19.10.2020
Kategorie: Politika

Americké volby: Trump vs. média

Sdílejte článek:

JITKA MOODY

moody-prikrylova8629960_0Ty časy, kdy v prezidentských volbách proti sobě stojí dva kandidáti a nezávislá média informují, jsou nenávratně v řiťce. Viděli jsme to i na souboji v české kotlině, kdy proti sobě v prezidentské volbě stál médii nenáviděný Zeman, a tak aktivističtí novináři (skutečných novinářů u nás už moc nezbylo) s parádním nasazením podpořili toho druhého. Ať by to byl kdokoli.

Bohužel většina lidí, nemaje informace odjinud, bere článek v novinách či reportáž v televizi jako nezávislé zprávy. Média tak mají obrovskou moc ovlivňovat a tedy prakticky skoro vybírat vítěze tím, že o dotyčném informují stoprocentně pozitivně a negativa zamlčují, naopak proti soupeři, kterého ve funkci vidět nechtějí, informují výhradně negativně a jakoby pozitiva nefungovala.

Vím, zdá se, že můžu přehánět, že lidé jsou přece schopni si vytvořit vlastní názor, jenže to je klam.

Média svým čtenářům a divákům nejprve manipulativně podsunou ten správný názor a další masírkou ho v něm utvrzují. Například Zeman se netají odporem k novinářům, což není pěkné, ale zcela legitimní. Naproti tomu média, co o sobě nabubřele tvrdí, jak jsou nezávislá, v rozporu se všemi etickými i jinými kodexy, jsou smečkou za kořistí se ženoucími hlídacími psy všeho jen ne demokracie. Novinář, má prostor pro vyjádření svého názoru výhradně v komentáři – glose, fejetonu…, ale informativní články a reportáže zkrátka MUSÍ prezentovat co se děje tak, aby autorův názor nebyl vůbec patrný.

V USA jdou některá média ještě dál. Takový New York Times se rozhodl nepublikovat fakta, která nejsou v souladu s názorem většiny jejich levicových čtenářů. Selektivní novinařina. V době, kdy technologie umožní prakticky cokoli a jeden by myslel, že právě tak rozvinutá je naše demokracie, jsme dovolili, aby proti nám média, ale i sociální sítě, nasadili tvrdou cenzuru. Neslyšela jsem, že by Bidenovi Facebook či Twitter smazali nebo schovali jediný post. U Trumpa o tom slyšíme každou chvíli.

V českých prezidentských volbách proti sobě stáli Zeman a Drahoš. Zeman obhajoval křeslo a nestranný člověk mohl říct, že to byl dobrý, pracovitý prezident, který se provinil jen tím, že s jeho názory mnozí nesouhlasili. A také ještě tím, že svými pichlavými bonmoty vracel novinářům to, jak psali oni proti němu. Drahoš? Úplně neznámý doktůrek s charismem počůraného patníku.

A přesto, absolutní většina českých médií včetně veřejnoprávních vyřvávali nejen v titulcích, že Drahoš Zemana položí na lopatky. Přidávali nejrůznější průzkumy, kde Drahoš nad médii nenáviděným Zemanem vedl. Prostor komentovat situaci dávali výhradně příznivcům stahovače králíků, jako by jiný názor ani neexistoval.

Zeman vyhrál, ale jen o špičku bot. Psala jsem ZDE.

Totéž proběhlo na Slovensku. Tam demokracie dostala na prdel a média slavila vítězství. Jakási aktivistka se stala prezidentkou.

A teď se pojďme podívat do Ameriky.

Joe Biden, o němž samotní členové levicové Demokratické strany říkají, že už je senilní a příliš starý, vyzývá současného prezidenta Donalda J. Trumpa, zástupce pravicových Republikánů. Už před čtyřmi léty americká média brutální silou a nátlakem málem prosadili do Bílého domu neoblíbenou demokratku Clintonovou. Podle hesla: Vše lepší než Trump. Média jí slibovala úspěch ve volebních preferencích a razila témata, kterými ji podpořila a naopak poškozovala miliardáře Trumpa.

