2.3.2020
Kategorie: Politika

Čínská chřipka: Vláda dělá, co může, virus co chce

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPrvní případy výskytu čínské chřipky v Česku jen potvrzují, že ve světě v pohybu není prakticky možné šíření viru zastavit. A všude na světě je v tom ještě spousta politiky.

Česká vláda zvažuje podle premiéra Andreje Babiše další opatření proti šíření viru. V Událostech Babiš oznámil záměr zrušit letecké spojení s Milánem a Benátkami. Obávám se, že tato opatření stejně problém šíření čínské chřipky nevyřeší, pouze ztěžuje opozičním politikům vykřikovat, že vláda proti šíření nemoci nic nedělá.

 

V amerických médiích jsem už dokonce zaregistroval „analýzy“ toho, jak by mohla čínská chřipka ovlivnit prezidentské volby. Jde o to, že americká ekonomika nyní jede na slušné obrátky a v případě, že se ekonomice daří, má stávající prezident usilující o znovuzvolení velké šance na to, aby obhájil mandát. Analytici, kteří stojí proti Donaldu Trumpovi, tak vymýšlejí scénáře toho, že pokud by se začala čínská chřipka masivně šířit i ve Spojených státech, mohlo by to podlomit výkon amerického hospodářství a to by mohlo nahrát demokratickému kandidátovi. Úvahy o tom, že by případná recese americké ekonomiky mohla vyhlídky Trumpa snížit, se už v liberálních médiích objevovaly i před tím, nyní ale dostávají „nový impuls“. Odpůrci Donalda Trumpa nyní očividně sázejí na „čínskou kartu“. Trump si však je této situace vědom a požádal svého viceprezidenta Mike Pence, aby se ujal řízení státních opatření proti šíření viru. Nicméně, demokraté budou opatření kritizovat jako „nedostatečná“ a někteří senátoři za Demokratickou stranu už vyžadují uvolnit na boj se šířením nemoci až 9 miliard dolarů, což je třikrát více než počítá americká vláda.

Obecně však lze konstatovat, že opatření jako karanténa mohou být účinná, pokud se podaří vypátrat všechny kontakty. Jestliže se ale někdo s nákazou, jako v případě oné americké turistky z Milána, pohybuje mezi lidmi a šíří nemoc až do doby, než je izolován na Bulovce, lze očekávat i šíření této nemoci v Česku. Podle Andreje Babiše Itálie situaci „podcenila“, ale to zřejmě není nic proti tomu, až se nemoc začne šířit v afrických státech. Politici na celém světě tak mají „zaděláno“ na velký problém.

Japonsko zatím počítá s konáním olympijských her, přitom právě v Japonsku je již řada případů. Přitom zejména v Japonsku se lidé k sobě co se respiračních onemocnění týče, chovají mnohem ohleduplněji než u nás v Evropě. U nás se diskutuje o tom, že by se omezil počet účastníků na akcích podobně, jako to udělala Itálie. První možnou „obětí“ by mohl být světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě.

Zásadní je při tom ale jednoznačně tento fakt – v době, kdy je svět, tj. lidé, v permanentním pohybu, je naprosto iluzorní očekávat, že se šíření infekční nemoc typu čínské chřipky podaří zcela zastavit. Vždy lze zřejmě dosáhnout pouze zpomalení jejího šíření. Přenašeči nemoci přitom zřejmě vůbec nemusí na sobě cítit nějaké velké příznaky. O to je to komplikovanější.

V médiích proběhla zpráva, že jistý medicínský výzkumný tým v Izraeli tvrdí, že by mohl mít účinnou vakcínu proti čínské chřipce do několika týdnů. Zatím totiž Světová zdravotnická organizace předpokládá získání vakcíny do 18 měsíců. To by zřejmě změnilo situaci do té míry, že by velká až drakonická omezení pohybu a konání akcí typu olympiády mohla být odvolána. Doufejme, že lékařské týmy budou úspěšné a vakcína spatří brzy světlo světa.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 4,10 out of 5)
Loading...