6.10.2023
Kategorie: Společnost

Otevřená stavidla pro českou nespravedlnost

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

V Příbrami když přijdete na křižovatku a rozsvítí se na semaforu červená, máte rychle vyrazit přes silnici. To zase ve Znojmě, tam se může chodit přes přechod jen na fialovou. Že ta na semaforech není? No, ve Znojmě ano. V Děčíně, tam semafory zrušili úplně a přecházet ulici máte po projetí deseti aut. Že je to kravina? Samozřejmě. Ale přesně tímhle stylem se u nás uplatňuje justiční spravedlnost. Nevíte, kdy máte přejít ulici. Systém semaforu je nečitelný a každý má svůj vlastní. Někdy i značně absurdní.

Dva případy, dva rozsudky. Tomáš Čermák pět a půl roku v kriminálu. Vedl nevhodné kecy na internetu a stavěl se do polohy Robina Hooda pro chudé. Vyhrožoval, ale takovým tím způsobem – máme svobodu slova, můžu. Jenže bylo potřeba vytvořit exemplární případ a řádně ho potrestat. Aby si ta lůza moc nevyskakovala. Tak mu to napálili natvrdo. Na druhé straně jsou čtyři násilníci, kteří sousedovi při bití a vyhrožování poškodili krční páteř. Vyhrožovali mu motorovou pilou. Šli na něj na férovku čtyři na jednoho. Ohrožovali i jeho partnerku. To je vlastně nevýznamný přečin. Stačí podmínka a odškodné. Myslí si to justice. Ta česká.

Nebo ten učitel, který análně znásilnil během tří let šest jemu ve školství svěřených kluků. Podmínka. Anální znásilnění malých kluků. Podmínka. Přechod silnice na fialovou. U jiného soudu by mu dali nejméně šest let. Není to divné? Mladý pán od rodiny, který si vypěstoval pro vlastní užití 28 rostlin konopí. Šest let vězení s ostrahou. Zostřený režim, na zahrádkáře jednoho drzého. Dušan Dvořák, adiktolog, který pěstoval konopí na výrobu léčivých přípravků? Stále si užívá rozsudek šesti let ve vězení. Pěstování konopí je mnohem větší zločin, než opakované znásilňování dětí.

Mnohočetné znásilnění nezletilých v pohodě, poranění krční páteře a bezprecedentní násilí v pohodě. Mluvení pět a půl roku, zahrádkaření šest let.

Bylo by krajně nebezpečné, kdyby se město od města lišil systém přechodu silnice. Chodec by se bál přejít, docházelo by k nehodám, narůstaly by počty mrtvých. Jen proto, že systém nefunguje a ohrožuje lidi svou krátkozrakostí.

To by se diskuse vzdouvaly odporem, kdyby Brno ohlásilo, že u něj se bude přecházet jen na červenou. Ale že justice soudí často stylem – hodím si korunou a uvidím – to nás nechává chladnými. Dokud justice neudeří. Za žvanění na internetu si pak můžete odnést pět a půl roku… nebo také nic. Jen pokárání. Za závažné ublížení na zdraví, vyhrožování a násilí můžete získat třeba pět a půl roku v chládku… nebo také nic. Pokárat, dát podmínku, nějaké to finanční odškodné a násilníky poslat oběti na předzahrádku. Toho učitele také poslali zpátky k obětem? Mohl by je učit třeba tělocvik. A sprchovat se s nimi. Nevím, nikde o tom nejsou zprávy. Ale vzhledem ke stavu naší justice bych se ani nedivil.

Princip spravedlnosti usazený do reality. Tomáš Čermák se svým osobitým způsobem věnoval při svém řečnění zpočátku covidu a restrikcím. Odmítal lockdowny, roušky, očkování. Přinejmenším v těchto tématech jsem se s Čermákem názorově shodoval a vyhraňoval se proti stejným lidem, jako byl prezident České lékařské komory Kubek nebo parazitolog Flegr, jehož rétorika byla až děsivě manipulativní. Čeká mě také pět a půl roku v kriminálu? Ne že bych si hrál na Robina Hooda, taková role mi přijde trochu směšná. Ale zmiňuju to s ohledem na nečitelnost a nepředvídatelnost české justice. I mě může označit za teroristu a odsoudit. Nebo ne? A jak si můžu být jistý? Hodím si korunou? Nebo si právě teď nad mou osobou někdo hází korunou? Nebo nad kýmkoliv jiným? To je česká justice v kostce. Nikdo si nemůže být jistý, jestli mu nezačíná zvonit hrana. Justice musí být předvídatelná, ne věcí náhody.

Chraň nás ruka páně před tím, abychom se dostali do osidel české spravedlnosti. No co, bez fungující světské spravedlnosti už jiná, než ta nebeská, k mání není. Tak na kolena a modlit se. Anebo volat po reformě justice. To by byla asi jistější cesta.

 

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x