7.2.2019
Kategorie: Společnost

Amnesty International přepisuje historii

Sdílejte článek:

HANA LUKEŠOVÁ

Kdo jsou aktivisté z lidskoprávní organizace Amnesty Inernational (AI) ? Jedná se o jednu z neziskových organizací, která sama sebe korunovala jako arbitra v oblasti dodržování či porušování lidských práv. Jenomže smutná pravda je taková, že ve skutečnosti mnohokráte tragicky selhala a to jak ve vztahu k Izraeli, tak ke zbývajícímu světu.

[ad#textova1]

Během celých dějin izraelsko-palestinského konfliktu vydala velký počet zaujatých protiizraelských zpráv, jednak během izraelsko-libanonské (hizballáhovské) války z roku 2006, či konfrontace mezi Izraelem a teroristy z Hamasu roku 2012 (Pillar of Defense/Pilíř obrany), kdy očividně zamlčovala zločiny islámských teroristů a směřovala svou nenávist pouze k Izraeli, kdy mu přičítala bájné zločiny.

Dalším oblíbeným terčem pro aktivisty z AI jsou i západní země, které také kritizují za kde co, ale skutečnými zločiny páchanými v rozvojových zemích světa se nezabývá. Např. zločiny v Saudské Arábii, či v Íránu, kde jen za vlády „umírněného“ vládce Rúhaního došlo k popravám 87 žen a mnoha homosexuálů a či neislámských menšin. Zločiny islámské teroristické organizace Boko Haram v Nigérii ve zprávám AI zmiňovány rovněž nejsou.

Ovšem k nejnovějšímu podlému útoku Amnesty International proti samotné podstatě bytí a nebytí Izraele došlo dne 29.1.2019, kdy její představitelé vydali šokující zprávu, ve které vyzývají k bojkotu židovských památek v Jeruzalémě a v Judeji a Samaří. Důvodem je rekordní návštěvnost turistů z celého světa, Stát Izrael a Judea a Samaří zaznamenaly turistický boom během minulého roku, nejoblíbenějšími pamětihodnostmi byl starý Jeruzalém, Kotel a Mrtvé moře. Zpráva tvrdí, že cestovní ruch v těchto oblastí „pomáhá podporovat okupaci“ a je pokusem o „vymazání historických vazeb mezi Palestinci a těmito místy“.

Kampaň, kterou AI rozjela, výslovně vyzývá společnosti Airbnb, booking.com, Expedia a TripAdvisor aby bojkotovaly tyto turistické objekty, které se nacházejí v Judeji a Samaří, v Jeruzalémě a u Mrtvého moře a vyzývá země, které tyto webové stránky provozují, aby přijaly zákony omezující svou činnost ve vztahu k místům cestovního ruchu, které mají pro Izrael obzvlášť velký význam ať už po materiální turistické stránce či po stránce duchovní.

Podle zprávy patří mezi tři nejnavštěvovanější památky Izraele z roku 2017 ve starém Jeruzalémě židovská čtvrť, Západní zeď a Kostel Božího hrobu. Zpráva Amnesty se nezabývá tím, že se jedná o nejsvatější místa pro judaismus a křesťanství, ale pouze zdůrazňuje skutečnost, že se údajně nacházejí na území, „které bylo obsazeno v průběhu šestidenní války“ a prezentuje ji jako výrazný problém. Izraelský ministr cestovního ruchu Yariv Levin (Likud) na zprávu reaguje slovy, že „žádná síla na světě nezmění jednoduchou historickou pravdu, že Země Izraelská patří Izraeli. Budeme bojovat proti tomuto opovržlivému antisemitskému rozhodnutí a nedovolíme, aby někdo bojkotoval Izrael nebo jeho část. Turistický ruch v Izraeli, Judeji a Samaří je stále vysoký a je nejlepší odpovědí na takové ostudné rozhodnutí“.

A ještě horší je, že lidskoprávní aktivisté z nevládních organizací a mainstreamových médií zamlčují respektive neinformují o protiizraelském terorismu páchaném palestinskými Araby. Jenom za měsíc leden došlo ke 191 teroristických útoků (a to jak pomocí nožů, vrhání kamenů, zápalných lahví a střelných zbraní. Jen díky skvělé obranyschopnosti Izraelské armády a i samotných izraelských civilistů nedošlo zatím ke ztrátám na životech.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor: Hana Lukešová

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...