19.10.2023
Kategorie: Ze světa

600 dnů války

Sdílejte článek:

LIBOR ČÍHAL

Konflikt na Ukrajině trvá 600 dnů, ruská armáda dnes kontroluje 84 000 km2 tj. 14% ukrajinského území, několikaměsíční ukrajinská ofenzíva kromě tisíců mrtvých a raněných vyčerpala západní vojenské sklady a sklady antibiotik, ale s frontou nepohnula. Ukrajinci postoupili o nějakých 250 km2 na záporožské frontě, ruská armáda dobyla kolem 300 km2 na východních úsecích fronty. Ukrajinci útočí na jih od Bachmutu a kolem Robotina, ruská armáda v oblasti Kupjanska a v posledních týdnech se zdá, že Rusové obkličují Avdejevku, která je sputnikem Doněcka a odkud jsou Ukrajinci schopni ostřelovat město. Ruská armáda zdaleka neztratila ofenzívní kapacitu, na druhé straně se zdá, že ukrajinská strana ofenzívní možnosti vyčerpala, ukrajinská armáda krvavě zaplatila tlak zemí NATO na postup v poli za každou cenu, za pár kilometrů čtverečních zaplatila tisícovkami mrtvých. Ruská armáda pomalu navyšuje svoje útočné kapacity a pravděpodobně chystá podzimní ofenzívu. Nerýsuje se možnost nasazení zázračných zbraní, které by změnily průběh války a není reálné kalkulovat s kolapsem režimu v Rusku, reálnější je to na Ukrajině.

Válka, ke které vedly pokusy NATO obklíčit z bezprostřední blízkosti Moskvu svými armádami, se nevyvíjí pro Západ moc příznivě. Že tomu tak je v případě natovské elity a jejich národních kolaborantů, není žádnou tragedií, bohužel tato nezodpovědná povloidní elita vede do pohromy celou velkou západní civilizaci a její národy, kam patříme a která je něco podstatně noblesnějšího než její elitní odpad. Natovští štváči vyvolali válku s Ruskem, které musí chtíc nechtíc hledat spojence, kde se najdou. První obětí natovské války je úžasná civilizační větev, jedna z nejkrásnějších, karabaští Arméni, které dnešní oslabené Rusko nemělo sílu bránit proti Turecku a Ázerbájdžánu, zemím, které Rusko nesankcionují, navíc když samotná perfidní arménská vláda se ústy svého předsedy Pašinjana přidává k sankcím. Politika zemí NATO dotlačila Rusko do spojenectví s Íránem a k úzké spolupráci s muslimským světem, což západní civilizaci nevěští nic dobrého.

Pokud budou země NATO protrahovat ukrajinskou válku, podoba budoucího poválečného uspořádání bude podstatně odlišná od dnešních možností a definitivní přesměrování Ruska k Číně a třetímu světu může přivodit kolaps západní hegemonie dřív než se soudí. V Asia Times píše Stephen Bryen, že je nejvyšší čas, aby Ukrajina začala jednat s Ruskem ještě dnes, kdy má pořád schopnou armádu a patří ji pět největších měst. Má mohutnou agrární produkci a ve spolupráci s Rusy ji to zajistí velký exportní příjem. Všechno to odvisí od toho, jak rozsáhlá infrastruktura ji po mírových jednáních zůstane v rukách.

Delší válka povede k destrukci průmyslové páteřní sítě. Pokud válka potrvá, Ukrajina nebude mít jistotu, že si zajistí kontrolu nad velkými městy a obnoví ekonomickou mohutnost. Se Západem, který se čím dál víc propadá do recese a rozpočtového marasmu, nemůže Ukrajina kalkulovat s neomezenými financemi na rekonstrukci, pokud vůbec nějaké přijdou. Reálné analýzy musí být založeny na průběhu války, jehož trendy jsou pro Ukrajinu velmi negativní. Ukrajinské vedení války dnes už úplně závisí na západní pomoci, stejně tak Západ platí vládní úředníky a velkou část sociálních výdajů země.

Ukrajinská armáda čelí problémům, kterým západní asistence nemůže pomoci: Ukrajina nemá letecké kapacity; ruské ozbrojené síly jsou čím dál schopnější a navyšují moderní zbrojní kapacity; ukrajinská infrastruktura je pod konstantními útoky ruský raket, FAB bomb atd.; armáda nemá kapacitu čelit destrukci výrobních zařízení. Už před válkou RAND a jiné think-tanky uváděly, že ze simulací vychází, že bránit Evropu před ruským útokem nebude možné, a už vůbec ne dnes, kdy NATO je doslovně bez střeliva. Ukrajinská válka těžce poškozuje kredibilitu NATO ve světě, obzvlášť reputaci nejlepších západních technologií, často se technologie vydávaly za všemocné, schopné zvrátit výsledek války, ale v realitě to nefunguje. Expanze NATO na Ukrajinu a do Gruzíe, jak se plánovalo v 2008, se ukázala velkým soustem. Tento záměr Západu vdechnul Rusku energii, která jde mimo představy natovských plánovačů a západních politiků.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)