11.12.2021
Kategorie: Společnost

Cenzura (nejen) v ČR?

Sdílejte článek:

VLADIMÍRA BOŠKOVÁ

To, co se prezentuje v komerčních médiích, je ve vysoké míře záležitost vydavatele a šéfredaktora. Ve veřejnoprávních médiích je to poněkud jinak.

Pokud se komerční média nepronevěří zákonům daného státu, svoboda novinářů se v zásadě odvíjí od přání vydavatele a šéfredaktora, potom také od vzdělání, zkušeností či i etiky redaktorů.

Jestliže jde o veřejnoprávní média, Českou televizi a Český rozhlas, tady jsou na prvém místě rovněž zákony, avšak ty v této souvislosti více zdůrazňují fakt, že tu nejde primárně o finanční zájmy majitele média, ale o informační potřeby občanů (v širších souvislostech, vč. vzdělávání, zábavy, možnosti vytvářet si vlastní názor na politiku, ekonomiku státu atd.).

Občané ČR si povinně platí provoz ČT a ČRo a podle předpisů mají právo na vyvážené zajištění všestranného informování, a to nestranného, nezávislého na momentálně vládnoucích politických stranách. Tomuto hlavnímu úkolu se mají přizpůsobit i šéfové jednotlivých redakcí ČT a ČRo.

Jaká je skutečnost? Nejsem zdaleka jediný občan, kdo si všiml zvláště během letošního roku neuvěřitelné proměny ČT a ČRo. Stěžejní informace ke covid-19 a očkování se všemi jejich souvislostmi se jaksi smrskly do oficiálního stanoviska ministerstva zdravotnictví, ač redaktoři těchto veřejnoprávních sdělovacích prostředků měli průběžně důkazy, že na různé otázky jsou mj. rozdílné názory odborníků.

Avšak v ČT a ČRo stále dominuje jeden názor prezentovaný ministrem zdravotnictví A. Vojtěchem nebo lidmi, kteří s ním spolupracují, naopak odborníci odlišnějších či zcela opačných názorů jsou vytěsňováni. Pokud je – naprosto ojediněle – někdo s odlišným názorem pozván do vysílání, pak je mu poskytnut nevyváženě malý časový prostor nebo mu redaktor skáče do řeči.

Jen malý příklad: náměstskyně ministra M. K. Vašáková absolutně odmítá uznávat protilátky u lidí uzdravených z covid-19 (ač máme dostatečné výzkumné studie, např. tým při FN u Sv. Anny v Brně či prof. V. Thon z Brna – dlouhodobé opakované prověřování protilátek uzdravených z infekce). A od paní náměstkyně redaktoři ČT nepožadují žádné důkazy pro její tvrzení, jako by zcela rezignovali na investigativní žurnalistiku (vedle českých studií lze sehnat i zahraniční).

Kdokoli se uznávání protilátek uzdravených naopak zastává (např. zmíněný profesor Thon, imunoložka Z. Krátká či právník O. Dostál), pak mu není umožněno doložit své tvrzení konkrétní ukázkou výzkumné studie – ač na rozdíl od náměstkyně ministra může předložit důkaz.

ČT a ČRo jako by rezignovaly na základní předpoklad nezávislosti, nestrannosti (podle předpisů) i na etiku novinářské profese. Vlastně tím opouštějí i dodržování ústavního rámce ČR – nezávislost médií je jeden ze stěžejních pilířů demokracie a právního státu.

S demokracií a právním státem se děje něco špatného nejen v ČR, určité známky pokusů o okleštění nezávislosti informování občanů můžeme najít i v jiných zemích. Nebudu se zmiňovat o Maďarsku a dalších postkomunistických zemích – Maďaři se dnes dozvědí pravdu spíše ze západních médií, nikoli z domácích. Překvapilo mě ale např. to, že i švédská televize SVT si vyvěsila na svůj web slova “politici, ruce pryč od médií”, nějak tak to znělo. Ve Wikipedii (v němčině) se dočteme, že “v poslední době sílí tlak” na rakouskou televizi ORF.

Švýcarská veřejnoprávní televize SRF, zdá se, si ještě svobodu uhájila: pomohla občanům prosadit právní uznání testů na protilátky – dáte pár kapek krve, a pokud jsou detekovány protilátky (ať po uzdravení nebo očkování), víte, že jste imunní. Ti uzdravení dnes mohou ve Švýcarsku potvrzení o protilátkách využívat 3 měsíce místo covid-pasu.

Rakousko paradoxně test na protilátky přestalo uznávat (protože chce donutit zbytek národa k očkování), ač právě tento stát má mimořádně zdařilé studie k imunitě osob, jež prodělaly covid-19; např. výzkumníci ověřili existenci protilátek u populace z lyžařské oblasti Ischgl, kde loni na jaře vypuklo jedno z prvních masivních ohnisek nákazy. Na podzim tu populace stále měla protilátky proti covid-19, což výzkumníci označili za “dobrou zprávu”, tady se už větší šíření nákazy neočekává. Další studie, které se účastnil i úřad AGES financovaný rakouskou vládou, ověřila po roce, že ze 440 000 uzdravených Rakušanů se znovu nakazilo jen 40 osob.

Takže i to je vhodným námětem na veřejnou diskusi, a kde jinde, než nejlépe ve veřejnoprávních médiích se zajištěním nestranného moderátora, se stejným časem pro předkladatele argumentů pro a proti.

Jedním z příkladů, o němž by se mělo bez jakékoli cenzury diskutovat, je i tzv. očkovací vyhláška MZ ČR, která má zavést povinné očkování proti covid-19 pro některé profesní skupiny a pro občany od 60 let. Ministerstvo tvrdí, že je vše v pořádku, že to neodporuje ani ústavě, ani zákonům. Jenže někteří právníci zveřejnili vlastní analýzu (např. advokátka V. Vališová na Advokatnidenik.cz), podle níž ministerstvo porušuje ústavu, zákony i mezinárodní úmluvy a navíc nepostupuje podle nových vědeckých poznatků. Např. chce vyrušit ověřování přirozené imunity po prodělání covid-19, ač se přirozená imunita až dosud ověřovala před různými druhy očkování vždy – např. zdravotník, který již prodělal určitou nemoc, se nemusel očkovat. Podle vědeckých poznatků totiž existuje i riziko pro zdraví očkovaného: pokud by měl po prodělání nemoci vysokou hladinu protilátek, mohla by mu vakcinace škodit.

Takže uvidíme, zda se redaktoři a jejich šéfové vzpamatují v následujících týdnech, až nastoupí nová vláda. Ale veřejnoprávní média nepatří politikům, patří veřejnosti, takže ani pak by se ČT a ČRo neměly stát jen hlásnou troubou nových politiků.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...