10.9.2021
Kategorie: Společnost

Ekologická sebevražda Evropy

Sdílejte článek:

MONIKA HRABÁKOVÁ

hrabákováPřátelé, dnes je Evropský den recyklace baterií, což mi připomnělo neefektivní likvidaci baterií z elektromobilů, pojďme se dnes podívat právě na toto téma.


V Německu je před schválením nový zákon, který reaguje na nedostatečné plnění vládních cílů v oblasti snížení uhlíkových emisí a tudíž na prý nízkou a neefektivní uhlíkovou daň a zvyšuje ji až na 70 centů, což by pro nás znamenalo až 18 Kč.

Podobné paradoxní, nesmyslné situace a pseudořešení problémů mě nikdy nepřestanou překvapovat a jistým způsobem i vytáčet.

Je to skoro táž situace, jako kdybychom u nás ve fabrice měli problémy s tím, že by díly padaly na zem z linky a technologie by přišla s “řešením” omezení produkce v částech výroby, které na pády na zem trpí nejméně. Pády na zem by se skutečně snížily, ale pouze minimálně, protože ostatní výrobní úseky by vyráběly beze změny a se stejným počtem zmetků.

Podobná idiokratická řešení vidíme v EU, potažmo ve světě:

Navýšíme cenu benzínu, ale problém zbytečné kamionové logistiky se neodvážíme řešit.

Vysvětlím naprosto jednoduše: kráva se narodí ve Francii, vyroste v Belgii, na porážku jde do Španělska a maso se prodává na Slovensku. Vezměte si, že tato kráva nacestovala za svůj nedlouhý život po celé Evropě více než já. A to mluvím o jednom zvířeti.

Podobný problém můžeme vidět i snad ve všech aspektech průmyslu – například já pracuji v automobilovém průmyslu, kde moje linky vyrábí autorádia. Jeden komponent se dováží z Turecka, další z Francie, jiné z Německa. A pak je z toho autorádio pro Francouze, které jim doputuje na finální linku, na kterou ovšem musí z různých koutů světa doputovat další součástky, než je auto hotovo a vyvrhnuto na dlouhé cesty po světě, kde se bude prodávat.

Evropa přestane jezdit auty se spalovacím motorem, ale v rozvojových a zaostalých zemích si uvaří oběd na hořících petlahvích.

Představte si, že by Evropská unie snížila uhlíkové emise (což se nestane pravděpodobně) tak, že by byla spokojena. Pomohla by taková změna světové ekologické situaci? Jistěže ne. 

Čína dál průmyslově poroste a bude se zahřívat svými tepelnými elektrárnami. Přispěvatel více než poloviny uhlíkových emisí světa je 25 měst, z toho 23 megapolí se totiž nachází právě v Číně. Ani jedna z nich v Evropě, ale přesto my budeme první, kdo bude páchat uhlíkovou sebevraždu.

Přikážeme elektromobilitu, ale ektroauta budeme nabíjet z elektrické sítě, která čerpá energii z mnohdy neekologických elektráren. Uhlíkově bezemisní jaderné elektrárny však budeme nadále blokovat a budeme podporovat elektrárny větrné a vodní, které jsou v mnoha oblastech Evropy neefektivní, a solární, které zaberou hektary pole, kde bychom byli mohli pěstovat zeleň, ale nemůžeme, protože si musíme nabít náš elektromobil.

Bez komentáře.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...