23.12.2017
Kategorie: Ekonomika

Ďáblova krabička

Sdílejte článek:

NAUTILUS

V tomto týdnu jsem udělal zásadní životní změnu ode dne, kdy jsem se oženil. Má milovaná Nokia E52 si dovolila po mnoha letech úspěšného provozu umřít. Učinila tak velmi neslušně, 600 km od domova, na 3 denní služební cestě.  Člověk ani neuvědomuje, jak je na téma věcičce závislý, až když o ni přijde.

[ad#textova1]

Po návratu vznikl zásadní problém, jak dál.  Logickým řešením se zdála být koupě nového „chytrého“ telefonu s androidem, který mají skoro všichni ve firmě. I já jsem se vydal tuto cestou. Ne, že bych to předtím nevěděl, ale byla to pozlacená cesta do pekla globálního informačního otroctví. Během zprovoznění této ďáblovy krabičky, které mi trvalo skoro celý den, jsem zjistil, že musím nahlásit rozličné údaje o své osobě na polovinu nadnárodních firem v telekomunikacích a dobrovolně a zcela se tak vydat všanc molochům jako je Google, Microsoft či Samsung. Jen kvůli takové hlouposti, abych mohl telefonovat. Ano, zdánlivě jsem vše mohl odmítnout, ale pak bych musel znovu založit Pony Expres.

Přátelé, obchodní kontakty, termíny schůzek, … všechno teď sdílím s korporátem. I kdybych chtěl být důsledný a zkusil zjistit, k čemu jsem se vlastně upsal, v těch stovkách stran „Smluvních podmínek“, „Zásad ochrany soukromí“ a jiných právnických kliček, nemám šanci. Navíc, kde je psáno, že to budou dodržovat. V době, kdy globální moc umí sebrat peníze z účtů v bankách třeba celému národu (viz Kypr), když se jí zachce, je ochrana osobních údajů uložených u globálních firem naprostou iluzí.

Popravdě řečeno, technické možnosti toho této ďáblovy krabičky jsou docela impozantním lákadlem. Je však otázkou, jestli ne příliš draze vykoupenou. Ale, jak mne uklidnil náš ITák, většina mých údajů již byla k dispozici dávno (minimálně Microsoftu) díky užívání Windows…

Otázkou je, jakou cestou se bude vývoj ubírat dál. Je jasné, že motivace k prohlubování současného modelu je pro nadnárodní firmy i politickou elitu obrovská. Informace o „poddaných“, to je zdroj bohatství ale zejména moci. Ukázalo se také, že spořádaní občané, často včetně platonických rebelů (jako já jsem já), jsou ochotni vyměnit svou svobodu za pohodlí a elektronické hračky. Domnívám se např., že v budoucnu bude vlastnictví a užívání „neschváleného“ softwaru bez „zadních vrátek“ zákonem zakázáno a stíháno podobně, jako drogy. Digitální fanatici, budou v pracně odstíněných kumbálech oprašovat zbytky starých Linuxových distribucí a na kalendáři bude každý rok napsáno 1984…

[ad#pp-clanek-ctverec] 

Autor: Nautilus

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...