2.9.2019
Kategorie: Politika

Fantastický úspěch, AfD dobývá východ Německa

Sdílejte článek:

PIET FENRIR PODANÝ

 

Je to senzační výsledek pro stranu Alternativa pro Německo (AfD) a hlasitý políček vládnoucím politikům tradičních partají (CDU a SPD). S 27,5 % v Sasku (vítězná CDU získala 32,1 %) a s 23,5 % v Braniborsku (vítězná SPD dostala 26,2 %) si AfD na své konto při zemských volbách 1. září připsala historicky největší úspěch pro mladou stranu v Německu vůbec. AfD je teprve sedm let, ale ještě nikdy v poválečných německých dějinách nedocílila žádná partaj v takovém tempu takové úspěchy (oproti roku 2014 získala celkové 555 tisíc nových voličů). Přitom nechybělo mnoho a tato strana, jež kritizuje masovou migraci a islamizaci země, se mohla stát nejsilnější jak v Sasku, tak v Braniborsku, které geograficky obkličuje Berlín.

Triumf AfD je o to více pozoruhodnější, že ho strana dosáhla proti téměř jednotné společensko-politické frontě. Ta proti Alternativě vytvořila jakýsi „sanitární kordon“. Proti AfD stojí nejen veřejnoprávní média, která pilně bojkotovala politiky AfD v talkshows a dštila na ně oheň a síru, ale prakticky všechna systémová média, jejichž novináři se z velké části rekrutují z řad sympatizantů levice.

Hysterie v těchto médiích a strach z dalších úspěchů AfD dosahovaly těsně před čerstvými zemskými volbami takového stupně, že voliči AfD byli de facto přirovnáváni k voličům Adolfa Hitlera. V „Cordon sanitaire“ se proti AfD semkla i církev, odbory, pracovní svazy, sportovní kluby nebo část nejvyšších zástupců průmyslu. Drtivá většina gastronomů už AfD ani nepronajme své prostory (kdysi v Německu platilo ‘Juden raus!’). Jde v řadě směrů o kolektivní mobbing, jehož součástí je i otevřená dehonestace politiků a příznivců AfD. Volič AfD, který se netají svou politickou orientací, má dnes naprosto oprávněný strach, že může přijít o svou práci či že bude nějak postižena jeho rodina včetně dětí.

Pokud za takovéto situace dosáhla AfD ve volbách v Sasku a Braniborsku takového úspěchu, zaslouží jistý respekt jak samotná partaj, tak ti, kdo jí dali svůj hlas. Z Alternativy se přinejmenším na východě Německa stala nyní skutečná lidová strana. Největším vítězem je sama demokracie.

A snad ještě jedna drobnost, nicméně příznačná a důležitá. AfD není stranou „stárnoucích či starých bílých mužů“ (třebaže právě ti se hlavně odváží na její demonstrace), jak s oblibou tvrdí média, ale má širokou podporu též u mladé a střední generace. Jak aktuálně píše magazín Der Spiegel s odvoláním na průzkum Infratest dimap pro televizi ARD, AfD volily v Sasku následující věkové kategorie. U 18 až 21 letých získala 21 % hlasů, u 25 až 34letých dokonce 26 % hlasů. Největší úspěchy má ovšem Alternativa u lidí středního věku – u 35 až 44letých si vysloužila 29% podporu a u 45 až 59letých 33% podporu. AfD je tudíž svou voličskou základnou dosti mladá strana.

Je zřejmé, že výsledky voleb dále destabilizují velkou koalici CDU, CSU a SPD v Berlíně. Nejpozději po těchto volbách je jasné, že staré jistoty na východě Německa neplatí. Na zemské úrovni bude pak stále těžší vytvářet koalice bez účasti AfD.

 

Autor: Piet Fenrir Podaný

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (41 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...