23.10.2018
Kategorie: Společnost

Co týden dal a Hampl napsal: Trautemberk se vrací

Sdílejte článek:

PETR HAMPL

Pondělí 15. října

“Svoboda je pro mladé lidi důležitější než jistoty,” tvrdí Pirát Ferenčík. Proto je vesměs volí korporátní otroci, kteří si nechávají vymýt mozky, řídit soukromí, a ještě se jim to podle všeho líbí.

[ad#textova1]

Středa 17. října

Lidé, co nechali rozřezat novináře na kousky, řídí desítku islámských center v České republice. Naše bezpečnostní orgány to, zdá se, vůbec neznepokojuje. Jenže co když si příště vyberou někoho jiného než novináře? To by asi vadilo, co?

Čtvrtek 18. října

Poté, co umřel konflikt mezi levicí a pravicí (drží se ho už jenom ti, kdo na něm mají založenou osobní kariéru), se začíná rýsovat rozdělení nové.

Na jedné straně politický proud hlásající, že se máme podrobit islámu jakožto vyspělejší civilizaci (už se to dá občas slyšet od Pirátů a TOP09) a proti nim ti, kdo chtějí klást odpor. Kam se přikloní univerzitní intelektuálové, je naprosto jasné.

Pátek 20. října

Z rozhovoru pro parlamentky:
Máme se prý nejlépe v historii, ale nevážíme si toho. A dle kosmopolitně uvažujících občanů jsme zalezlí čecháčci a xenofobové a jen žijeme z toho, že se daří Německu a Západu. Je to tak?
Není. Takové ty panské řeči, že poddaní jsou jen líná a nevděčná holota, to tu bylo po celé dějiny. Když to dnes slyšíme třeba v historických filmech, smějeme se to mu. Stejně tak se příští generace budou smát řečem o tom, že se máme nejlépe v historii a nevážíme si toho. Bude jim to znít stejně směšně jako nám večerníčky o Trautenberkovi. Vlastně ještě směšnější, protože dnes ty řeči občas opakují i lidé zjevně patřící k nižším sociálním vrstvám.

Sobota 21. října

Z komentáře o kartelizaci české politiky:
Kartel politických stran má proti tradičnímu uspořádání řadu výhod. Třeba tu, že vyvolává dojem, že občané mají možnost volby a zároveň dává elitám jistotu, že názor voličů neovlivní směřování země. Nebo tu, že znásobuje volební sílu – hlasy pro různé strany se nakonec stejně sečtou. Když kartel ztrácí podporu voličů, přidá další stranu obdobně, jako koncern rozšíří produktové portfolio. Ale úplně nejhlavnější výhoda spočívá v tom, že kartel stran nabízí víc kariérových příležitostí než jediná strana. Místa předsedů, místopředsedů, tajemníků či šéfů komisí jdou do desítek nebo dokonce stovek.

Neděle 22. října

Zatímco mě korporace Facebook blokovala, pochopitelně jsem nezahálel. O víkendu jsem se na masarykovské konferenci v Luhačovicích zamýšlel nad českými dějinami. Připomněl jsem událost, o které se příliš nemluví, ale přitom je její dopad srovnatelný s únorem 1948. Stala se na začátku roku 1998, kdy padla vláda vzešlá ze svobodných voleb a byla nahrazena vládou opírající se o nadnárodní korporace a velké neziskovky. Ta velmi rychle provedla nevratné sociální a ekonomické změny, které byly dovršeny o dva roky později převzetím České televize (s dramatickým dopadem na všechna velká média). Je příznačné, že tento puč vedl prezident, který neměl žádný přímý demokratický mandát a který byl do úřadu jmenován s tím, že se bude jednat o funkci ceremoniální.

[ad#pp-clanek-ctverec]

hampl

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (29 votes, average: 4,97 out of 5)
Loading...