24.3.2023
Kategorie: Ekonomika

Zezelenal, Fiala nám zezelenal. Ne ideologicky, ale hrůzou

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Rétorická cvičení o tom, že se z České republiky, která vyváží elektřinu a je zcela soběstačná, stane země závislá na dovozu elektřiny, jsou u konce. Konec bájení, ČEPS vyplodil dopadovou studii, která to beze všech pochybností potvrzuje. „Dovoz elektrické energie přesáhne 10 procent spotřeby elektřiny v ČR,“ píše se ve zprávě. Není na čase přestat se zabývat malichernostmi a prostě tu ideologií pomatenou soldatesku z českého i evropského parlamentu (i komise) upozornit, že jí zvoní hrana?

„Zejména z Progresivního a Dekarbonizačního scénáře MAF CZ 2022 vyplývá, že Česká republika bude od roku 2030 rizikově importní a bude závislá na dovozu elektřiny z možných přebytkových zemí, jako jsou Německo a Francie,“ píše se ve zprávě. Ta rozpracovala čtyři možné scénáře, přičemž scénáře, které pracují s Green Dealem (jež rukou společnou schválila jak Babišova, tak i Fialova vláda), nazvala Progresivní a Dekarbonizační.

„Po roce 2030 pak MAF CZ 2022 indikuje další zhoršení situace, které by mohlo vést k vážným problémům s přiměřeností soustavy,“ píše se ve zprávě. Není to nějaké fiktivní datum. Je to přímá reakce na požadavky Evropské unie, kde si Fialova vláda za českého předsednictví vysloužila velkou pochvalu od Franse Timmermanse, nejvyššího fanatika Green Dealu. Pochvalu za urychlení přijetí sporných opatření, která povedou přesně k tomu, co se ve zprávě ČEPS dočítáme. Ke změně naší země z exportní na importní, velké nejistotě, výpadkům elektřiny, lokálním blackoutům. No prostě to pravé 21. století v režii fanatiků.

„Pro udržení bezpečnosti a spolehlivosti dodávek elektřiny se Česká republika v dlouhodobém horizontu neobejde bez výstavby dalších nových jaderných zdrojů a zároveň zavedení kapacitního mechanismu pro podporu flexibilních zdrojů, kdy provozovatelé dostávají od státu platby za dostupnost, případně i za výkon, poskytnutý pro zajištění stability elektrizační soustavy,“ píše se ve zprávě. To znamená, že obnovitelné zdroje jsou tak nespolehlivé, že jim musíme vystavět alternativu, abychom předešli výpadkům. Přičemž abychom nahradili brzy zakázané uhelné elektrárny, budeme muset postavit nejméně dvacet nových jaderných elektráren. Do deseti let. Každý rok dvě.

Koukl jsem na stránky Ministerstva průmyslu, obchodu a řízené sebevraždy. Hledal jsem nově zahájené tendry na dvacet jaderných elektráren. V nouzi alespoň na osmnáct. Nebo aspoň na patnáct nových jaderných elektráren. Nenašel jsem nic. Nula. Jen se tam neustále brebentí o tom, že musíme vybrat dodavatele na dostavbu jednoho reaktoru v Dukovanech. Jen brebentí. Žádné praktické kroky. Žádné termíny ve stylu – v úterý se začne pracovat. Nic takového tam nebylo. Jen proklamace eurohujerismu, že my, my věrně skonáme pod bičem zeleného fanatismu. Zlikvidujeme bez náhrady svou energetiku a dovedeme naši zemi do neskutečné nejistoty. A do závislosti na energetické produkci ze zemí, které budou také v neskutečné nejistotě. Protože jim tam přeskočilo ale úplně stejně jako nám.

Pak je tu samozřejmě jiná alternativa. Postavit dvacet jaderných elektráren do deseti let asi nestihneme, když termíny pro výstavbu jedné jsou v normálnějším světě i patnáct let. V našem nenormálním světě České republiky pak klidně i třicet, čtyřicet nebo padesát. Podle toho, jak až moc si ty neschopné loutky v parlamentu jsou schopné dělat naschvály, a posílat tak republiku do kopru (já jsem tajtrdlík Fiala, já zruším všechno, co zavedl Babiš, hahaha, to jsem se ale krásně pomstil – slyšíte to? Toho rozmazleného fakana v takovém konání?). Byla by tu možnost nahradit chybějící produkci elektřiny plynovými elektrárnami. Ty jsou na výstavbu jednodušší, rychlejší (i když ti simulanti z parlamentu se neshodnou ani na tom, takže jen další forma marnosti a prázdnoty). Jenže to znamená, že bychom museli zásadně zvýšit spotřebu plynu. A ten ruský, ten my brát nebudeme, protože je zlý a fuj. Tak zbývá americký. A ten se nám setsakra prodraží. A, ostatně, to, co ušetříme na znečištění elektrárnami, to hbitě nahradí provoz tankerů, které velkou louží budou muset korzovat jako smyslů zbavené.

Pokud budeme pokračovat v naplňování Green Dealu, zhroutí se naše energetika. Za deset let začne kolabovat. A my budeme s žebráckou čepicí v ruce naprosto závislí na Německu, kterému se ta ideologií nastartovaná sebevražda začne také sypat pod rukama. A Fialova vláda byla vrchním ideologem Timmermansem chválena za perfektní předsednictví. Říkal, že tak perfektní předsednictví nezažil dlouhé, dlouhé roky. Pane Bože, vždyť ten člověk je nemocný fantasta. Utopista, ideolog, který vede celý kontinent do pekla. A naše vláda mu srdnatě asistovala natolik, až měl potřebu ji pochválit. Co to říká o té naší fialové nuzotě?

Nemáme státníky. Nemáme žádného. Nemáme nikoho, kdo by praštil do stolu a zařval – vy jste se pomátli, fanatici, úplně jste se zbláznili. Mojí úlohou je vést zemi do prosperity a jistot. Ne do těch vašich zmatených snů, plných bludů. Ne, Fiala takový státník rozhodně není. Chválil ho vrchní fanatik Timmermans. A Fiala byl hrdý a šťastný. Slouha jeden. Ale třeba je to jen metafora. Taková Fialova metafora. O válce metafora. O zelené sebevraždě další metafora. No, tak by mohl metaforicky i rezignovat. A fakticky si zbalit kufry a jet na plný úvazek bránit barmské ženy. To by mu tak šlo. Jen se bojím, aby tam po jeho práci nějaká barmská žena zbyla.

Zpráva ČEPS ZDE.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (38 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
39 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)