Elektromobily se ocitly v pasti tzv. Osborneova efektu
PETR MILER
Situace, ve které se ocitají elektromobily, není nijak zvlášť nová. Tato auta byla uvrtána do kolotoče fenoménu, který politici i výrobci měli znát. Co ale čekat od lidí, kteří evidentně zanedbali i studium fyziky a ekonomie? Proč by pak zkoumali dějiny marketingu?
Firma Osborne Computer Corporation (OCC) dnes nebude širší veřejnosti nijak zvlášť známá. V dřevních dobách osobních počítačů ale pozoruhodným způsobem prorazila na trhu s modelem Osborne 1, jakýmsi předchůdcem dnešních notebooků. Pořádně fungovat začala teprve v roce 1981, přes ohromný úspěch, který znamenal rozšíření společnosti ze 2 na 3 000 zaměstnanců během pouhých 12 měsíců, ale už v roce 1983 zkrachovala a navzdory snahám o restrukturalizaci se již nikdy na scénu nevrátila.
Byla by to bývala pouhá hříčka historie známá leda mezi počítačovými „geeky”, nepostarat se o skon společnosti fenomén, o kterém se dnes studenti marketingu učí jako o tzv. Osborneově efektu (původní označení Osborne Effect zní trochu lépe, ale podržme se české alternativy). Jako počítačový nadšenec, který studoval ekonomii, korektně dodám, že mezi odbornou veřejností nepanuje shoda na tom, jak moc velký vliv Osborneův efekt na skon OCC měl, přinejmenším se na něm ale významně podílel, pokud jej dominantně nezajistil. A šlo o úplně ten samý problém, který dnes devastuje pozici elektrických aut na trhu, trápí automobilky a ve výsledku i zákazníky.
Pokud bych měl Osborneův efekt stručně definovat, jde o nevhodné či přinejmenším nevhodně načasované zacházení s prezentací možností budoucích produktů na překotně se rozvíjejícím trhu s nimi. Zní to trochu moc scholasticky, takže to zkusím i lidštěji – prostě začnete moc brzy a/nebo příliš lákavým způsobem poutat pozornost publika k vlastnímu budoucímu produktu, který ten současný nahradí, dalece překoná a nutně i znehodnotí. Když dnes jako Apple řeknu, že za rok představím hodinky s vodotryskem, na jehož vrcholu bude polonahá mořská panna plnit všechna vaše přání a budou stát jen 10 tisíc Kč, kdo si koupí dnešní model za 20 tisíc korun?
Je to záměrně absurdní příklad, ale podstata je pořád stejná – jde o jakousi vnitřní virtuální kanibalizaci, kdy prodeje současného produktu strháte příslibem budoucí evoluce, která ještě zdaleka nenastala a možná ani nenastane v podobě, jakou slibujete. Přesně to se stalo OCC. Její zakladatel a šéf začal poutat pozornost k novému modelu Executive, který měl být dramaticky lepší a výhodnější, čímž ale ve výsledku akorát pohřbil zájem o stávající OCC 1. To firmu stálo jmění, neboť to vedlo k propadu prodejů navzdory pozdějšímu výraznému snížení cen. Naštvalo to prodejce i zákazníky a když se nakonec z Executivu nevyklubal zase takový zázrak, bylo vymalováno.
Podobnosti se současným trhem s elektrickými auty jistě tušíte. Nejsme něčeho takového svědky už roky? A není to stále intenzivnější? Elektromobily jsou v podstatě jeden velký nesplněný slib, specifická kombinace politických a obchodních kroků je ale uvrhla do zajetí Osborneova efektu svého druhu a bude velmi těžké se z něj vymotat.
Základní proměnné jsou tu dvě. V prvé řadě je to velmi nízká laťka nastavená za situace, kdy začala být elektrická auta mohutně vnucována veřejnosti politickými tlaky. Nechat to trhu, nikdy se to nestane tak brzy, vedle spalovacích vozů jsou nedávné i současné elektromobily pořád vtip. Pokud někdo se vší vážností za milion korun roky nabízel či dál nabízí ničím nezajímavé auto s ekvivalentem 10 až 20litrové nádrže nafty v podobě mnohasetkilových baterií, které elektřinou „doléváte” snadno i hodiny, přičemž takový vůz může za 8 let zcela ztratit hodnotu, co to je za konkurenceschopný produkt? Je to nesmysl, na otevřeném trhu by si jej skoro nikdo nekoupil.
