
Babiš: Česko letos dvě procenta HDP na obranu nesplní
ET/ČTK
Česko letos nesplní závazek vůči Severoatlantické alianci (NATO) vydat dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) na obranu, oznámil dnes na facebooku premiér Andrej Babiš (ANO). Vyjádřil zároveň přesvědčení, že od příštího roku ČR plnit dvouprocentní závazek bude. Generální tajemník NATO Mark Rutte ve středu uvedl, že Česko dvouprocentní závazek nesplnilo ani loni, stejně jako Albánie a Slovinsko.
„Ani naše vláda letos dvě procenta HDP na obranu nesplní. Nejdřív musíme dát do pořádku veřejné finance,“ napsal Babiš. „Jsem přesvědčen, že už příští rok se nám podaří hranici dvě procenta HDP splnit. Ne jednorázově a naoko, ale jako součást dlouhodobého plánu,“ doplnil. V dalších letech bude Česko podle premiéra zvyšovat obranné výdaje odpovědně a tak, aby odpovídaly bezpečnostní situaci i spojeneckým závazkům.
Plnění závazku v dalších letech Babiš předpokládá, protože vláda podle něj bude do armády investovat systematicky, s rozvahou a podle jasného plánu. „Zvýšit vojákům platy, zlepšit podmínky služby, modernizovat techniku, posílit protivzdušnou a protidronovou obranu, podporovat domácí obranný průmysl a zajistit, aby každá koruna utracená za obranu měla skutečný přínos pro bezpečnost naší země,“ popsal plány.
Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) ve čtvrtek během jednání v Bruselu řekl, že česká vláda pracuje na tom, aby splnila závazky ohledně navyšování obranných výdajů. Na červencovém summitu NATO v Ankaře podle Zůny Česko dosavadní neplnění závazků vysvětlí.
Babiš v květnu v rozhovoru s britským deníkem Financial Times (FT) uvedl, že výhodou pro něj při summitu bude to, že je jedním z posledních příznivců amerického prezidenta Donalda Trumpa mezi evropskými lídry. Trump na plnění závazků aliančními zeměmi dlouhodobě tlačí.
Dvouprocentní cíl do roku 2025 spojenci přijali v roce 2014 na summitu ve Walesu. Loni na summitu v Haagu schválili nový závazek zvýšit do roku 2035 výdaje související s obranou na pět procent HDP. Z toho 3,5 procenta mají tvořit přímé obranné výdaje a 1,5 procenta širší investice související s obranyschopností státu.


Co kurwa furt všichni chtějí plnit závazek, který je jenom o tom, aby se zbrojaři a na ně navázané vyžírky měli dobře??!! Za chvilku na mne juknou 2% aj z ledničky. Dejte už s tím pokoj a apelujte na to, abychom měli armádu a né ministerstvo plnění přání byznysu smrti! Už jste, politická sebranko, rozfrcali budoucnost našich dětí a vnuků! A k čemu to? k Hownu. Pokud se Rus nasere, tak sem švihne atomovku, né že budeme lítat F35 šrotem s možností otočení až někde ve Vladivostoku!
Přesně tak, 2% někde nějakej Amík bez rozmyslu plácnul, stejně jako potom Trump 5% a poslušní ratlíci se můžou podělat. Kromě toho nesouhlasím, aby se to uvádělo vzhledem k vylhanému parametru HDP. Je třeba jasně říct, že to je 10% státního rozpočtu, což jsou tvrdá data s jasným významem. Co kdyby Babiš kvůli tomu sebral učitelům 10% platu?
Pro to sebrání učitelům 10% z platu bych ihned hlasoval.
Je to podobně odporná a zavržení hodná pracovní skupina jako felčaři a politruci.
Jsem pro. Právě z učitelů je spousta „lepšolidí“. Jsem přesvědčen, že právě oni volí Fialu, Rakušana a podobný škůdce.
