11.3.2016
Kategorie: Ekonomika

Co bude skutečným důsledkem zákazu prodeje “nezdravých potravin” ve školách?

Sdílejte článek:

PETRA ŠÍSTKOVÁ 11|03|2016

Paní ministryně, přestože jste v poslední době hostem řady rozhlasových, televizních pořadů či online rozhovorů v denících, neměla jsem štěstí obrátit se na vás se svým dotazem. Proto tedy volím formu otevřeného dopisu, dá se říci i proto, že zdaleka ne všichni, kterých se problém týká, ví, co se chystá.

[ad#clanek-respo]

Provozuji již několikátým rokem kantýnu na střední škole v Přerově. Dovedu již podrobně popsat, jak se rok od roku mění trendy ve stravě, jak se mění nároky a požadavky studentů, lze říci, že jsem flexibilní. Co si studenti žádají, to se jim u mne v kantýně, pokud to technologické a hygienické postupy umožnují dostane.  Navštěvuji potravinářské veletrhy, sleduji nejnovější trendy a snažím se je aplikovat i do svojí provozovny.

Jedna věc však paní ministryně byla, je a bude stejná. Neměnná. Požadavky na stravu u dospívajících či dospělých urostlých studentů zejména pak chlapců jsou zcela odlišné od nároků u osmiletých dětí na základní škole.  Střední školy a jejich kantýny navštěvují z více jak 50 % dospělí lidé. U nádstavbových oborů a na vyšších odborných školách se pak dostáváme logicky ke 100% dospělých studentů. Dospělí lidé, které potkáte o víkendu na brigádě na noční směně v pekárně či továrně. Dospělí lidé, kteří můžou pít i alkohol. A těmto dospělým lidem chcete zakazovat, aby si ve škole nemohli koupit pomerančovou minerálku (např. Korunní, Mattoni, Hanácká, Poděbradka, Dobrá voda, Ondrášovka atd. neodpovídají tabulkám), hodláte jim zcela zamezit přístupu k čokoládové tyčince, kterou si koupí po obědě. 

Zakážete jim Vysočinu  i  šunku, protože podle tabulek je slaná. Mimochodem šunka musí být slaná, jinak nevydrží. A naopak jim doporučíte, aby jedli denně jen jogurty, ovoce a zeleninu, grahamové rohlíky. Velkoryse jim dovolíte, aby si dali na svačinku vánočku, ovšem bez medu. Ten je zase moc sladký. Dokonce si můžou dát po úlevě nejen bílý ale i ovocný jogurt a termix, pribiňáka však už ne. Dnes a denně jen čistou neochucenou minerálku. Žádný ořechový hřeben, pudinkový šáteček, makový závin, sýrový croissant,  žádný koblížek, párek v rohlíku, housku s vysočinou, rohlík s goudou. Po velkém zvažování bude dovolen celorepublikově oblíbený eidam, žádná müsli tyčinka, Bebe sušenky, ne ne.  Chléb z řízkem? Bábovka či domácí pečený jablečný štrůdl? Ani omylem. Ryby, jezte ryby ale jaké (slaneček, smažená ryba, uzenáč, rybí salát to vše neodpovídá limitům v tabulce) jakou tedy mají jíst rybu, dušenou na vodě? To je pokud vím dieta a ne pestrá strava, kterou tak všichni zmiňují.

Paní ministryně jste žena, vaše nároky na stravu byly ve vašich studentských letech jistě jiné než u kluků učňů, kteří mají navíc ve školách praxi. Zedníci chodí stavět, malíři malovat, obráběči pracují u strojů atd. (automechanici, dřevaři, stavaři, ) Těmto klukům nestačí jogurt a jablko. Vydávají energii a potřebují ji doplnit. Nemůžete tabulkově srovnávat naprosto odlišné věci, paušalizovat co a kolik má kdo sníst a co už je zdraví škodlivé.

Každodenní život přináší běžné situace, které se s chystanou vyhláškou stanou naprosto absurdní. Učitel či spolužák má narozeniny, studenti mu nebudou moct koupit ani čokoládu jako pozornost. Žvýkačky po obědě, zákaz – obsahují umělá sladidla.  Paní sekretářce přijde návštěva „z kraje“ , jde do kantýny koupit kávu, která ji zrovna došla. Bohužel si ji už nekoupí. Návštěva z kraje se bude muset spokojit s čajem. Student celiak má při už tak ochuzeném jídelníčku u mě možnost zakoupit nějakou tu hříšnou sladkost, bohužel nekoupí si nic. Jen jablka a hrušky, protože kukuřičná tyčinka s čokoládovou náplní je sladká a obsahuje ztužený tuk.