Přesto se těchto aut mezi lidi dostalo kvůli dotacím a dalším formám přerozdělování poměrně dost, což jim ale ve výsledku dnes více ubližuje než pomáhá. S takto nízko posazenou základní laťkou se možnosti elektromobilů mohou rychle posouvat vpřed, takže jakýkoli nový produkt bude podstatně lepší, protože ale standard – nikoli ideál – v podobě možností spalovacích aut a jejich hodnoty za peníze je ještě světelný rok jinde, pořád před sebou máte nekonkurenceschopné zboží. Jeho jedinou podstatnou schopností je tak zdevastovat zájem o dříve prodané elektromobily a tím i jejich hodnotu.
To samo o sobě na „Osborna” nestačí, vytváří to pro něj ale perfektní prostředí. Lidé vidí, že ti, kteří si dříve elektromobil koupili, si především nadělali do vlastního hnízda, neboť za to šeredně zaplatili extrémní ztrátou hodnoty a jejich vůz se rychle stal zastaralým. Když tento trend vidíte, přidáte se? To už bude těžší a uděláte to tím méně, když automobilky a další firmy co chvíli oznamují své přelomové budoucí produkty. Revoluční baterie, nový zabiják Tesly, dobití za 35 minut… Co z toho reálně je?
No prakticky nic, mj. z výše zmíněných důvodů. Když dnes doplňujete naftou ekvivalent snadno 240kWh baterie za 2 minuty, jak to chcete vyrovnat doplňováním třetinové kapacity za 17,5krát delší čas? Jsme pořád nikde, a to se stále bavíme o slibech, které se aspoň nějak daří plnit. Kde jsou ony revoluční levné a lehké baterie s ohromnou kapacitou, které vydrží dekády a nemají problém s dobíjecím výkonem v řádu megawatt? Nejsou nikde, nejsou ani na stole, ani za dalších 10 let nemá přijít ani podstatný dílčí posun. To samé platí o všech těch zabijácích Tesly a dalších příslibech něčeho podstatně lepšího, na co lidé mohou čekat. Takové věci jen omezí zájem o současné produkty a přesto v kýžené podobě nikdy nepřijdou. To už je „Osborne” jako vyšitý.
Také z těchto důvodů zájem mezi lidmi o elektromobilitu postupně klesá a stále větší část těch, kteří je poznali i nepoznali, chtějí příště spalovací vůz. Takový trend může celý elektrický sen zničit, i když ve své podstatě aspoň parciálně uskutečnitelný byl. Tady někdo chtěl moc a nedostal nic. A odpovědní jsou za to jak politici, kteří začali lidem vnucovat zjevně „nedospělý”, nedostatečně konkurenceschopný produkt, tak automobilky, které proti tomu absurdně téměř neprotestovaly a Osborneův efekt naopak účinně přiživují sliby toho, co všechno mělo a má být, ale reálně není.
Bylo to nutné? Nestačilo to nechat na přirozeném vývoji a nechat trh dostat do situace, která je technicky i ekonomicky ospravedlnitelná?
- NATO připravuje pro Rusko nepřijatelnou nabídku - 6.10.2024
- Svobodní: 7 smrtelných hříchů vlády - 6.10.2024
- Mrkev před nosem Ukrajinců s nápisem “Členství v EU” - 6.10.2024
Ani zadarmo.
Tohle s tím souvisí:
https://m.youtube.com/watch?v=sR1YeKCw9lI
Poslechněte si to, to je nářez, pan Štěpán to vidi jasně:
https://m.youtube.com/watch?v=d0gIlPvqQKc&pp=ygUQVmxhZGltaXIgc3RlcGFuIA%3D%3D
No, výživné povídání. Je tu zřetelná hlava a pata. S tím se plkání p. Rajchla nedá srovnat.
Jinak dobrý článek. Doplním jen tu zmínku o rychlonabíjení elektromobilů.
Platí pořád fyzika s jejími zákony. Dodání energie obsahuje vzorec U x I x t, kde U je napětí, I proud a t čas. Patri k tomu v případě třífáz. nabíjení konstanta k, která je druhá odmocnina ze 3.
Už z letmého pohledu vidíte, že když chcete radikálně snížit veličinu čas, tedy sobu nabíjení, tak musíte velmi zvýšit veličinu výkon, což je součin napětí a proudu. Takže otázka; vy máte doma přípojku na nabíjení proudem cca 200 a více ampér? S konstantou už není možné hýbat, ta je daná 3f soustavou. Takže můžete jen zvyšovat napětí a proud, což má fyzikální limity.
Dále je ve hře okolnost, že rychlonabíjení velmi škodí bateriím. A zkracuje se jejich životnost.
