30.11.2017
Kategorie: Ekonomika

EET & Ústavní soud

Sdílejte článek:

EVA HRINDOVÁ

EET rozděluje i ústavní soudce. Pak to není dobrá legislativní úprava. Příliš mnoho lidí ukončilo své podnikání, čímž byla omezena jejich svoboda. A podotýkám, že důvodem ukončení nebyla neochota zprůhlednit své tržby. Důvodem byl také strach z techniky, obavy z toho, že nezvládnu ovládat moderní systém. A také strach, že zvýšené náklady už někteří malí a drobní neutáhnou.

[ad#textova1]

Má něco takového omezovat podnikání? Má malá a poctivá hospoda skončit jen proto, že se majitelka bojí moderních technologií? Zákazníci zavedení EET pocítili na úbytku hospod (ty byly ovlivněny i nesmyslným zákazem kouření) a také na vyšších cenách.

A další rána – EET musí používat i výrobci. Ti normálně dodávají své výrobky do maloobchodu a nijak zásadně je nutnost mít EET nezasáhne. Jsou ale malí výrobci, kteří si své výrobky prodávají sami na různých jarmarcích a trzích. Zelináři, zahradníci, drobní řemeslníci nebo třeba ženy tvůrkyně (koncentrují se na portálu Fler). Mnoho z nich přestane na jarmarky a trhy jezdit. A tak to drobné oživení, které bourá monopoly obrovských výrobců a prodejců zase dostane další ránu. Sama jsem zvědavá, jak se to na pestrosti různých prodejních akcí projeví.

A jak by mělo EET vypadat, aby neničilo trh? Především by jeho zavedení nemělo být povinné. Od určitého obratu by mohl stát podnikatelům nabízet jednoduchou možnost přímého propojení s finančním úřadem, které by jim zásadně snížilo byrokracii. Pokud by bylo EET povinné, vztahovalo by se jen na firmy od určité výše obratu. Nevztahovalo by se na spolky, na lékaře, na svobodná povolání, atd.

Na závěr jeden postřeh – moje máti se mě ptala: “Kdo platí ty ceny do Účtenkovky?” Vrtalo jí to hlavou a nedovedla pochopit, že ty ceny jsou hrazené ze státního rozpočtu. Upřímně – to asi pochopí málokdo…

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor: Eva Hrindová

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...