18.12.2021
Kategorie: Politika

Evropský parlament chce sankcionovat Slovinsko, které právě předsedá Evropské radě

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

DAVIDPředstavte si, že by poslanci české Sněmovny odhlasovali, že předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) má být v Senátu zbaven práva hlasovat, že mu má být zabaven plat, a znemožněn vstup do kanceláře. Jakkoli mi nejsou činy senátora přezdívaného Tchajwanec vůbec sympatické, šlo by o protiústavní akt. Vystrčil byl ve volbách řádně zvolen senátorem a nikdo – ani poslanci – nemá právo mu upírat možnost, aby řádně zastupoval své voliče, zejména při hlasování.

A přesně stejného protiprávního aktu se nyní na úrovni EU dopustil Evropský parlament. Probruselská většina dnes schválila rezoluci, v níž Slovinsko odsuzuje za porušování zásad právního státu. To má podle europoslanců spočívat v tom, že slovinská vláda vydává nařízení vlády, jimiž ukládá občanům a firmám povinnosti. Dělá to podle tamní řádně schválené Ústavy, která s touto možností počítá. Stejně jako třeba Ústava Francouzské republiky.

Nejvíce však vadí, že Slovinsko blokuje Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO). Je jedním ze 5 zemí, které odmítly do ústředí unijní „federální“ prokuratury vyslat své zástupce, a ve své soustavě státního zastupitelství blokuje jmenování speciálních prokurátorů podléhajících přímo ústředí EPPO. V případech, které si speciální prokurátoři vyhodnotí jako jeden z trestných činů poškozování zájmů EU, si mohou uzurpovat mimořádné pravomoci. Proti jejich procesnímu rozhodnutí nelze podat odvolání nadřízenému státnímu zástupci, jako je tomu ve všech normálních trestních věcech, ale stěžovat si lze pouze na centrále EPPO v Lucemburku. V „protiunijních“ případech speciální prokurátor nemusí poslouchat pokyny ani nejvyššího státního zástupce, protože podléhá jen rumunské šéfce unijní prokuratury Lauře Cordule Kövesiové.

Speciální prokuratura byla nedávno v Rakousku zneužita k sesazení bývalého rakouského kancléře Sebastiana Kurze (ÖVP). Při razii ve vydavatelském domě Österreich, k níž prokurátoři neměli řádný soudní příkaz, se dokonce dopustili porušení Ústavy Rakouské republiky. Tímto případem útoku na nezávislost tisku se však nezabývá nikdo z europoslanců, ani eurokomisařka pro evropské hodnoty Věra Jourová (ANO), která má ochranu svobody tisku v popisu práce. Deníky a magazíny vydavatelského domu Österreich totiž asi nejsou ten „správný nezávislý“ tisk, když podporují boj proti nelegální migraci a v případě střetů rakouské vlády s EU domácí vládu.

Ve Slovinsku se žádné policejní „šťáry“ v redakcích nekonají. Přesto je Slovinsko napadáno, že porušuje svobodu tisku. V rezoluci o sankcích proti Slovinku se probruselští europoslanci detailně „patlají“ v tom, komu které tiskové vydavatelství patří, a zda je dostatečně transparentní, když někdo noviny vlastní přes firmu se sídlem v zahraničí. Což mimochodem právo EU nezakazuje. A to dokonce ani v případech firem se sídlem v daňových rájích. Europoslanci, kteří k tomu nemají podle Smlouvy o EU a o fungování EU žádné oprávnění, dokonce rozebírají, kdo má sedět ve statutárních orgánech Slovinské tiskové agentury nebo veřejnoprávní televize.

Vláda slovinského premiéra Janze Janši (SDS) ve své zemi vládne, protože dostala důvěru parlamentu vzešlého z řádných a demokratických voleb. Jako taková má plné oprávnění zastupovat Slovinsko a jeho občany v Evropské radě a v Radách ministrů. Nikdo kromě slovinských voličů nemá oprávnění ji zbavovat těchto pravomocí. Rezoluce europarlamentu, proti níž jsem hlasoval, a která požaduje, aby na Slovinsko byly uvaleny sankce za porušování zásad právního státu, je naprosto protiprávní.

Evropský parlament a Rada jsou podle Smlouvy o EU a o fungování EU jako spoluzákonodárci v podobném postavení jako jsou podle naší Ústavy Poslanecká sněmovna a Senát. Členové jedné parlamentní komory nemohou člena jiné parlamentní komory zbavovat práva hlasovat. Jenže přesně to chce většina europarlamentu, která chce postihovat stát, jež právě předsedá Radě za údajné porušování zásad právního státu. A trestem v těchto případech má být zbavení hlasovacího práva v orgánech EU a zastavení dotací z rozpočtu EU.

Nesmysl, který dnes kolegové odhlasovali, naštěstí nikdy nebude použit v praxi. V Radě je dost států, které se vzájemně jistí proti použití tohoto trestu na „neposlušné vlády“ formou veta. Stačí připomenout Polsko a Maďarsko. Slovinsko se právě připojilo do jejich „klubu rebelů“.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...
2 komentářů