6.1.2023
Kategorie: Ze světa

Zelenskyj přitvrzuje při potlačování ukrajinských médií

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal nový zákon, který přitvrzuje vládní kontrolu nad přístupem veřejnosti na Ukrajině ke zprávám. Zelenskyj už loni podle stanného práva zavedeného na základě ruské invaze v zemi znárodnil média, čímž si vysloužil kritiku od skupin obhájců svobody tisku.

Tento zákon podepsaný 29. prosince „dramaticky“ rozšiřuje pravomoci ukrajinských regulátorů vysílání nad tiskovými agenturami, když teď tomu budou podléhat i jak tištěné, tak internetové zdroje, uvádí Kyiv Independent.

Tato opatření vyžadují, aby publikace k provozu získali licence a jakákoliv mediální organizace bez patřičného prověření úřady, může být uzavřena, hlásí tento kanál s dodatkem, že orgán vyřizující povolení bude pod kontrolou Zelenského.

Podle Ukrajinského institutu masových informací bude mediální regulátor nejspíš pod kontrolou úřadující vlády, protože jeho členy bude jmenovat Zelenskyj a ukrajinský parlament, v němž má jeho strana absolutní většinu.

V březnu Zelenskyj vydal prezidentský dekret, který znárodnil ukrajinská vysílající média, když zdůrazňoval potřebu „unifikované informační politiky“ k boji s ruskými dezinformacemi a s hlasy kritickými k vládě. Ve stejnou dobu rovněž zakázal dlouhý seznam opozičních stran s údajnými vazbami na Rusko a mezi tím také přistoupil k trestním akcím proti Pravoslavné církvi, o níž též říká, že má vazby na Moskvu, takže v podstatě na základě pravomocí stanného práva rozdrtil veškerý disent.

Ač úchvat moci Zelenskými během toho 11měsíčního konfliktu americká mainstreamová média převážně přehlížela, zatímco se věnovala spoustě referování o podobných represích z doby války v Rusku, tak New York Times upozornil na výzvy skupin lidských práv k zrušení tohoto zákona kvůli obavám z rozdrcení svobody tisku.

„Ukrajina by měla předvést plnění svých evropských závazky prosazování svobodných a nezávislých médií, ne zřizovat státní kontrolu informací,“ řekl Ricardo Gutiérrez, generální tajemník Evropské federace žurnalistů.

Tato Komise k ochraně žurnalistů a dalších občanských práv rovněž v prosinci, když o tom zákonodárci debatovali, zlořečila této legislativě. Ač Ukrajina souhlasila, že ze zákona odstraní některá nejextrémnější opatření, tak konečný koncept stejně dává federální vládě skoro totální kontrolu nad ukrajinskými zpravodajskými médii.

TYLER DURDEN

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
80 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)