V USA platí nepsané pravidlo, že nově zvolený prezident má 100 dní hájení, tedy sto dní neútočení ze strany médií. U Trumpa toto pravidlo poprvé porušili.

Celé čtyři roky se pak média spolu s jejich spiklenci Demokraty zkoušela Trumpa zbavit. Přicházelo jedno obvinění za druhým, vycházely knihy, které amerického prezidenta poškozovaly a na přelomu roku se bezdůvodně pokusili impeachmentem hystericky nenáviděného Trumpa zbavit. Důvod? Žádný, jen to, že nejmocnější muž světa byl ten Trump.

Disproporcsi o negativním informování o Trumpovi si všimli i jeho nevoliči. Vše dosáhlo až tak směšných rozměrů, že se média předhání kdo přijde s víc obviňující reportáží, alespoň jednu denně. Důvěra Američanů k médiím rapidně klesla. Vloni celkově médiím důvěřovalo pouhých 40 % občanů USA, letos v průzkumu devíti největších médií vyslovilo důvěru 50 % lidí. To znamená, že polovina Američanů si je vědoma, že jsou krmeni fake-news. Pochopitelně jsou bezbranní.

Letos vše vyeskalovalo. Přišla pandémie, jaké žádný z posledních prezidentů nemusel čelit a místo podpory a přání, aby se oběťmi stalo co nejméně lidí, média do Trumpa bušila plnou silou. Všimněte si, že ať státníci jednotlivých zemí prosazovali různá pravidla, žádné pro média té země nebylo nejlepší. Podle těch amerických ovšem nejhorší byl Trump. V CNN, která prakticky nonstop dělá Trumpovo anti-PR, byl pak vykreslen jako nenáviděný, zlořečený ďábel.

Pravda je, že za koronavirus nikdo nemohl.

Zato za explozí hněvu černochů a bílých levicových sluníček v hnutí Black Lives Matter jednoznačně stojí Demokraté a jejich sponzor George Soros. Když se stane, že policie při zatýkání zfetovaného mohutného násilného kriminálníka použije větší sílu a nechtěně způsobí dotyčnému smrt částečně zaviněnou drogami v jeho těle, jsem přesvědčena, že normální nevinný jedinec chce, aby ho policie před grázly chránila a použila takovou sílu, jaká je třeba.

Incident posloužil jako rozbuška.

Takhle si v CNN představují poklidný protest

Jako každých pár let, i tentokrát rozvztekaní černoši vyšli do ulic a jejich demonstrace se prakticky ihned změnila v rabování, násilí a obří škody na zapáleném a zničeném majetku. Třebaže policisté, kteří byli u onoho zatýkání, už seděli v base, násilí nejen od černých, ale i od levicových antifáckých hajzlíků se stupňovalo. Nejhorší oblasti byly ty, kde vládou Demokraté. Ti místo aby nechali policii udělat pořádek, naopak policii stáhli a sebrali jim peníze na jejich činnost.

Asi vzpomínáte, jak o tom informovala média. Taková CNN vůbec nezklamala. Hlavně s reportáží, kde titulek hlásal „Ohnivé ale povětšině mírumilovné protesty po policejní střelbě“, u toho černý reportér, hned za ním hoří auta a srocované davy ukazují, co jsou to nepokoje.

I tohle ovšem média docela nelogicky vyčítají Trumpovi. Ten přitom nařizuje starostům zasažených měst nasadit ozbrojené síly, které by zjednaly klid. Ti ho neposlechli. Chce nasadit i národní gardu, ale média a Demokraté ho hned označili za diktátora.

Podle vyhlášení Bidena a dalších nebude klid, dokud Trump bude v Bílém domě. Jednoduše vydírají.

Netuším, jestli jsou předvolební průzkumy zase zfalšované jako u Clintonové a Doník s přehledem vyhraje. Bohužel druhá možnost je, že opravdu víc hlasů od voličů dostane legrační loutka Biden.

V tom případě volby vyhrají média.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...