2.10.2023
Kategorie: Společnost

Formule na dálnici? Vadí? Nevadí?

Sdílejte článek:

Formule se proháněly po pražském okruhu. Slušní lidé jsou pobouřeni. Kam by to přišlo, kdyby tam s formulí jezdil každej!

 

Já vím, že musíme být jednotní a nerozdělení a tak jsem taky pobouřen a znepokojen, ale na druhou stranu vím, že máme více než čtyřicet tisíc výborně placených a skvěle motivovaných policistů, a zcela jim důvěřuji, že desperátního řidiče monopostu najdou a předají úřadům, aby ho co nejpřísněji potrestaly. Věřte nebo ne. Každopádně se pokusím utěšit všechny čtenáře, kteří jsou iritováni představou, že se jim v zrcátku cestou z Lidlu objeví monopost. Nebojte, není tak zle, je podstatně hůř.

Monopostní shitstorm byl natolik silný, že mi volali z jedné nejmenované televizní stanice, proč není možné stíhat vlastníka formule na základě objektivní odpovědnosti. Řekl jsem, že něco takového zákon neumožňuje. Tak se ptali, proč to zákon neumožňuje. Na to jsem řekl, že právní konstrukt objektivní odpovědnosti vznikl proto, aby bylo možné kasírovat pokuty z automatických radarů a za parkování od širokých vrstev obyčejných lidí a nikoli proto, aby postihli někoho, kdo se prohání po silnici s nějakým obskurním vozidlem. Nevím, zda se jim taková odpověď líbila.

Celý problém je poněkud širší.

Formule sice není jako vozidlo schválená pro provoz na pozemních komunikacích, protože nemá namátkou směrovky, couvací světlo, ovšem lékárničku, takže všichni zemřem. Nemá pneumatiky s předepsaným vzorkem a nebyla testována na srážku s chodcem, cyklistou a transgender černou lesbou na kole. Tak nějak však podvědomě cítíme, že formule nejspíš nebude ten největší problém, kterému v silničním provozu čelíme. V nabídce serveru autoscout24.de je momentálně 0 vozidel Dallara a i kdyby se všichni majitelé závodních monopostů rozhodli vydat se na projížďku, pravděpodobně to nebude mít vůbec žádný dopad do mojí nebo vaší osobní sféry, protože je jich po celém světě jen pár a komunikací, na které mohou vyjet, je taky jen pár. Takže nenastane ten worst case scénář, že by všichni jezdili s formulema po dálnici a pan Slušný Občan ve své Fabii Combi tomu musel jen nečinně přihlížet. Když už někam vyjedou, nedělají o nic větší prasárny než vylítané Citygo od Fujdory řízené pubescentem, který musí rozvézt za hodinu osm kečupových bublanin s průmyslovým salámem. Policie bude samozřejmě velice znepokojena, protože už se to jednou stalo a i přes enormní a personální nasazení se jim nepodařilo řidiče usvědčit, protože vlastník vozidla měl jednak solidní právní podporu a jednak odmítal vypovídat, a to je ohromná lekce pro všechny jedince, co mají neodolatelné nutkání si povídat s panem policajtem. Policejní snažení zahrnovalo například fízlování pomocí dronu a vypracování posudku v oblasti anatomie, který měl určit, zda vlastník vozidla může být shodný s osobou v helmě, co vozidlo řídila. To jen tak na dokreslení.

Ona ta technická nezpůsobilost je relativní pojem. Ostatně jako všechno.

Představte si, já jsem tuhle viděl Passata B5, takové to hnusné prasečí vozidlo, co je populární u polských gastarbeiterů a taky tady v jižních Čechách, jak jel po I/39 směrem na Krumlov a hrozně kouřil. Z právního hlediska ten naftový krám sice způsobilý k provozu na pozemních komunikacích byl, nicméně z faktického hlediska nikoli, protože měl zjevnou závadu emisního systému. Takových aut je spousta, každý den potkáte dvě tři. Všechna mají platnou STK a emise, mají motor v hajzlu nebo vypáraný DPF. Jasně, můžete věřit tomu, že ještě ráno byla OK, ale pak v tom dieselovém sráči něco mrdlo a začal kouřit jako parní lokomotiva, ale všichni asi tušíme, že tomu tak není. Rozdíl mezi ježděním technicky nezpůsobilou formulí a technicky nezpůsobilým rodinným combi je jen ten, že to druhé provozuje více lidí, tedy skoro všichni majitelé aut na naftu určitého stáří, kteří se rozhodli nevynaložit peníze na drahé opravy této vrtkavé technologie vyvinuté tak, aby vydržela horko těžko fungovat do konce záruky. Je to sice nezákonné, nejspíš to ostatním škodí, každopádně to pekelně smrdí, ale je to společensky přijatelné. Nezbývá než vyseknout poklonu firmám jako Delphi, Bosch a Denso, které dokázaly přesvědčit zákazníky o tom, že existuje něco jako čistý diesel.

Mám ale ještě něco lepšího. Vezměte si, že se po silnici prohání vyšší stovky vozidel, která jsou nezpůsobilá k provozu v silničním provozu de iure i de facto. Mají na sobě namontovaný doplněk, který nikdo nikdy neschválil pro použití v silničním provozu. Tento doplněk je zjevně nebezpečný v případě srážky s chodcem nebo jiným vozidlem, protože zhorší její následky pro tohoto chodce nebo posádku toho vozidla. To je proto, že byl vyvinutý proto, aby se jím dalo útočit na jiné účastníky silničního provozu. Ano, mám na mysli ten slavný „ochranný“ rám, který montuje na policejní automobily jedna středočeská automobilka vyrábějící mizerná předražená auta a na jehož nebezpečné charakteristiky upozorňuje už nějakou dobu obecně prospěšná organizace Kverulant.org.

Policejní auta s černým trubkovým útočným rámem na předních partiích potkáte určitě častěji než monoposty Dallara nebo Ferrari, a určitě je větší pravděpodobnost, že se s nimi srazíte, ať už nechtěně nebo chtěně, to druhé když policejní posádka nazná, že je vás třeba zastavit za každou cenu, což se děje čím dál tím více často. Tento doplněk nemá žádné schválení, a provozování vozidel s takovým doplňkem je nezákonné, úplně stejně nezákonné jako jezdit po D0 s formulí. Na technické by takové auto měli vyhodit, protože má nebezpečnou závadu spočívající v instalaci nepovolených doplňků a když policisté sami potkají jiné policejní auto opatřené tímto rámem, měli by ho zastavit, zakázat mu další jízdu a jeho posádku oznámit správnímu orgánu. Tento neschválený doplněk si nemůžete ani koupit, protože jeho výrobce, ta středočeská továrna na špatná předražená auta, ho totiž veřejně neprodává a dobře ví proč. Sama továrna totiž porušuje zákon, když uvádí na trh něco, co je v rozporu s právními předpisy nebo co je způsobilé někoho v neúměrné míře poškodit, ale znáte to, důkazy o takovém flagrantním porušení zákona by nejprve musela zajistit policie a ta si to objednala. Kdybyste ten rám získali nějakou pokoutní cestou, třeba vyrobili jeho kopii metodami reverzního inženýringu nebo se domluvili s polským či ukrajinským pracovníkem té automobilky, že vám ho „sežene“, a namontovali si ho na svoji Octavii, může vás zastavit policie, zakázat vám další jízdu a sebrat vám malý techničák. Není přitom vyloučeno, že to policejní auto bude mít úplně stejný rám a stejně nelegálně jako vy.

Tak jak? Ještě vadí formule?

 

D-FENS

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)