6.6.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Do sportovního soutěžení politika nepatří, vědí i tenisté

Sdílejte článek:

JIŘÍ MACKŮ

Válka je hrozná věc. Po desetitisících umírají lidé, po miliardách se ničí hodnoty, vzájemně se nenávidí celé národy.

Za viníka je obvykle ten, kdo si začne, historické souvislosti vzniku konfliktů není ochota příliš rozpitvávat. Podle sympatií a antipatií se poté dělí snad i celý svět. Politický, hospodářský a žel i sportovní.

Jenže vysvětlujte to ukrajinské tenisové dívčině, v jejíž vlasti se to hrozné děje, že – nota bene po porážce – nemá chuť podat ruku soupeřce ze země agresora. Jenže diváci v ochozech pařížského tenisového komplexu Roland Garros, tedy jakýsi reprezentační vzorek objektivního publika, přesto na nekolegiální odmítnutí nespokojeně a nechápavě pískali. Pro ně to nebylo v duchu fair-play, té odpolitizované

Značná část společnosti však ve válečném konfliktu vnímá shůry označeného jediného viníka, jehož je proto třeba potrestat nejrůznějšími sankcemi, politickými, hospodářskými – i sportovními. Týmy Ruska a Běloruska (fotbalové, hokejové, tenisové a další) tak byly vyloučeny z kolektivních soutěží, jednotlivci však mohou startovat pod neutrální vlajkou.

Sám v tom nemám zcela jasno: má stát, který s jakoukoli intervencí začal, morální právo zúčastnit se světových turnajů, tohoto navýsost mírového sportovního soutěžení? Pokud kolektivně ne, proč je ale individuální právo odpíráno jeho obyvatelům? Na druhou stranu jsem současně poněkud rozpačitý ze skutečnosti, že občané o existenci bojující země ´si jezdí sportovat´ po světě, ačkoli doma by jich jistě bylo potřeba víc. Když už nesportující chlapi svou vlast záměrně opouštějí.

Pokud to právo účasti agresor nemá mít, nejsem v podstatě proti – ale v tom případě to musí platit vždy a pro každého. Jakým sankcím však čelili agresivní Američané během vietnamské války (listopad 1955 až duben 1975)? Za těch téměř deset let se uskutečnil mj. stejný počet olympiád (zimní 1960 ve Squaw Valley dokonce pořádali), a na žádné nejenže nechyběli, ale dokonce hrstmi sbírali medaile.

Dvakrát tak dlouho trvala válka v Afghánistánu (říjen 2001 až srpen 2021), přičemž prvotní invaze se zúčastnily USA, Spojené království, Kanada, Austrálie, Itálie, Nový Zéland a Německo. Olympiád se během nezdařené likvidace Talibánu uskutečnilo devět, po jedné pořádali i agresoři USA, Itálie, Kanada a Spojené království.

Když ovšem v prosinci 1979 v Afghánistánu intervenoval SSSR (stalo se přitom na základě sovětsko-afghánské smlouvy o přátelství a spolupráci obou států), ´morálně vyspělý veskrze mírumilovný´ Západ moskevskou olympiádu sankcionoval kompletním bojkotem…

Anebo obě války v Perském zálivu, jako by příkladů bylo málo. První začala operací Pouštní štít, na níž (plynule, jako při štafetové předávce) navázala Pouštní bouře. Mezi srpnem 1990 a posledním únorovým dnem 1991 se sice nestihla uskutečnit olympiáda žádná, ale určitě i proto, že Irák rychle zpacifikovala drtivá přesila koalice 28 států v čele (ano, tipujete správně) armádou USA.

Odvetou za atentát na newyorská dvojčata a důvod k likvidaci údajných Saddámových zbraní hromadného ničení byla naopak táhnoucí se operace Irácká svoboda (březen 2003 až prosinec 2011, celkem dalších pět olympiád) pod vedením věrných spojenců, Spojených států a Spojeného království. Jakou ´náhodou´ právě historicky dvou válčení milovných velmocí, které se nyní tak ´obětavě mírově´ angažují i na Ukrajině.

Teď tedy problémy s aktuálními sympatiemi v Paříži okrajově řeší i milovníci tenisu. Řekl bych, že objektivně a tedy na úrovni. Na ruské tenisty (a že těch dámských je tady úplná lavina) se ani nepíská, natož hrozí, naopak třeba mladičká Andrejevová byla opakovaně zahrnovaná ovacemi. A k celkovému dobrému dojmu nejčerstvěji přispělo i vzájemné pozápasové objetí Karolíny Muchové a Eliny Ovanesjanové.

Sport by měl národy sbližovat třeba i v době válek. Proto do něj politika nepatří.

 

 

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 4,93 out of 5)
Loading...
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)