Moc by mě jen hypoteticky zajímalo,kdyby nastala situace
že by tuto zemi mapadl škůdcez úmyslem ji školdit
Zda by NATO hbitě připílilo z bratrskou internaciovální pomocí? Zatím této zemi daleko více nežli její imaginární nepřítel daleko více účinji a úspšně škodí všichni její spojenci,obchodní partneři vlády a šéfové všech jejich stran a hnutí,
Někteří přehnanou či dobře zaplacenou aktivitou,
někteří zarytým mlčením,
Proč tedy mám vůbec platit za něco u čeho mě prokazazelně a důkazně chybí jistota.
Že by se v časech generace pravdy a láskyíprávě všeobjímajícně ovládajících tento svět našl někdo ochotný bezdůvodně chcípnou pro smůlu a uklouznutí druhého ?
OBČÁNKU ČR, CO TEŤ !
A to je dobře, od založení Svatováclavské roty 2.0. toto operetní těleso pronásledují jen předražené nákupy, finanční skandály a nákupy typu saténové spodky, solárka, prášky na zhubnutí pro genštáb.
Sama Svatováclavská rota se proslavila bojovým uměním jedinou bitvou, a to předražené pantery kontra jedna felicie. Raději by si měl Zuna obstarat ukr. řidiče pražské fy uber, ti brždění v koloně umí a za mnohem méně peněz.
Druhý protektorát a jeho satrapové na pokyn NATO, tj. USA, zničili vševojskovou armádu a za velké peníze postaven kontroversně vycvičeny pomocný koloniální sbor do konfliktů s bojovníky v sandálech s tzv profi za pěknou apanáž, ale s dubiosní morálkou. A nyní chtějí obnovit něco, co vůbec kvůli převládajícímu marasmu, korupci ahlavně totální pitomosti zdejších elit není již možné.
Tam v Afgu tzv. profesionálům tuzexově placeným mikrobritové dali přezdívku strategové a couvači. Proslavili se hrdinové zatajováním ubití zajatce.
Btw. Řehka s konkubínou bydlel v baráku hlavního zásobovatele Svatováclavské roty, ale to je na UA a jejích satrapech normální, pochopitelně žádná korupce.
Jsme v situaci, že čl. 5. paktu OTAN je k smíchu, nemáme ani obyčejné flaky, které by dovedly ničit nejnovější drony.
V marasmu, v kterém jsem již dobrých třicet let by bylo dobré operetní sbor rozpustit a obranu svěřit myslivcům a dobrovolným střeleckým spolkům, v příští konfliktu půjde stejně o boj proto novoosídlencům táhnoucím z východu a západu zabrat si zdejší uzemí, východní to již dělají.
A nakonec, podívejte se na formálně nejvyššího velitele, to je sice vyčuránek na prachy a zážitkový dovolený, ošatný, ale jinak maňásek na špagátku Koláře v cizích službách.
Byli jsme pod východem, teď jsme pod západem a pořád žijeme. Nevím proč zbrojit proti tomu, aby se nezměnilo to, pod kým jsme. Stejně se to změní a pak budeme zase muset zbrojit proti USA míst s nimi (těžko říct zda za Čínu nebo někoho jiného). Ale na tom nesejde. Podstatné je, že armáda nemá a nikdy neměla bránit svoje lidi, ale jen zajistit, aby ti lidi makali pro tu správou stranu. Jenže lidem to nakonec může být ukradené. Armáda nebrání je ale elity. Naopak pokud jsou elity moc rozežrané, tak změna neškodí a bude lépe, pokud se vzdáme a nebudeme zbytečně zabíjet naše lidi v boji za to, aby mohli makat na naši aktuální rozežranou elitu. Naše armáda má zabíjet především nás, respektive nutit nás do boje za lidi, kterým jsme ukradení.
Vzhledem k tomu, že AČR za hlavního nepřítele považuje Rusko, tak je otázkou, k čemu nám je a jestli vůbec do takového útvaru odtrženého od reality lít nějaký prachy.