23.7.2023
Kategorie: Ekonomika

Státní dluh České republiky v posledních dnech překročil tři biliony korun

Sdílejte článek:

FB

Dnes trochu té bezplatné edukace. Státní dluh České republiky v posledních dnech překročil tři biliony korun. V České televizi k tomu sdělili, cituji: „Dluh přesahující tři biliony také znamená, že na každého českého občana hypoteticky připadá dluh přes 280 tisíc korun.“

Tak moji milí, žádné „hypoteticky“ a už vůbec ne „na každého českého občana“. Věděli jste, že v České republice vydělávají tři lidé z deseti na existenci a životy zbylých sedmi lidí? V České republice nyní nás žije v celkovém součtu cca 11 milionů. Celkový počet pracujících lidí je něco málo přes 5 milionů. To je méně než polovina. Z toho na státních úřadech, ve školství a zdravotnictví, v armádě a u policie, ve státních dotovaných institucích, organizacích a firmách, krajských a městských dotovaných firmách, v dotovaném neziskovém sektoru nebo na krajských a obecních úřadech pracuje přibližně 1,5 milionu lidí. To jsou ti, kteří ve skutečnosti žádné daně neplatí, přestože to mají napsané na výplatnici. Ve skutečnosti jde u nich jen o přesun z jedné kolonky státního a veřejného rozpočtu do jiné kolonky státního rozpočtu. Na jejich mzdy a platy, aby je mohli dostat a z nich jako „zaplatit“ daně, musel totiž nejdřív vydělat někdo v soukromém sektoru a do rozpočtu ty peníze na mzdy a platy ve státním a veřejném sektoru poslat. Nehodnotím, proboha, jen konstatuji fakt, aby bylo jasno. Ono v tom totiž hodně lidí stále jasno nemá. 

Jinými slovy tu máme 3,5 zaměstnance v soukromém sektoru na 1,5 zaměstnance placeného z veřejných peněz. No a zbylou část obyvatel tvoří důchodci, děti a lidé v produktivním věku závislí na dávkách a podporách. Opět nehodnotím, jen bez emocí konstatuji fakta. Zjednodušeně, ale plus mínus to sedí. A teď k tomu státnímu dluhu:

Přes všechny takové ty úvahy, že státní dluh „se neplatí“, což jsou jen řeči pro většinu neznalých, a že na hlavách a zádech občanů je jeho poměrná část jen „hypoteticky“, stát státní dluh samozřejmě splácí (když je na tom dobře, tak z daní, když blbě, tak z nových dluhů) a platí z něj úroky. Jak jsme si ovšem výše vysvětlili, zdaleka ne všichni občané se na tom podílejí. Ten státní dluh leží výhradně na bedrech cca 3,5 milionu občanů naší republiky, z jejichž daní v soukromém sektoru se to všechno hraje.

Ve skutečnosti tak nedluží „kazdý občan“, protože na úroky ze státního dluhu a na jeho splacení posílají peníze z daní jen někteří – a to menšina. Reálně tak každý ekonomicky aktivní občan v soukromém sektoru dluží skrze státní dluh České republiky cca 857.000,- Kč. Ti ostatní na to ze svého nedávají a nedají ani korunu. 

Nemáte zač. Někdo taky kávu?

 

fb

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x