27.12.2019
Kategorie: Ekonomika

Boj o budoucnost vyhrály supermarkety

Sdílejte článek:

IVAN BEDNÁŘ

Lidé se před Vánoci jakoby utrhli ze řetězu. Supermarkety praskaly ve švech, bankomaty nestačily vydávat peníze, kreditní karty při bezdotykovém placení selhávaly. Lidé utráceli horem dolem. Jakoby se blížil konec světa.

Internetoví prodejci potravin Košík.cz a Rohlík.cz byli před Štědrým dnem zahlceni objednávkami. Češi utratili na internetu ještě před Vánocemi přes 52 miliard korun, tj. o 16% víc než ve stejném období loni. Po nás potopa.

Podle posledního průzkumu agentury Ipsos pro Broker Consulting zhruba polovina Čechů (49 %) se domnívá, že do roka či dvou přijde ekonomická krize. Na dotaz, zda mají vytvořený finanční polštář, z něhož by nečekané výdaje po kryli, kladně odpověděl jen každý čtyřicátý, tj. 2,4 %.

Rekordmanem v utrácení byla ale ovšem vláda Andreje Babiše. Premiér považuje již schválený státní rozpočet za další velký skok ve zlepšování životní úrovně v naší zemi. Velký skok už kdysi vyhlašoval Velký kormidelník Mao Ce tung. Podobně jako on, i Babiš dnes zamlčuje, že se ekonomika vyvíjí nejhůře od hospodářské krize a bilanci si vylepšuje rozpouštěním rezerv, které budou chybět v horších časech.

Šéf ANO se potýká s vážnými problémy, které by za normálních okolností už dávno vedly k jeho rezignaci. Ve vládě přežívá jen z toho důvodu, že mu i za těchto okolností kryjí záda koaliční sociální demokraté a komunisté, a v poslední instanci prezident Miloš Zeman. Brání se vytvářením vyfabulovaných legend dalšího vývoje kolem evropských auditů. Jejich řešení ale neuteče a příští rok bude stát před závažným rozhodnutím, jak naložit s byznysem svého impéria.

Vláda ve své rozhazovačnosti nejprve rozpustila finanční rezervy přesahující 100 miliard korun, které vytvořily vlády předchozí. A hodlá začít prodávat státní aktiva.

Za zvlášť nezodpovědné považují ekonomičtí experti záměr ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka prodat vzácné kovy ve státních hmotných rezervách za dvě miliardy korun. Tento záměr považuje za „drancování“ surovinových rezerv pro případ mimořádných událostí nejen opozice, ale i někteří koaliční poslanci z řad ČSSD.

Opakuje se tak loňský a letošní scénář, kdy bude ve státním rozpočtu rozpuštěno celkem 22 miliard korun ze zrušeného Fondu národního majetku, původně určených na odstraňování ekologických škod a na rezervu pro vyrovnávání schodku v důchodovém systému v horších časech.

„Člověk by skutečně očekával, že v dobrých časech se rezervy vytvářejí, nikoliv rozpouštějí. Vláda utrácí o sto šest, když se ekonomice daří. A zase si budeme utahovat opasky, až se bude ekonomice nedařit. To je učebnicově přesně opačná fiskální politika, než by měla být. Kdyby ji takto popsal student na vysoké škole, tak ho okamžitě vyhodím ze zkoušky,“ prohlašuje ekonom David Marek z české pobočky Deloitte.

Stromeček je ale už rozsvícený, dárky vybalené. Kostky byly vrženy. Je pochopitelné, že lidé mají radost, že bohatnou a nacházejí ve svých peněženkách stále víc a víc peněz. Jenomže mám obavy, že jsou to Pyrrhovy peníze.

Dobrý hospodář v těchto chvílích myslí na zadní kolečka. Místo toho se Andrej Babiš za vydatné pomoci svých médií a ministerských pomocníků Schillerové, Dostálové, Havlíčka a dalších úspěšně snaží setřít rozdíl mezi fikcí a realitou, překreslit stav zahlcováním kvanty grafů a čísel, jak už je údajně líp. Nesděluje, za jakou cenu si tyto statistiky vylepšuje. Jeho vláda si počíná nezodpovědně, žije ze dne na den a reálně hrozí, že svým nástupcům přenechá veřejné finance v dezolátním stavu.

Před tím varují jak Nejvyšší kontrolní úřad, tak Národní rozpočtová rada i analýzy nezávislých ekonomů. Bohužel marně. Že by si dala vláda jako novoroční předsevzetí „šetřit“ se nezdá být reálné.

PF 2020

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 4,35 out of 5)
Loading...