14.11.2020
Kategorie: Ekonomika

Deutsche Bank chce na lidi pracující z domova uvalit daň z privilegia

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Německý bankovní gigant Deutsche Bank volá po uvalení „daně z privilegia“ na lidi, kteří pracují z domova, aby se tak vymazalo to, co ušetří, když nemusí dojíždět či si platit při přestávce na oběd jídlo.

Analytik Luke Templeman v článku pro tuto banku nazvaném – Co musíme dělat pro přestavbu? – lamentoval nad tím, že „pracující na dálku méně přispívají na infrastruktury ekonomiky, přičemž si užívají jejích přínosů.“

„To je pro ekonomiku velký problém,“ stěžoval si – jelikož když hodně utrácíte platbami za dojíždění, praní svého oděvu atd., tak zvyšujete HDP, což je něco jako občanská povinnost, a tak navrhl 5 procentní „daň z privilegia,“ aby ekonomice vynahradili ty domnělé „ztráty“.

„Pracovat z domova bude součástí ‚nového normálu‘ i po uplynutí pandemie,“ vysvětloval Jim Reid, globální vedoucí Fundamentální úvěrové strategie a tematického výzkumu v této německé bankovní korporaci.

„Naše kalkulace poukazují, že částky vybrané z daní na pracujících z domova by mohly financovat podstatné dotace na příjem pro nízkopříjmové, kteří nemohou pracovat na dálku, a tudíž snáší více ‚staré ekonomiky‘ a zdravotních rizik,“ poukazuje.

Jejich odhadované daně vybrané z takového systému v Británii by obnášeli 7 miliard liber při potenciálu nahrabat 20 miliard € v Německu a 45 miliard $ v Americe.

Jak daleko by to zdůvodnění pro systém Deutsche Bank došlo, není jasné. Lidé, kteří chodí pěšky nebo jezdí na kole, místo aby jezdili nebo nasedali do vlaků, také rovněž generují menší ekonomický produkt, než by mohli, stejně jako lidé, kteří si donesou vlastní jídlo, místo aby si na něj zašli, ale daň uvalená na takové lidi za jejich prohřešek přispívat k HDP dostatečně hojně by se obtížně realizovala.

„To je jen magořina,“ komentoval to Dan Eberharton, ředitel Canary , když mluvil k navržené dani na práci z domova.

„Levice by zdanila vše, co může,“ dodal s poukazem na divné provázání těch zdůvodnění jak mezi levičáky vyzývajícími ke zdanění a utrácení, tak nadnárodními korporátními zájmy, které se vynořilo v časech „osvíceného kapitálu.“

Daňová nadace vydala více proměřenou, ale stejně sžíravou kritiku tohoto návrhu, to „nenapraví problém; to ani neidentifikuje problém, který stojí za to řešit,“ ale místo toho „prostě uvalují pokutu ty, kdo mohou pracovat na dálku.“

„Práce na dálku má jak výhody, tak nevýhody, ale určitě neubližuje federální vládě,“ napsal viceprezident státních projektu této Nadace Jarek Walczak při hodnocení „daně z privilegia“ od Deutsche Bank z americké perspektivy.

„A neexistuje konkrétní důvod, proč by ti pracující z domova, ať už na základě svého rozhodnutí nebo rozhodnutí zaměstnavatele měli být odpovědní za vynahrazení příjmu těch, kdo zůstanou v kancelářích, ač by si to mohli zasloužit,“ dodal, když zpochybňoval, proč „by nízkopříjmoví pracovníci pracující na dálku, měli vypisovat šeky pro lidi, kteří vydělávají to samé nebo více než oni.“

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...