13.8.2021
Kategorie: Společnost

Bečva: Hledání ne-viníka

Sdílejte článek:

IVAN BEDNÁŘ

Připomeňme si fakta. Dvacátého září roku 2020 došlo k otrávení Bečvy neznámou látkou, pravděpodobně kyanidem.

V otrávené řece uhynulo na 40 tun ryb a vodních živočichů. Ani po téměř dvanácti měsících viníka neznáme. Vyšetřování této jedné z největších ekologických katastrof posledních let od samotného počátku připomínalo spíš než snahu po zjištění viníka pohromy, hledání ne-viníka. Celé vyšetřování i likvidace katastrofy probíhaly nekoordinovaně a lajdácky, klíčové vzorky se nakonec ztratily, důkazy doslova odplavila voda.

Profesionální vyšetřovatelé se utápěli v rozporuplných stanoviscích, jasno měli pouze amatérští rybáři a dobrovolníci, kteří pomohli likvidovat následky pohromy v prvním sledu. Podle nich vedly stopy jednoznačně k Babišově chemičce DEZA, která i v minulosti způsobila katastrofy různého rozsahu. Klíčové selhání pak projevila Česká inspekce životního prostředí, podléhající ministerstvu životního prostředí v čele s bývalým ředitelem Babišovy chemičky LOVOCHEMIE Richardem Brabcem.

První překvapivě reagovali zástupci DEZY, patřící do z holdingu Agrofert, kteří ještě dříve než odpovědné orgány vydaly první stanoviska reagovali sdělením, že DEZA za nic nemůže.

Navzdor urputnému ujišťování samotného ministra Brabce se ale valašskomeziříčská chemička stala hlavním podezřelým.

Nespokojenost s průběhem vyšetřování projevila i Poslanecká sněmovna a v květnu tohoto roku ustavila sněmovní vyšetřovací komisi. Je známo, že žádná sněmovní komise nikdy nic nevyšetřila, a pokud náhodou ano, byly výsledky vyšetřování k ničemu. I tato komise postupovala dle osvědčeného receptu. Trvalo dva a půl měsíce než si komise zvolila předsedu, stala se jím komunistická poslankyně Marie Pěnčíková. Poté, co si komise předvolala první svědky, konstatovala (jaké překvapení!), že se jejich výpovědi značně rozcházejí. Prý bude nutná změna Vodního zákona.

Na vyšetřovací spis tak usedá pomalu prach, viníka stále neznáme (natož nějaké konkrétní důkazy), zato jsme čas od času ujišťováni, že vyšetřování již dospělo k závěru, policie že prý stíhá jednu firmu z Rožnovska (pochopitelně ne DEZU) a jednu fyzickou osobu. Na koho nakonec zbyl Černý Petr ale policie tají.

Kromě toho, že řeka byla loňského záři prokazatelně otrávená, nevíme tedy stále nic. A do voleb se také asi nedozvíme. Zatímco místní podepisují petice, pořádají demonstrace, jsme přesvědčováni, že viníkem rozhodně není Babišova DEZA, ale někdo jiný.

Hra se ale hraje stále víc a víc do ztracena. Připomíná to vyšetřování podvodů kolem farmy Čapí hnízdo, které sice dospělo do stádia kdy policie navrhla státnímu zástupci obžalovat premiéra Andreje Babiše, státní zástupce Šaroch ale stíhání zastavil. Obnovil ho až nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, ten ale již nejvyšším státním zástupce není. Rezignoval.

A Andrej Babiš podal návrh na zastavení jeho stíhání, protože je přece nevinný a celé to je jen kampaň, mající za cíl dostat ho za pomoci bruselských pohůnků z politiky. Otrávené ryby si ale myslí své.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 4,41 out of 5)
Loading...