20.9.2020
Kategorie: Kultura a tipy

Bezpečnostní dveře jako ochrana vašeho soukromí i majetku

Sdílejte článek:

Nejslabším místem z hlediska bezpečnosti budou v každém domě a bytě vždy okna, a především pak vstupní dveře. Ty představují nejčastější cestu, kudy se zloději do domu snaží proniknout. Právě sem, pokud chcete své soukromí a svůj majetek co nejvíce chránit, by měla směřovat vaše pozornost.

Způsobů, jak zvýšit bezpečnost vstupních dveří a ochránit je před nečekanou a nevítanou návštěvnou, je několik. Nejefektivnější způsob však spočívá v tom, pustit se do řešení bezpečnostních dveří komplexně. Výběr dveří samotných je sice tím nejdůležitějším, nikoliv však jediným krokem k lepšímu pocitu z bezpečného domova. Záleží také na zárubních, zámku, kování a dalších faktorech.

Jak se bezpečnostní dveře vybírají?

Jako první by vás u dveří měla zajímat jejich bezpečnostní třída. Existuje jich celkem 6 a liší se kvalitou a množstvím mechanických zabezpečovacích prvků a odolností vůči vloupání. Bezpečnostní dveře do bytu Next spadají do 3. a 4. bezpečnostní třídy, tedy do těch nejvyšších, které se v České republice vyrábějí. Pátá a šestá třída se v praxi nepoužívá, svým zabezpečením se téměř rovná trezoru.

Zloději však pro dveře nepředstavují jediné nebezpečí, proto všechny bezpečnostní dveře disponují variantou s požární odolností.

Další kritéria při výběru dveří se podobají jakýmkoliv jiným dveřím. Jako u všeho vybavení v domě nebo bytě hraje důležitou roli vzhled. Dveře by měly alespoň trochu ladit jak zvenčí s fasádou či okenními rámy, tak zevnitř s nejbližším vnitřním vybavením. Škála dekorů a povrchů, ze kterých si můžete vybrat, obsahuje laminát, dýhu, dřevěné kazetové povrchy, hladké kazetové povrchy a lakované dveře. Lze dokonce na každou stranu dveří aplikovat různý povrch, zvenčí tak mohou dveře vypadat jinak než zevnitř.

Nepodceňujte tepelnou a zvukovou izolaci

Důležitá je také izolace dveří. Zvuková vám jednak zajišťuje vaše soukromí a zároveň vás chrání před hlukem z chodby. To, co si doma povídáte, skrze dveře tak neprojde ven a zároveň neuslyšíte, co se děje na chodbě či venku u sousedů. Dveře dnes dokáží tlumit přes 40 dB, běžně se však hodnota útlumu pohybuje kolem 37 dB, což pohodlně stačí i pro panelové domy, kde je hlasitý hluk na chodbách standardem.

Dveře by také neměly propouštět do interiéru chlad zvenčí a minimalizovat tepelné ztráty při topení. Když už hovoříme o teplu, zmiňme ještě jednou požární odolnost bezpečnostních dveří. Dle zákona musí dveře ohni odolávat alespoň 30 minut. Zdali tomu tak je, při vybírání poznáte dle zkratky EL a příslušného čísla, které vyjadřuje počet minut (30, 45, 60). V panelových domech jsou takové dveře povinné.

Pozor na zranitelné zárubně

Dalším důležitým bodem z hlediska bezpečnosti jsou zárubně. Můžete si pořídit dveře se sebelepším zabezpečením, když si je ale necháte zasadit do starých zárubní, nebudou vám nic platné. Téměř vůbec proti případnému vloupání neslouží dřevěné zárubně. Kovové už jsou lepší, i na ty však zloději znají trik – dají se snadno roztáhnout heverem. Ochrana proti tomu je vylití kovových zárubní řídkým betonem, který roztažení zabrání. O stupeň vyšší zabezpečení přinášejí bezpečnostní zárubně. Vyrábějí se buď v podobě svařených pásů nebo profilových ocelových rámů, které jsou ukotvené do zdi. Nelze je tak nijak vyrazit.

Pokud od bezpečnosti trochu odhlédneme a zaměříme se více na estetiku, neměli byste při výběru dveří opomenout tzv. skryté zárubně. Jedná se o bezobložkové zárubně, které na první pohled splynou se stěnou. Při jejich osazení do interiéru působí velmi moderně, zvlášť dobře vypadají bez prahů a v kombinaci s bezfalcovými dveřmi. Pak vytvářejí efekt neviditelných dveří.

Bez bezpečného zámku vám jsou bezpečnostní dveře k ničemu

Když se do maximálního zabezpečení svých dveří pouštíte, nevynechejte ani kliky a kování. Bezpečnostní kování chrání zámek s vložkou. Znesnadňuje jejich vylomení, vytržení, vyvrtání či jakýkoliv jiný násilný pokus o jejich odstranění. Bezpečné dveřní kování spadá do prvků zařazených do bezpečnostní třídy 3 a 4. Co se vzhledu týká, na výběr máte z několika různých materiálů od matného nerezu, přes lesklý chrom, zlatý titan až po finančně nejpřijatelnější hliník.

Žádné bezpečnostní dveře se neobejdou bez spolehlivého zámku, respektive celého uzamykacího mechanismu. Samotný zámek, dnes nejčastěji zadlabací, musí být odolný vůči násilí. Nedoporučuje se používat zámky na obyčejný či dozický klíč. Srdcem uzamykacího mechanismu je cylindrická vložka. Velmi málo už se používají klasická kovová stavítka, mnohem bezpečnější způsob představuje magnetický princip či alespoň kombinace obou těchto metod. Zámkovou vložku před fyzickým zničením chrání kování. Zámek a vložku vybírejte vždy alespoň v kvalitě té bezpečnostní třídy, kterou jste zvolili pro své bezpečnostní dveře.

Pár praktických doplňků

K bezpečnostním dveřím patří i různé doplňky, které zpříjemňují jejich používání. Jedním z nich je například větrací mřížka, která vám pomůže s efektivním větráním. Neustálá přítomnost čerstvého vzduchu v místnosti je však vykoupena sníženou bezpečnostní, mřížka představuje další ze slabých míst na dveřích.

Praktickou pomůckou, kterou možná znáte především z komerčních budov, je zavírač dveří. Hodí se tam, kde se často zapomíná na zavírání dveří. Se zavíračem se jednoduše zavřou samy. Pomáhá také s bojem proti průvanu, vyhnete se hlasitému bouchání dveří a pomůže s manipulací velmi těžkých vchodových dveří, které se například dětem či starším lidem nesnadno zavírají.

Dvě rady na závěr

Na závěr přidejme ještě dvě rady. Instalaci a montáž bezpečnostních dveří svěřte profesionální firmě. Když už do takového zabezpečení investujete své peníze, vyhněte se experimentům a pokusům namontovat si dveře a další doplňky svépomocí.

Nezapomínejte zamykat. Můžete si pořídit sebebezpečnější dveře, ale když je nebudete zamykat, snižujete jejich funkci o desítky procent.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...