6.9.2023
Kategorie: Ekonomika

Čí zájmy hájí ministryně Černochová?

Sdílejte článek:

ALEŠ MERTA

Urputná snaha ministryně obrany p. Černochové prosadit nákup amerických letounů F-35 nastoluje otázku, zda tento nákup prosazuje paní ministryně v zájmu České republiky, v zájmu Spojených států, či dokonce jen v zájmu nějaké lobbistické skupiny.

Tématu nákupu letounů F-35, za horentní sumu 120 mld. korun plus další stamiliardové výdaje za modernizace letišť a samotných letounů, o provozních nákladech nemluvě, se tady na blogu věnovalo několik článků, přičemž poslední byl od pana Červenky. Pan Červenka se ve svém blogu zamýšlel nad tím, zda v této době, kdy naše ekonomika skomírá, je rozumné, investovat obrovské částky do amerických vojenských letounů, a zda letouny parametrů F-35 vůbec potřebujeme. Jestli jsem správně pochopil závěr jeho úvahy, tak pan Červenka, a s ním i mnoho diskutujících pod jeho článkem mají za to, že pro obranu vzdušného prostoru ČR není pořízení těchto strojů nezbytné, že je možno hledat i levnější řešení, třeba pořízením švédských stihaček Gripen poslední generace a nákupem moderních prostředku PVO, např. amerického systému Patriot. Nákup F-35 by měl podle většiny diskutujících snad jen význam pro posílení pozic NATO, ale konkrétně pro naši republiku by představoval jen zbytečně drahou hračku.

A tady vyvstává další otázka, tedy proč se naše vláda, a především ministryně Černochová, nedrží staré zásady, že spotřebitel by měl při nákupu zejména brát na zřetel poměr mezi užitnou hodnotou nakupovaného zboží a jeho cenou. Urputná snaha o nákup F-35 vyvolává pochybnosti, jestli tady jde o nákup v zájmu ČR, nebo jen vyhověním tlakům ze zahraničí, či od nějakých lobbistických skupin. Lze chápat, že armádě se nákup drahé „hračky“ zamlouvá, a chová se jako puberťák, který po rodičích požaduje nákup nejdražší značkové obuvi i když stejnou službu mu poskytne i ta neznačková, značně levnější. Paní ministryně a naše vláda by si měli uvědomit, v jaké ekonomické situaci se naše země nachází, že zatím co na jedné straně vládní politici požadují, aby si lidé utahovali opasky, tak na straně druhé chtějí rozhazovat plnými hrstmi, což lze přinejmenším označit za pohrdání vlastními občany.

Vláda používá v argumentaci pro nákup F-35 hrozbu ze strany Ruska, ale když vidíme jeho neúspěchy ve válce na Ukrajině, tak je snad všem zřejmé, že je to spíše papírový drak, navíc ekonomicky i vojensky vyčerpaný. Ovšem jako záminka k militarizaci a k obrovským investicím do zbrojení se hrozba Ruskem jistě hodí, což samozřejmě hřeje u srdíčka nejednoho zástupce zbrojařské lobby, který má takříkajíc vystaráno. No, a možná taky něco ukápne i do kasiček zainteresovaných politických stran, či politiků, což není světe div se, nic nového. Také americká vláda jistě uvítá, když evropské země, tedy i ČR budou nakupovat americké zbraně, což na jedné straně zvyšuje americkou zaměstnanost a přináší nemalé prostředky i do americké vládní kasy, a na straně druhé zvyšuje závislost Evropy i ČR na Spojených státech, které mají odběratele svých zbraní v hrsti skrze jejich servis, dodávky náhradních dílů, munice atd.

Jak to tak vypadá, tak o nákupu letounů F-35 bylo již v podstatě rozhodnuto. Zcela bylo opominuto výběrové řízení, které by mohlo pomoci stlačit cenu, představit případná alternativní řešení a zejména dát obchodu transparentnost, která při našich zbrojních nákupech již tradičně chybí. Opět tady zůstane pachuť, že nebylo konáno v zájmu občanů ČR, že tady opět zvítězily nějaké vyšší zájmy, opět přetrvá podezření, že někomu něco uvízlo za nehty. Ovšem tak už to u nás chodí.

https://www.securitymagazin.cz/defence/gripen-muze-byt-lepsi-volbou-nez-f35-a-nepresnosti-ministryne-obrany-1404070923.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

https://www.securitymagazin.cz/defence/nervozni-ministryne-cernochova-ostre-proti-byvalem-veliteli-letectva-mikulenkovi-dovolil-si-zapochybovat-o-nakupu-f35-1404071250.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=111320031&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-hodina-letu-f-35-by-se-mohla-vejit-do-600-tisic-uvedli-americane-214363#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest203_personalizovany_layout_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...
74 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)