A cena u veřejných nabíječek je prý sakra vysoká, zaslechl jsem něco o 25 Kč za kWh……no nekup to!
Jo, Ozzy Osbourne…
Jinak s Vámi úplně souhlasím.
1./ Musel jsem vyhodit iPhone, protože mi došla baterka
2./ MacBook Air jsem si vyzvedl ze servisu včera, protože potřeboval vyměnit baterku – cena 5000
3./ Populární japonská Toyota Prius najede milion km, ale po 300 000 potřebuje vyměnit baterku za cca 1/2 ceny auta
Každý, kdo umí jen trochu počítat, si elektromobil nikdy nekoupí.
Baterie v současných bzučítkách mají v průměru 80kWh, průměrná spotřeba je mezi 18-20 kW/100km. Baterie váží cca 600kg. Dojezd vozidla je tedy 400km, ať si výrobci kecají, co chtějí.
Automobil je jen zařízení na přemisťování. Čím spolehlivěji a levněji lze zařízení provozovat, tím větší má užitnou hodnotu. Užitná hodnota elektromobilů je zatím výrazně nižší než u automobilů se spalovacím motorem. Marketing a podpora sociálních inženýrů to může maximálně trochu zamaskovat.
Nevěřím v hloupost, ani chybu marketingu.
Ten tlak na elektromobilitu byl tak silný, vytrvalý a hlavně totální, ze všech stran a institucí, že nemůže jít o omyl. Mezi těmi tisíci politiků, kteří tohle tlačili, musí být i lidé, kteří věděli (však taky studovali ještě v dobách, kdy se ve školách fakt učily přírodní vědy).
Ne, tady nemůže jít o omyl. Tady vidím záměr. Záměr zbavit tuhle civilizaci svobody pohybu (kterou normální auto dává). Záměr tlačený shora, pákami, na které nemají volby vliv.
Ano, při pořízení 1 elektromobilu s ročním nájezdem 20.000 km si domácnost zvýší spotřebu el. energie asi na 2,5 násobek. Na to opravdu nemáme kapacity výroby elektřiny ani její distribuce. Zákaz provozování automobilů se spalovacím motorem tedy nutně znamená snížení počtu automobilů na zlomek dnešního stavu.
Jste jediný kdo to vidí. A to mě děsí. Nejde a nikdy nešlo o ekologii. Jde o vyhnání plebsu z aut. Ať takových nebo makových. A k tomuto cíli vše nezadržitelně spěje. Všichni řeší dojezd. Ekonomii provozu. Životnost baterií. Porovnávají výhody a nevýhody. Že jde ve výsledku o to aby neměl NIKDO a NIC ,ani v těch žabomyších válkách nepostřehnou. Děkuji Vàm za Váš úsudek. Člověku je líp když ví že není sám. I když je nás pořád málo. Hezký den přeji, v úctě Červený Jiří,,Jiruna ”
Je zcela jasné, že jde prioritně o to co píšete.
Jen tupé ojroovce, které už neznají ani základní fyzikální zákony skočí na každou kravinu, kterou jim mluvící hlavy z obrazovek podají jako free, cool a in.
Hodně zdejších rádobypodnikatelů je právě takových pitomců a pořizují si bezcenné autíčka na baterky jako znak toho, že mají prachy.
K moři ale jezdí spalovákem…
Pane Vylicile, to jste na omylu. Ti politici, kteri tlaci na elektromobilitu, jso vetsinou nestudovani idioti, kteri nemaji poneti ani o fisice, o hospodareni a marketingu. Jejich jediny zajem je jejich ideologie o zelene planete, bez aut, bez penez a bez bilych lidi. Zkratka jen fanatici. Ani tolik potrebnych surovin nemame. Litium a kobalt, jsou velice vzacne suroviny a o recyklaci baterek se jeste nikdo nezajima. Stejne jako recyklaci vrtuli od vetraku. Do ted se navezou nekam do doliku a zahrnou hlinou. Ktere jine auto se spalovacim motorem muzete za 8 let odepsat? Kam by jste dojeli na Sibiri s elktrohrackou, kdyz bude mraz -30°. VW uz pomalu konci s vyrobou tech holicich strojku na koleckach. Se slavou otevreli ve Zwickau vyrobu elektrohracek a uz propousteji a provoz konci. Nejen, ze jsou nezaplatitelne, zkratka stoji za hou..no. Jakmile je cokoliv v podnikani podlozeno jen ideologii a ne holymi fakty, tak to vzdy dopadne hrozne. Vsadit na overenou techniku, jak pri vyrobe aut, ale i elektriny, potravin a vseho, co pravidelne uzivame je jedina moznost normalniho zivota. Maso si take nenecham zakazat, at si prasata curaji, jak chteji a kravy prdi do atmosfery, cvrcky a kobylky jist nebudu.
