30.6.2016
Kategorie: Historie

Cesta do hlubin Babišovy duše: Ach ten Unipetrol …

Sdílejte článek:

JAKUB PITRON 30|06|2016

Je zajímavé, když člověk pozoruje Babiše, jak se strašně snaží odstřihávat od politiků, co tu 25 let jen kradli. Jak se snaží ze sebe dělat pana čistého. Přitom Andrej Babiš je významným politickým hráčem již dlouhou dobu. Hraje stejnou hru, co hrával dříve. Používá i velmi podobné sítě a spojence. A také se učí z chyb.

[ad#clanek-respo]

Například zjistil, že když něco člověk chce, musí si to udělat sám. Silným hráčem v politice je již dlouho. Mimo jiné například donutil českou vládu (Špidla, Gross – ahoj Stando, tady máš ten byt, Sobotka, Rychetský, Tvrdík, Rusnok, Škromach, Němec) při privatizaci Unipetrolu, k vyřazení kazažské firmy, která tehdy nabídla o 40% větší cenu. Poláci (polská PKN Orlen hrála v privatizaci Unipetrolu významnou roli a nakonec Unipetrol také získala) byli z vlivu Babiše na vládu byli velmi příjemně šokováni.

I tak si Andrej ale dvakrát vylámal zuby na Unipetrolu – no, on spíš dvakrát vytřískal oproti původním předpokladům méně, než co měl v záměru. Mimochodem, víte, kdo ho zastupoval v kauze Unipetrol? Nějaký Radek Pokorný – ten do kterého se dneska trefuje a člověk by mu i věřil, že se snad neznají. Babiš má velmi selektivní paměť, když obviňuje všechny kolem sebe, že tady 25 let jen kradli. Byl totiž přímým účastníkem dění.

Podívejme se trošku podrobněji, co se dělo v letech 2005 – 2006:

  • 2005 – Poláci vyšetřili kauzu Unipetrol – PKN Orlen (současný oficiální vlastník Unipetrolu) takto: Česká vláda mohla dostat za Unipetrol o 180 mimlionů EUR více (40%). O nižší výnos se měl postarat Babiš.
  • Říjen 2005: i u nás vzniká vyšetřovací komise. (Přes odpor ČSSD).
  • 19. leden 2006. Babiš před ní vstupuje jako předposlední.
  • 26. ledna 2006 – smrt Františka Mrázka, který byl společně s Pitrem hlavním konkurentem Andreje Babiše v boji o Unipetrol.
  • Komisi se mimo jiné nikdy nepodařilo zjistit, proč vláda stáhla mimo jiné nejvyšší nabídku na odkup Unipetrolu. Ani jeden člen vlády to nedokázal vysvětlit.
  • Únor 2006 – definitivní roztržka mezi Andrejem a PKN Orlen – Andreje zastupuje Radek Pokorný.
    Babiš v boji s PKN Orlen získává spojence Jacka Spyru – člověka, který v celé kauze Unipetrol postaral nejvíce o neúspěch Agrofertu. Spyra se pokusil přes svůj kontakt (analytika Kejlu) si Babiše zavázat, ale to se mu nepovedlo. Spyra i Kejla byli zatčeni v sídle Agrofertu. Spyra se z toho dostal, Kejla dopadl hůře. Měsíc po zatčení jej při jízdě na motorce vytlačilo neznámé nákladní auto. (to ještě přežil, ale stejně jej v roce 2007 nalezli mrtvého – prý prášky a chlast).
  • 29. května 2006 vzniká Kubiceho zpráva (že do státní zprávy pronikl organizovaný zločin – zejména se jednalo o smrt Mrázka, vyšetřování povdodů při obchodu s ropnými produkty, vraždý okolo Solncevské mafie, korupce ve státní správě v souvislosti s biopalivy – kauza biolíh).

Celý tento popis se vztahuje pouze k druhému pokusu o ovládnutí Unipetrolu. První pokus (to, jak ovládl na rok Unipetrol téměř zadarmo) se odehrál za vlády premiéra Zemana – v době opoziční smlouvy. A vyšetřovací komise v roce 2005 se nemohla na nátlak ČSSD zabývat vyšetřováním prvního pokusu.

Významnou roli tehdy zahráli: Miloš Zeman, Jaroslav Tvrdík a stará garnitura ČSSD. Babišovým významným spojencem se v té době stává firma Amorepa a velmi zajímavá postava (vygoogli) Marc Rich.

To vše bylo před tím, než Andrej Babiš zakoupil mediální dům MAFRA a vstoupil do politiky napřímo. Musel, jelikož od roku 2006 (vláda Topolánka) se na jeho pozice vtlačili jeho konkurenti a vše najednou bylo pro Babiše dražší. Když něco člověk opravdu chce, musí si to udělat sám.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Jakub Pitron

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...