15.9.2022
Kategorie: Ekonomika

Hledá se premier, kterej má koule!

Sdílejte článek:

JAN BITTNER

Tak si pojďme něco říci o tom “slavném zastropování” cen energií. Vláda pod velmi silným tlakem konečně něco udělala. Ale to je tak vše, co lze hodnotit pozitivně. Protože se část veřejnosti sice mírně uklidní, ale je to velmi nebezpečné. Hasí se totiž požár, neřeší se jeho příčina. Zkusím to vysvětlit na jednoduchém příkladu:


Všichni holiči zdražili své služby za pánské ostříhání na 1000 kč. A to se zdá pánům moc a tlačí na vládu, aby s tím něco udělala. A tak vláda pod tlakem “zastropuje” cenu na 400 kč (u sousedů na Slovensku je to však 3x méně). Jenže! Holiči si budou dál účtovat 1000 kč a to znamená, že ten rozdíl 600 kč bude vláda holičům za každého zákazníka doplácet a holiči si budou dál nehorázně mastit kapsu. Jenže vláda ty peníze nemá a tak si je bude muset na stále vyšší úrok půjčit a pak ty dluhy splácet. Jenže má už dluhů až nad hlavu a reálně se jí to “vymkne z ruky”. Pokud nebude zvyšovat daně nebo dál živit inflaci (což bude znamenat okradení lidí), v reálu však obojí, pak je státní bankrot nevyhnutelný!

A jaké by tedy bylo správné řešení?

1. Vláda prostřednictvím Ministerstva financí svolá valnou hromadu ČEZu a tam díky svému většinovému podílu (70%) rozhodne, že:
– společnost odchází z burzy v Lipsku a bude prodávat elektřinu doma koncovým zákazníkům za ceny cca 3 Kč za kWh vč.distribuce a DPH
– na 10 let ruší výplatu dividend akcionářům

Co bude následovat? Menšinoví akcionáři ČEZu, mezi kterými jsou významně zastoupeny americké a německé penzijní fondy a jedna z páteřních bank anerického FEDu J.P.Morgan, náhle zjistí, že jejich investice je mrtvá a velmi rychle přijdou s prosíkem, aby vláda (tedy my, většinoví akcionáři) odkoupili jejich podíly. Relevantní odhady hovoří o částce kolem 200 miliard Kč (jen roční náklady na zastropování cen domácnostem – nikoli průmyslu hovoří minimálně o stejné částce), což se rovná stejné sumě. Ale vláda (tedy my všichni občané) by tak získala 100% kontrolu nad ČEZem a pak bychom si my občané mohli sami sobě prodávat 1 kWh za cenu třeba 2 kč. Domácnosti by měly energii za hubičku a průmysl by získal obrovskou konkurenceschopnost proti zahraničí. To je ve věci elektřiny.

A co se týká plynu? Uzavřít stejný kontrakt na přímé dodávky s Gazpromem jako mají Němci, Rakušané, Italové, Maďaři atd. Jeden z největších energetických expertů v této zemi ing. Vladimír Štěpán to spolu se svými kolegy z expertní skupiny “Energie není luxus” (Noveský, Janeček, Vitásková a další) nabízí vládě už od ledna t.r., že zajede do Ruska a kontrakt přiveze. A reakce vlády? Nic, mlčení.

Takže Fialo, vzdej to, vezmi si svetr a jdi studovat Barmu. Nemáš na to. Premier, kterému leží na srdci zájmy občanů jeho země a není poskok zahraničních páníčků, musí mít koule. A ty je nemáš!

 

Jan Bittner

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (31 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...
69 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)