25.2.2024
Kategorie: Politika

Česká vláda při hlasování o dovozech z Ukrajiny podrazila zemědělce

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

Ve čtvrtek 22. 2. 2024 po celé EU demonstrovali formou traktorové blokády hranic zemědělci ze všech členských států. V největším zemědělském protestu od konce 2. světové války se sedláci dožadovali zlepšení podmínek pro svoji práci. Hlavním požadavkem protestujících je okamžité ukončení možností dumpingových dovozů potravin a zemědělských produktů ze třetích zemí – zejména z Ukrajiny a z jižní Ameriky. Zemědělci se ve společné akci dožadovali i odbourání některých částí Společné zemědělské politiky EU, která nepřiměřeně omezují produkci potravin v unijních zemích a vytváří předpoklady pro zvyšování dovozů.

V ČR se protestů na hranicích s Německem, Polskem a Slovenskem, které svolaly Zemědělský svaz a Agrární komora, zúčastnilo 3 tisíce zemědělských strojů. Svolavatelé protestů při hlavní akci na hraničním přechodu se Slovenskem v Hodoníně vyzvali k zamítnutí návrhu nařízení, jímž chce Evropská komise prodloužit o další rok režim bezcelního a bezkontrolního dovozu potravin a zemědělské produkce z Ukrajiny.

Návrh nařízení Komise předložila přes odpor, který k těmto dovozům zástupci zemědělských organizací vyjádřili při traktorovém protestu před měsícem v Bruseli, při němž sedláci zablokovali budovy Evropské komise, Evropského parlamentu a Rady ministrů.

Celoevropská zemědělská protestní blokáda byla ohlášena řadu dnů předem. Na žádost polských zemědělců, kteří již více než měsíc traktory blokují dopravu po silnici i železnici z Ukrajiny, ji vyhlásila celounijní federace zemědělských svazů COPA a sdružení družstevních organizací COGECA. Zástupci COPA – COGECA odpor k prodloužení bezcelních a bezkontrolních dovozů jasně deklarovali při jednání na půdě Zemědělského výboru EP. Zemědělské organizace, které jsou členy COPA nesouhlas zemědělců s prodloužením rostoucích dovozů z Ukrajiny bez obalu tlumočily při jednání s národními ministry zemědělství.

Podle informací, které mám, to při jednání 15. 2. 2024 jasně řekl ministru Marku Výbornému (KDU-ČSL) i premiérovi Petrovi Fialovi (ODS) předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.

Přesto ve středu večer před celoevropskou zemědělskou demonstrací vedoucí diplomatické mise ČR při EU Edita Hrdá na pokyn z Prahy ve Výboru stálých zástupců členských států (COREPER II) jménem ČR hlasovala pro prodloužení bezcelních a bezkontrolních dovozů z Ukrajiny o další rok. Přidala se k zástupcům západoevropských vlád, které i proti vůli zemědělců ze svých zemích podpořili nadnárodní korporace, aby jim EU umožnila další rok dovážet na společný trh potraviny a zemědělskou produkci nesplňující hygienické a fytosanitární předpisy EU. Vlády západních zemí s pomocí české vlády ve výboru, který je nižší verzí Rady ministrů, pomohly Komisi dále poškozovat zemědělce v Unii.

Ke schválení nařízení, jimž chce Komise prodloužit období „dočasné“ úplné liberalizace dovozů ukrajinských potravin a zemědělských komodit, Komisi nyní už chybí jen souhlas Evropského parlamentu. Zemědělský výbor (AGRI) bude o návrhu nařízení hlasovat v pondělí 26. 2. 2024 na mimořádném zasedání ve Štrasburku. Jako koordinátor frakce Identita a demokracie (ID), v jejímž rámci pracuji jako český europoslanec zvolený za SPD, jsem do výboru předložil návrh na zamítnutí. Stejný návrh předložil i polský kolega Krzysztof Jurgiel (PiS). Ostatní poslanci předložili celkem 132 pozměňovacích návrhů.

Část z nich byla vytvořena ve spolupráci s experty na právo EU, kteří pracují v COPA COGECA. Komise v předloženém nařízení navrhuje udržet dovozy potravin a zemědělských produktů z Ukrajiny na úrovni loňského roku. Tedy na dvou až dvacetinásobku předchozího stavu v jednotlivých komoditách.

Právníci COPA pro poslance napsali pozměňovací návrhy, které by v případě schválení umožnily celním orgánům a orgánům fytosanitárního a veterinárního dozoru zemí hraničících s Ukrajinou průběžnou kontrolu bezpečnosti dovážení produkce a a vyhodnocování dopadů dovozů na situaci na trhu. Každých 10 dnů by s jejich pomocí mohly národní kontrolní orgány rozhodnout o okamžitém zastavení dovozů některé komodity nebo všech dovozů z Ukrajiny.

Když v pátek ráno litevský zpravodaj výboru ze socialistické frakce Juozas Olekas rozeslal všem členům AGRI návrh hlasovacího lístku s pořadím hlasování o pozměňovacích návrzích, podal jsem návrh na veřejné hlasování po jménech nejen ke svému návrhu na zamítnutí, ale i u pozměňovacích návrhů COPA podaných poslanci z dalších frakcí. V rámci prohloubené bruselské demokracie nejsou při jednání výborů EP zaznamenávány do zápisu výsledky všech hlasováních o pozměňovacích návrzích. Podle Jednacího řádu EP je povinně zveřejňováno, jak který europoslanec hlasoval, pouze v případě závěrečného hlasování výboru o návrhu jako celku. Jak kdo hlasoval o jednotlivých pozměňovacích návrzích, se zveřejňuje pouze tehdy, pokud si to vyžádá určitá část členů výboru.

Během současného funkčního období bylo v AGRI jmenovité hlasování – se záznamem a zveřejněním, jak kdo hlasoval – umožněno vždy, když o to některý poslanec požádal. V mnoha případech pozměňovacích návrhů, u nichž o jmenovité hlasování požádal někdo z frakce Zelených, bylo vyhověno, i když tato frakce nedosahuje počtu ¼ všech členů výboru. Rozhodnutí, zda je hlasování po jménech zaznamenáno a zveřejněno je v pravomoci předsedy výboru.

Nařídit jej musí, pokud o to požádá nejméně ¼ všech členů. Včera mi poprvé v tomto volebním období sekretariát výboru odpověděl, že mé žádosti o jmenovité hlasování nevyhoví, ale že žádost předává německému předsedovi Norbertu Linsovi (CDU).

Hlasování o ukrajinských dovozech je považováno za citlivé. Mimo jiné i proto, že na pondělí jsou do Štrasburku opět ohlášeny traktorové blokády francouzských zemědělců. Farmáři z Francie při svých protestech volí podstatně tvrdší formy než zemědělci u nás. Před dvěma týdny fekálním vozem nastříkali mnoho hektolitrů močůvky na velvyslanectví Ukrajiny. Hromady hnoje několikrát přivezli před vrata jejich ministerstva zemědělství a úřadu předsedy vlády. Kejdou postříkali i stěny Elysejského paláce, v němž bydlí a vykonává úřad francouzských prezident Emmanuel Macron.

Některým členům výboru se před zmáčknutím příslušného hlasovacího tlačítka asi budou kroutit prsty, pokud bude připuštěno veřejné hlasování po jménech. Nyní si musí každý vybrat, zda je na straně zemědělců, nebo nadnárodních korporací, které organizují dovozy z Ukrajiny do EU.

 

FB

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)