26.3.2024
Kategorie: Ze světa

Změní politika BRICSu svět?

Sdílejte článek:

VSA

Na stole je vznik nezávislého platebního systému BRICS založeného na digitálních měnách a blockchainu, který může zpochybnit dominanci Západu ve světovém finančním systému.

Řada zemí globálního Jihu se touží připojit k alianci BRICS, která slibuje budoucnost bez hegemona, píše Pepe Escobar. Autor shrnuje, že BRICS na začátku roku 2024 zdvojnásobil počet svých členů a nyní stojí před obrovskými úkoly: integrací nejnovějších členů, vypracováním budoucích kritérií pro přijetí, prohloubením základů instituce, a především spuštěním mechanismů pro obcházení amerického dolaru v mezinárodních financích. Dvojnásobné zvýšení počtu členů BRICS nemá v mezinárodních strukturách obdoby, rozhodnutí o dalším rozšíření BRICS+ padne na říjnovém summitu v Kazani. Mezi hlavní uchazeče o členství patří Indonésie, Nigérie, Pákistán, Vietnam a Jemen. Mexiko se potýká s problémem, jak se připojit, aniž by si rozhněvalo hegemona. Ruský šerpa (tj. reprezentant) při BRICS však především zdůrazňuje důležitost integrace stávajících nových členů.

Další rozšíření a politika sdružení BRICS bude záviset i na politické situaci po ruských prezidentských volbách. Ministr zahraničí Sergej Lavrov doufá v prohloubení institucionální struktury organizace a zřízení generálního sekretariátu. Geoekonomickou prioritou je vytvoření nezávislého platebního systému založeného na digitálních měnách a blockchainu. Nový systém je nákladově efektivní a pohodlný pro vlády, podniky i obyčejné lidi. Projekt, který již byl akademicky ověřen, oznámil hlavní kremelský poradce Jurij Ušakov.

Nový fintech systém, který byl vyvinut s pomocí odborníků a představen ruským úředníkům, nyní musí projít konečným schválením ruskou vládou. Ještě před summitem BRICS-10 v Kazani bude všem členům skupiny představen jako součást plánu na zvýšení role BRICS v mezinárodním finančním systému. Cílem je pokračovat v rozvoji systému podmíněných rezerv s využitím jiných měn než amerického dolaru.

Rusko-čínské partnerství a země BRICS-10 již delší dobu diskutují o alternativních platbách k americkému dolaru, o zvýšení obchodu mezi „spřátelenými zeměmi“ a o kontrole úniku kapitálu. Ačkoli jednotná měna, jakou má Evropská unie, není v dohledné době možná, BRICS by měl vytvořit platební a zúčtovací systémy, které nebudou závislé na „mezinárodním řádu založeném na pravidlech“. Na vývoji systému pracuje skupina odborníků, včetně zástupců centrálních bank jednotlivých zemí. Probíhají rovněž konzultace se zástupci „historického Západu“.

BRICS se snaží přijít s realistickým a účinným produktem, který by zpochybnil dominanci Západu ve světovém finančním systému. Tento střet paradigmat – závislosti na dolaru a spravedlivého systému vypořádání obchodu a financí založeného na globálním Jihu – by mohl mít obrovské důsledky. Jak Escobar připomíná, případná krádež ruských aktiv Západem ve prospěch Ukrajiny by mohla zcela zdiskreditovat zavedený koncept právního státu, který je základem globálního finančního systému. Ruská reakce by byla tvrdá. Ruská centrální banka by mohla bleskově zažalovat belgickou společnost Euroclear (jeden z největších světových zúčtovacích a clearingových systémů, na jehož účtech byly zmrazeny ruské rezervy) a zabavit její aktiva v Rusku ve výši 33 miliard eur. V důsledku by pak zřejmě belgická centrální banka musela společnosti Euroclear zrušit licenci, což by způsobilo finanční krizi.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)