybnosti ohledně toho, zda toto organizace je schopna v takto krátkém termínu systém včasně zprovoznit, mluvčí Cermatu Jana Patáková tehdy sebevědomě prohlásila: “Já jsem přesvědčena o tom, že všechno bude v pořádku a že dodržíme termíny, jak máme” (viz odkaz zde).

Po zkušenostech s tím, jaké problémy v minulosti měly čerstvě po svém spuštění některé státem realizované informační systémy (naposledy před necelými 14 dny při uvádění do chodu mobilní aplikace e-Doklady, kdy kvůli přetížení systému přestalo na určitou dobu fungovat i přihlašování do datových schránek či vystavování e-receptů), řada lidí předvídala, že i systém pro podávání elektronických přihlášek na střední školy kvůli svému přetížení v první den zkolabuje. Tentokrát však tito “pesimisté” neměli pravdu – systém totiž v první plánovaný den nebyl spuštěn vůbec…

Jak asi všichni čtenáři vědí, v noci před jeho plánovaným spuštěním byla v programu odhalena chyba, ke které docházelo při nahrávání příloh k přihlášce (například výpisu vysvědčení či potvrzení o zdravotní způsobilosti žáka). Ještě den předtím přitom představitelé Cermatu i ministr školství Bek ujišťovali veřejnost, že ve zkušebním režimu software fungoval bez problémů a obstál i při zátěžových testech. Když pak byl Cermat nucen ve čtvrtek ráno 1. února oznámit, že spuštění systému se odkládá, ministr Bek to okomentoval slovy: „Mrzí mě to, byla to určitě chyba na naší straně. Ale nežijeme v dokonalém světě a není to ani první, ani poslední elektronický systém, jehož spuštění doprovázelo zpoždění.“ (viz odkaz zde)

Pan ministr má nepochybně pravdu v tom, že podávání elektronických přihlášek rozhodně není první elektronickým systémem v České republice, jehož spuštění doprovázely problémy. Kromě výše zmíněného systému e-Doklady bych zmínil i některé projekty, spuštěné v éře předchozí Babišovy vlády, jako byl například systém pro vystavování elektronické neschopenky nebo systém prodeje dálničních známek přes internet. Jde však o to, že i na tomhle případě se ukazuje, že v řadě věcí, které nynější vládní koalice kritizovala v době, kdy její politici byli v opozici, není nikterak lepší ani ona sama.

Systém elektronických přihlášek byl nakonec uveden do chodu v pátek zhruba hodinu před půlnocí a v době psaní tohoto blogu stále bez problémů běží. Věřme tedy, že tomu tak bude i v příštích hodinách a dnech, a že všichni žáci či jejich rodiče, kteří se rozhodnout podat přihlášku elektronicky, tak budou moci učinit. Jenom by po čerstvých zkušenostech se zaváděním tohoto systému měli být opatrnější ti “inovátoři”, kteří například prosazují co nejrychlejší zavedení psaní státních maturitních testů či jednotných přijímacích zkoušek online na počítači. Když by totiž takový systém zkolaboval hned na začátku, mělo by to na rozdíl od posílání elektronických přihlášek, kde ten den či dva zpoždění nehrají až tak velkou roli, mnohem nepříjemnější důsledky…

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)