4.11.2018
Kategorie: Ekonomika

Bude zle

Sdílejte článek:

VIKTOR PONDĚLÍK

Zatímco se čeští politici stále ještě pyšní tím, jaký ekonomický zázrak dokázali v České republice prosadit v posledních letech svého vládnutí, ekonomové už počínají varovat. Zatímco politici stále ještě melou o tom, jak se díky nim mají čeští lidé skvěle, ekonomové hovoří jinak. A zatímco politici mluví o zvyšující se životní úrovni, ekonomové…

Ekonomové jsou stále zachmuřenější. Varují, že zemi po zbytek letošního roku stejně jako v roce příštím čeká zvyšování cen a lidé by se na to měli náležitě připravit. Dražší budou namátkou kupříkladu potraviny, třeba pečivo, brambory a vánoční kapři, ale také uhlí, plyn, benzín, nájmy, hypotéky a další zboží a služby; a byť nepůjde o zdražování drastické, mohou tyto změny znamenat pro mnohé našince dost možná i neřešitelný problém.

Protože už nyní vychází 48 procent domácností se svými příjmy jen obtížně a třetina z nich musí navíc splácet různé půjčky, jejichž výše byla letos v září celkem 1,620 bilionu Kč, tedy o 114 miliard korun víc než o rok dříve. Tři z deseti domácností by už dnes jen stěží zvládly nečekaný výdaj ve výši 10.200 korun, nemají dostatečné rezervy a tak je může velice citelně zasáhnout třeba i jenom menší růst cen, nájmů a životních nákladů. A to už ani nemluvě o tom, že mnozí Češi ani neuvažují o tom, že by je mohl postihnout nenadálý výpadek příjmu, že by mohli přijít o práci a zůstat na suchu.

Více než polovina českých domácností si nedělá rodinný rozpočet a neláme si hlavu s tím, co bude. Počínají si úplně jako vládní politici, kteří dál a dál omílají to o ekonomických úspěších a přitom i sami dělají leda tak dluhy.

A dost možná nepotrvá dlouho a nezvládnou to. Protože českým lidem tak často nedochází, že nejsou politici. Kteří to snad nějak zvládnou.

Třeba jako poslanci. Kteří si od nového roku zvýší plat. Nejspíše o dvacet procent, protože se nezdá, že by byli ochotni přilepšit si „jen“ o procent devět. Aby po zmiňovaném zdražení se svými minimálně 83.900 korunami základního platu a 47.100 korunami náhrad měsíčně nějak vyžili.

Autor: Viktor Pondělík

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x