5.10.2023
Kategorie: Politika

Nejporaženější z poražených

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Můj politologický guru, bloger Vlk, ještě o volební noci v tyto exit polly věřil, protože si nedovedl představit, k čemu by těm agenturám bylo, kdyby se hned po několika hodinách ukázalo, jak moc jsou blbí nebo navedení. A vidíte… stalo se. Nejenže tyto výzkumy favorizovaly PS, ale dokonce oba předpokládaly, že ve volbách uspěje Uhrík a jeho Republika. Prostě z toho jako sláma z bot čouhá, že milé ctihodné instituce jsou buď podplacené, neschopné a nebo jim lidi neříkají pravdu ani v anonymním průzkumu.

Já osobně bych řekl, že je to všechno dohromady. Jednak jsou tyto agentury plné mladých a nadějných liberálů, kteří si myslí, že pravda je to, na čem se dohodnou a myslí si, že když něco řeknou v televizi, tak realita se tomu přizpůsobí… ano, takhle vedou i válku na Ukrajině. Tři měsíce Ukrajinci slavně vedou ofenzívu a každý týden prolomí ruské linie, aby se nakonec ukázalo, že Ukrajina během ofenzívy o víc území přišla než získala.

Nějaké peníze by v tom také mohly hrát roli, protože i Vítek Rakušan přece ví, že když je lidem zle, musí vláda udělat (zaplacenou) kampaň, kde jim vysvětlí dobro liberální demokracie, i když z ní neprofitují… a vůbec ho nenapadne něco dělat proti hospodářskému úpadku.

No a do třetice – víte jaký je rozdíl mezi lidem a lidmi? Lid uvědoměle buduje liberálně demokratickou společnost a lidi jim na to serou.

Dovolím si pár Vidláckých otázek: Jak dlouho už v Medianu panuje tento stav? Jak dlouho už je Focus naprosto nedůvěryhodný? Jak dlouho už jen využívají své dávné renomé k mediální manipulaci ve prospěch líbodémo? Kdy naposled byl na jejich výzkumy spoleh a odkdy jsou jejich čísla vycucaná z prstu? Odkdy z nich mají jejich respondenti dobrý den a vnášejí do jejich sčítacích algoritmů dezinformace? Kdy to tam převzali milení Jálové, kteří své práci vlastně vůbec nerozumějí?

Víte, já bych strašně rád viděl ty geniální sorosovce, kteří ďábelsky manipulují s celým světem, jsou inteligentní, schopní i všeho schopní, mají železnou disciplínu a tuhé korporátní vedení…. ale místo toho vidím IQ 107, které v klidu vyřkne, že nesmíme dát za pravdu Rusku a chovat se realisticky. Vidím jeho mluvčí Markétu Řeh(t)ákovou, která se na tiskovce chová jako Mařka z kravína, vidím agentury, které se bohorovně ztrapní v přímém přenosu i s reportéry a moderátory veřejnoprávních televizí, vidím neschopné, degenerované a hloupé dědice kdysi silných institucí, kteří plundrují jejich důvěryhodnost i peníze v přímém přenosu…

Rád bych viděl ďábelské progresivisty, jak získávají vládu nad světem pomocí geniálních čachrů, díky kterým je obyvatelstvo disciplinované a ochotné umírat za zájmy vládnoucí třídy a zároveň mu stačí minimum zdrojů. Něco jako nové Hitlery. Ale vidím jen zoufalou snahu si udržet to, co Západ měl až do 11. září 2001. Z největšího světového věřitele se za tu dobu stal největší světový dlužník. Globalizace se obrátila proti svému vynálezci, obchod s dluhopisy USA nepomohl, jen jim svázal ruce při zápasu s Čínou o první místo na slunci, Západ nedokázal vnutit svou vůli pasákům koz v Hindukuši, nedokázal porazit diktátora v Sýrii a teď prohrává v existenciálním zápase s regionální (ale jadernou) velmocí. Řešením mají být nákladní kola, větrné elektrárny a kampaně, které lidem vysvětlí, že se mají nejlépe, co se kdy měli. Řešením mám být taktika, kdy se k vlastnímu národu elity chovají jako ke kolonii…

A ano, i když jde celý Západ do háje, protože díky novému školství klesají schopnosti myslet, schopnost udržet se u koryta, ta je dotčena nejméně.

Zpět k věci… odkdy je Median i Focus součástí tohoto globálního úpadku Západu?

Není nakonec spolehlivější, koukat na fejsbůkové lajkování? Není nakonec lepší zpětná vazba z kontaktní kampaně? Není spolehlivější měřit, kdo je ochoten vaše texty sdílet a tím se pod ně vlastně podepisuje? Fakt je, oproti Medianům a Focusům, ošidné, se spoléhat na to, co vidím v sálech a sokolovnách? Je to jen efekt sociální bubliny? Kolik procent preferencí všichni tihle Mediani přidávají Spolukoalici a ubírají je těm, kteří ještě nejsou ve sněmovně a tak jsou pod rozlišovací schopnost? Kolik se musí zaplatit, aby v novinách vyšel průzkum, že dosavadní outsider nabírá na popularitě a už by se do sněmovny dostal?

Když měl Lipavský besedu s občany v Broumově, přišlo tam asi deset lidí a ještě jeho odpůrci. Když měl Lipavský besedu s občany ve Znojmě, tak přišli všichni místní bukanýři i s rodinami a širokou veřejnost jsem tam zastupoval já a ještě dva kolemjdoucí. Fakt to ukazuje na devítiprocentní preference Pirátostrany, jak jim věští Median? Když naopak Rajchl celkem kdekoliv naplní sál a lidi ho vydrží poslouchat tři hodiny, tak jsou jeho preference kolem dvou procent maximálně? Opravdu? Potvrzeno Focusem?

Když Rakušan pustí na fejsbůku nějakou hlášku a Rajchlův komentář nasbírá mnohem víc lajků než vlastní status Rakušana, když Rajchl dosahuje násobně většího lajkování a sdílení než nejsledovanější fejsbůkový profil v zemi, Babiš, tak je to jen efekt bubliny, který nebude mít vliv na volební výsledky? Fakt? Říkali to hoši od Kantaru?

Od doby co píšu, se víc spoléhám na své vlastní čtenáře a jejich zpětnou vazbu, než na výzkum veřejného mínění. Osvědčilo se mi to. Dost na to, abyste i po šesti letech považovali moje politologické kydy za čitelné a použitelné… Hlavně proto, že málokdy považuju něco za jednoznačné a jisté.

Nedá se nic dělat, když jde společnost do háje, tak jde do háje všechno. Zůstává jediný alespoň trochu použitelný průzkum – eurovolby. Podle toho k nim budu přistupovat. Nejde o to, jaká skvadra se dostane do upadající Brusele, jde o to, abychom si ujasnili situaci před volbami do poslanecké sněmovny.

 

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x