Oni nejsou fanatici a blázni. Oni jsou zločinci, kteří na svých lžích úspěšně bohatnou.
Elektromobily nemají s oebornovým efektem nic společného. Je to podvod založený na lži o klimatických změnách. ….Spiš má podobnost z ENRON efketem. Lží od A do Z jen stále opakovanou.
To je dílny businessmanů čí manufaktury posedlých se zkumáky na profit. Že chcípnete? No tak mají plán zlaté miliardy, otroků s digitálním otroctvím a kreditem.
https://www.youtube.com/watch?v=zK87uDviI7M
S rostoucím věkem elektromobilů se ukazuje, že spousta z nich nebude s to sloužit déle než osm let kvůli životnosti svých akumulátorů. Následné nahrazení samotných baterek nebo celého auta dělá z těchto vozů ekologický i ekonomický nesmysl a od listopadu do května jezdit oblečený jako na lyže protoře když si zapnete topeni tak dojedete sotva 120-150km.
Však do elektrobusů montují naftové bufíky.
Takže v chladnu i elektrobus smrdí po naftě.
A stejně je pomalu a potichu stahují z kopcovitých linek, neboť na nich jsou ku hownu.
Zájem o elektromobily neklesá kvůli slibům budoucích skvělých elektromobilů. Klesá proto, že jejich zoufalé nedostatky jsou už příliš známé. Už se špatně hledají noví hejlové, kteří by za tyto křápy utratili svoje peníze.
Ale nemyslete si, že se kvůli tomu něco změní. O vstup do JZD také nebyl kdovíjaký zájem a stejně si to páni politici prosadili. Vrchnost má vždy pravdu.
To je ale blbe prirovnani s tim JZD. Co mel delat sedlak, kdyz nic jineho neumel a nebavilo ho noc jneho. Muj otec pochazel z rolnicke rodiny. Vsicni byli nuceni vstoupit do kolchozu, ale nechali jim aspon zahumenek, kde si vsechno potrebne pestovali a kazdy rok porazili prase. Slepice, kralici husy a kachny, vseho dost.
Elektrosracku nikdo nemusi kupovat, nme moje dve auta preziji. S dieslem najedu rocne 10 000km a s malym benzinakem pres 5 000. Budu s nimi jezdit, pokud bude sprit zaplatitelny. Ale stejne pocitam, ze s tim elektrickym blaznenim bude brzo konec. Vsichni lide se nedaji dlouho oblbovat.
Všichni lidé se nedají dlouho oblbovat? Za socíku to trvalo 40let. Přitom lidé u nás hezky dlouho věděli, že komunistické hospodářství nemá na tehdejší Západ. Protože občas někdo nakoukl do sousední země a bylo jasné, že tam mají mnohem lepší zboží.
Církev oblbovala lidi skoro dva tisíce let tím, že je strašila peklem. To nešlo tak snadno vyvrátit. Klimatická propaganda straší lidi v podstatě peklem na zemi. A ještě k tomu používá vědu, která má zatím ještě vysoký kredit. To obyčejný člověk jen tak nevyvrátí. Proto si říká “co kdyby?” Bude-li masírka trvat dost dlouho, většina uvěří.
Stačí jim takhle lusknout prsty a tvoje spalovací auta skončí. Eko-daně, povolenky, nedostupnost a předražení paliv, příkazy co smí a nesmí na silnici, rychlostní limity, emisní normy, šikana starších řidičů … Většina to vzdá, někoho zavřou. Kdo bude opravdu nutně potřebovat něco lepšího než kolektivní dopravu, koupí elektrosračku ještě rád. Pokud na to bude mít. Nebo možná koně s bryčkou, vyjde-li to levněji.
Celá diskuse o elektromobilitě na akumulátory končí dříve než začne na nezpochybnitelném fyzikálním faktu, že energetická hustota nejlepších vyrobitelných akumulátorů je pouhou třicetinou energetické hustoty uhlovodíkových paliv.
Ale podvodníci mají plán B – auta na vodík. Stejná pitomost jako akumulátory a možná ještě nebezpečnější.
Zájem o elektromobily klesá? Kde? Možná tak u nás. V zemích, které budují pro tato vozidla infrastrukturu, zájem roste jako nikdy. Jestli se nepletu, tak na dálném východě probíhá doslova elektroboom.