4.8.2022
Kategorie: Společnost

Bylo vypnutí „dezinformačních“ webů v pořádku, nebo se jednalo o neoprávněný krok?

Sdílejte článek:
JIŘÍ KUČERA
.

Ruská agrese na Ukrajině postavila tuzemskou legislativu a soudy před řadu dosud nevídaných výzev. Zablokování českých „dezinformačních“ webů, ke kterému došlo nedlouho po ruské invazi na základě výzvy české vlády, je jednou z nich. Bylo zablokování osmi serverů, mezi nimiž byl například nechvalně známý Aeronet, skutečně oprávněné? V médiích se nedávno objevila zpráva, že ve věci padl první soudní verdikt, podle kterého bylo zablokování v pořádku. To ale není úplně pravda. O tom totiž soudy ještě vůbec nejednaly.

Rozhodnutí ze dne 24. 6. 2022 není rozsudkem, jak se v médiích nesprávně objevuje, ale usnesením, a to usnesením o odmítnutí žaloby proti vládě, Ministerstvu obrany a zpravodajským službám BIS a ÚZSI. Rozdíl mezi rozsudkem a usnesením o odmítnutí žaloby není slovíčkaření. Odmítnutí žaloby je jasný signál, že soud žalobu věcně vůbec neprojednával.

Proč? Co se žaloby proti vládě a BIS týče, tak soud už v minulosti totožnou žalobu dostal a také ji odmítl. Část žaloby, která napadá Ministerstvo obrany a ÚZSI, teď soud odmítl ze dvou důvodů. Ministerstvo a ÚZSI jen doporučovaly a nic nenařizovaly, a nemohou tak být předmětem žaloby. Druhým důvodem je podle soudu to, že nedošlo k porušení práv, protože „dezinformace” nebyly znepřístupněné a bylo je možné dohledat pod jinou adresou jinde na webu.

Jinými slovy, ve věci zablokování dezinformačních webů nemá smysl žalovat vládu, BIS ani Ministerstvo obrany nebo ÚZSI, protože je nikdo z nich „nevypnul” a ani k tomu nevydal pokyn, jak žaloba uvádí. Šlo pouze o doporučení a ke kroku zablokovat vybrané online servery se rozhodlo samo sdružení CZ.NIC, které je správcem domén. CZ.NIC ale nikdo nežaloval.

Nelze tedy tvrdit, že zablokování dezinformačních serverů bylo podle soudu v pořádku. Jak jsem vysvětlil výše, soud se vůbec nezabýval otázkou, jestli bylo „vypnutí” oprávněné. Řešil pouze to, jestli má vláda, Ministerstvo obrany, BIS či ÚZSI v zablokování domén prsty.

Soud potvrdil, že nikdo z výše jmenovaných správci tuzemských domén CZ.NIC nenařídil, aby dezinformační weby zablokoval. Šlo jen o výzvu či doporučení, které mohl správce domén odmítnout či úplně ignorovat, aniž by to pro něj znamenalo sankce. Jednoduše se nejednalo o závazný pokyn či instrukci, kterou by se správce domén byl povinen řídit. Navíc žádná z těchto výzev nemohla dle soudu jakkoliv zasáhnout do práv stěžovatele. Nutno dodat, že stěžovatel je fyzická osoba a není provozovatelem žádné ze zablokovaných domén.

Zasáhnout do práv provozovatelů „dezinformačních“ webů tak mohl jen správce jejich vypnutím. Zda je ale v pořádku i samotné zablokování dezinformačních webů bez zákonného podkladu, to je již otázka zcela jiná a zde si budeme muset na soudní rozhodnutí prozatím počkat.

Jiří Kučera, FB, autor je advokát

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,40 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
40 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)