12.6.2024
Kategorie: Ekonomika

Den daňové svobody?

Sdílejte článek:

RADKA JOHNOVÁ

Daně a co za ně? Podle Liberálního institutu máme 11. června 2024 den daňové svobody, jinými slovy, prý jsme přestali vydělávat na stát a jeho přerozdělování a začali vydělávat pro sebe. Nebude to až v září?

 

Nezpochybňuji metodiku Liberálního institutu, ale z pohledu občana, zejména zaměstnance, se mi tento výpočet zdá hodně optimistický. Zkuste počítat se mnou.

Daň z příjmu fyzických osob je 15 %, a 23 % pokud roční příjem přesáhne 36 násobek průměrné mzdy (1 582 812 Kč pro rok 2024).

Zdravotní daň, eufemisticky nazývaná zdravotní pojištění, je 13,5 %. Důchodová daň jménem sociální pojištění činí 28 %. A je úplně jedno, kolik procent odvádí zaměstnanec a kolik zaměstnavatel, protože zaměstnanec si na to stejně musí vydělat.

1,2 % povinně odvádíme na politiku zaměstnanosti, tedy na podporu v nezaměstnanosti, mnohdy těm, kteří se nechtějí nechat zaměstnat.

Prostým součtem jsme už teď za polovinou roku.

A kde máme DPH 21 % z každého nákupu, kromě “jenom” 12 % u potravin a vybraných zvýhodněných položek? Vyjdeme-li z průměrné útraty na osobu a poměru k průměrné mzdě, je to dalších cca 7 % daně z příjmu.

Započítáme-li i spotřební daň, budeme na 10 %. Nejde jen o to, zda pijeme alkohol nebo kouříme, ale pohonné hmoty platíme i tehdy, pokud jezdíme jen na kole a chodíme pěšky, protože jejich cena je součástí produktů, které nám dodavatelé dovezli do obchodů.

A kde máme další daně, např. daň z nemovitosti, letos téměř dvojnásobnou oproti minulým rokům, příspěvek “podnikatelům” s “ekologickými” energiemi?

A co daň ze státní propagandy v podobě povinného tzv. koncesionářského poplatku za rozhlas a televizi?

Optimistickým odhadem 70% příjmu vrátíme státu, aby nám mohl slibovat, co nám všechno dá. Nebo aby mohl rozdávat jiným. Ať už v podobě dotací, krásné to formě úplatku vybraným cílovým skupinám, nebo v podobě humanitární pomoci, která se někdy zcela nehumánně zvrhne ve svůj opak a zvyšuje počty mrtvých.

Opravdu chceme až do první poloviny září pracovat na nesplnitelné sliby, na plná koryta vyvolených a na rozdávání našich peněz těm, kteří se nepodílejí na vytváření našeho státního bohatství? Uvědomí si to voliči aspoň v podzimních senátních volbách? Nespokojenost nevyjádříme sezením doma a ignorováním voleb. Naprosto demokraticky máme každý jeden z nás právě jeden hlas, ale ten musí být uplatněn. Rozhodujme si, nejen o svých penězích, sami.

blogosvet.cz

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)