Tato věc s sebou nese i další skrytý problém. Pokud bude takto silně omezen sortiment nabízeného zboží a pekařských výrobků, provozovatelé kantýnu dříve nebo později zavřou. Jen si to spočítejte. Pokud já osobně prodám za týden 2 banány a jedno jablko, zbytek ovoce shnije. Nemohu na provoz vydělat. Pokud nenabídnu studentům to co si žádají, půjdou do marketu, kde na tom vlastně ještě vydělají, poněvadž nakoupí ve slevě. A pokud tito provozovatelékantýny  uzavřou,  spustí tím dominový efekt, kdy razantně poklesne tržba i regionálním dodavatelům (pekárny, lahůdkáři, atd). Musím k tomuto podotknout, že na „mojí“  střední škole s převahou chlapců zdaleka nemám o prodej jiných výrobků, zejména těch pekárenských nouzi. Jen to ovoce prostě nenasytí. Dokonce si myslím, že pro místní pekárnu nejsem zrovna malý zanedbatelný odběratel. Vynásobíme – li to šesti středními školami ve městě, už to pro pekárny určitý problém je, pokud ztratí tyto odběratele.

Jediného čím docílíte, že si studenti ráno přivstanou a svačinu na kterou jsou zvyklí ve středoškolských kantýnách, si pořídí v supermarketu. Navíc z hlediska flexibility dnešních provozovatelů občerstvení je taky zcela běžné, že si studenti v tichosti formou sms zprávy během vyučování objednají pizzu s rozvozem přímo do školy, stejně tak i asijská jídla apod.

Rozumím tomu, že je špatné pokud malé děti na základních školách místo svačiny jí cukrovinky a čipsy. Je tu pak velmi jednoduché řešení. Pokud si to rodič nepřeje, ať nedává žákovi peníze. Pokud je to rodičům jedno, stejně tu čokoládku najdete u žáka v batohu. Rozumím tomu že není správné pokud studenti do sebe lijí energetické nápoje, což je položka, kterou bych opravdu zakázala prodávat ve školních kantýnách. Ale to je vše. Nechť si téměř dospělý anebo dospělý student sám rozhodne, co bude jíst. V mojí provozovně to takto funguje skvěle. Jsou tu vegetariáni, i těm vyjdu vstříc, na druhou stranu ale i diabetik, kteří si koupí koblihu ačkoliv ví, že by ji neměl, ale nezakážu mu ji. Proč? Protože tento student má 19 let.

Závěrem tedy navrhuji rozumné a jednoduché řešení, které bylo v průvodním dopise k navrhované vyhlášce předem zamítnuto. Ponechme možnost výběru. V tomto případě tedy ať ředitel školy rozhodne o podmínkách provozu kantýny. Ať zváží, jaké jsou provozní podmínky v jeho škole, faktorů je nespočet. Máme možnost výběru zaměstnání, lékaře, máme možnost výběru, kde a jak budeme žít. Ponechme tedy dospělým studentům možnost výběru toho, co budou a co chtějí jíst.

[ad#clanek-respo]

Můj dotaz na zamyšlenou pro vás paní ministryně zní, čeho si myslíte, že docílíte, když natolik razantně omezíte studentům možnost výběru toho, co budou si  budou smět ve školách koupit. Opravdu si myslíte, že budou naši studenti zdravější? A vůbec, jak se stravovali Vaši vrstevníci a konkrétně Vy na středních školách? Také zakazujete svým dětem čokoládku, také jim nedovolíte se napít ochucené minerálky, také jim nedáte šunku?  Budete tak činit, i když budou Vaše děti dospělí studenti? Opravdu si myslíte, že má smysl se tu zabývat tím, zda je možné prodávat vánočku a pribináček nebo nikoliv, když tu máme šikanující studenty, potažmo vraždící 14 leté děti? Opravdu si myslíte, že to má smysl?

Já v tom zakazovaní a omezovaní smysl nevidím. Pokud vy ano, budu ráda, pokud mi jej sdělíte.

Petra Šístková,  35 let, Přerov

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...