21.2.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Chceš mír – připravuj válku. Skutečně?

Sdílejte článek:

KAREL PETŘÍK

Naše ministryně obrany a náčelník generálního štábu Řehka dělají v duchu tohoto rčení, co mohou. Tato věta má obhájit zbrojení jako cestu k míru. Věta, stará cca dva tisíce let, vyjadřuje celou tu dobu tužby zbrojařů o cestě k míru. Naši politici a náčelníci tyto tužby nadšeně plní. Jinou cestu k míru neznají. Slova jako „trvalý mír“, je rozesmějí. Myšlenka, že pokud se ale lidstvo dokáže dohodnout na tom, že nikdo nepostaví armádu, nemůže se nikdo cítit ohrožen, a není třeba armád, je zakázaná.

Pro většinu lidí byl trvalý světový mír cílem lidského pokroku, ne Země spálená válkou. V době „ studené války“ jsme snili, že se to jednou stane. Co tomu brání? Nebo lépe kdo tomu brání? Lidstvo je zvyklé po tisíce let válčit, a svět bez válek si vlastě neumí představit. Zatím co technický pokrok z luků a oštěpů vyvinul jaderné a vodíkové bomby umožňující vzájemné vyhlazení, mentálně jsme stále v době kamenné a nejsme schopni uzavírat a hlavně dodržovat smlouvy, které sebezničení zabrání. Jaderné zbraně dokázaly strachem ze smrti při jejich použití udržet mír cca 80 roků. Strach nás opouští, zvykli jsme si. Jak dál? Jsme ještě vůbec schopni opustit cestu, která nás přivedla až sem? Příprava války musí jednou skončit válkou! A dnes je zaděláno na tu poslední. Jak je možné, že jsme se naučili ovládat jadernou reakci, ale jsme stále stejně sobečtí, chamtiví a bezohlední k přírodě i mezi sebou? Bez změny myšlení je naše přežití téměř vyloučené.

V médiích a od politiků často slyším, že Rusko nedodržuje smlouvy, ale nikdy žádnou konkrétní neuvedou. Zato smlouvy MINSK I. a II. označila za podvod na Rusku pí. Merklová. Představa v uzavírání takových a jiných mírových smluv v atmosféře důvěry vyvolané sliby NATO o nerozšiřování se na východ, danými v r. 1990 je dnes víc než nepravděpodobná. Vojáci NATO se procházejí po Ukrajině a Západ vytrubuje do světa, že se cítí být bezdůvodně ohrožen! Žádná strana nic z toho, co se jí nelíbí, nedodržuje, ale chyba je vždy na protější straně. Připadám si jako v září 1962. Budeme mít dnes stejné štěstí?

V našich hlavách je něco špatně. Nemůžeme přece současně toužit po míru a radovat se z války! Nemůžeme vyčítat nedodržování dohod, když sami se chováme stejně záludně. Nebo můžeme? Co je v našich hlavách špatně?

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...
52 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)