2.5.2017
Kategorie: Ekonomika

Hovadiny ze Zákoníku práce (VII.)

Sdílejte článek:

KAJKA

  • Vstupní lékařská prohlídka
Zákoník práce 262/2006 Sb. § 32: V případech stanovených zvláštním právním předpisem je zaměstnavatel povinen zajistit, aby se fyzická osoba před uzavřením pracovní smlouvy podrobila vstupní lékařské prohlídce.

[ad#clanek-respo]
.
Nebudu zde citovat Zákon o specifických zdravotních službách, ale prostě pokud zaměstnanec nastupuje na hlavní pracovní poměr, musí na vstupní LP vždy. Grády to začíná nabírat v okamžiku, kdy si uvědomíme, že to musí být před uzavřením pracovní smlouvy, nikoli až před samotným zahájením výkonu práce.Druhá libová věc je ta (ač už není v ZP přímo obsažena), že pokud takhle povinnost není splněna, je zaměstnanec automaticky považován za zdravotně nezpůsobilého, jeho pracovní smlouva je neplatná a ani pozdější absolvování LP tuto neplatnost nenapraví.
.
V praxi to znamená toto: Naberete nového zaměstnance, který chce pracovní smlouvu podepsat dopředu (třeba proto, že někde jinde dává výpověď). Vy s ním smlouvu podepíšete, on jde až v průběhu těch dvou měsíců na lékařskou prohlídku a pak Vám začne už s platným osvědčením, že je zdravotně způsobilý, pracovat. Za několik let vám přijde kontrola z inspektorátu práce a vy máte průšvih jako blázen, protože celou dobu zaměstnáváte člověka, který je z pohledu tohoto zhovadilého paragrafu zdravotně nezpůsobilý.
  • Práce přesčas
Máme v práci zaměstnance, kterého já osobně řadím do kategorie „geniální ajťák“. Je to člověk, který nemá přítelkyni, nemá v podstatě ani žádný další osobní život a je strašně dobrý ve vyvíjení programů. Pointou je, že práce je mu v tomto ohledu i koníčkem, krom toho nepotřebuje moc spát, takže reálně je schopen pracovat strašně moc hodin denně, což ho baví a uspokojuje.Zaměstnavatel je z jeho umu samozřejmě nadšen a rád by jeho kvalit využil co nejvíc. Nicméně to není možné, protože tu máme limity přesčasů, práce na DPP, maximální délku směny, předepsané odpočinky mezi směnami i odpočinky v týdnu atd.Hlava mi na tom nebere především to, že kdyby tento člověk pracoval pro dva různé zaměstnavatele, tak s jeho vytížením nebude mít nikdo problém. Ale u jednoho to prostě nejde.

  • Výpovědí proti neplodnosti
Zákoník práce 262/2006 Sb. § 53: (1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je [..] d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou [..]
(2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby [..] pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby.
.
Jeden příklad z praxe. Paní bylo zrušeno místo a dostala výpověď pro nadbytečnost. Podnícena tímto dokumentem přiběhla domů za manželem a hupli na to, v následku čehož otěhotněla. Co to teď znamená pro zaměstnavatele? Její pozice neexistuje, tedy jí nemůže přidělovat žádnou práci. Musí tedy paní na překážkách v práci plně platit až do jejího odchodu na MD. Po ukončení její RD (takže po třech, šesti, devíti letech, podle počtu dětí, protože paní jde plození evidentně snadno) se paní vrátí a opět bude plně placena na překážkách v práci, než jí uplyne zbytek výpovědní lhůty. Proč mi tohle přijde jako hovadina, asi nemusím vysvětlovat.
 .
[ad#pp-clanek-ctverec]
 
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 4,27 out of 5)
Loading...