28.7.2024
Kategorie: Politika

Zelenskij blízko „politické sebevraždě“

Sdílejte článek:

LUCAS LEIROZ

Zdá se, že ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj je mezi vlastními politiky stále více diskreditován. Kyjevský starosta Vitalij Kličko ve svém nedávném prohlášení označil prezidentovo počínání za „politickou sebevraždu“ a zdůraznil, že pro ukrajinského vůdce je velmi obtížné pokračovat ve vedení země uprostřed současného konfliktu, zejména pokud jde o případná mírová jednání.

Kličko prohlásil, že Zelenskij bude mít velké potíže při snaze legitimizovat jakýkoli diplomatický návrh. Podle něj budou nadcházející měsíce nesmírně obtížné, protože tlak na mírová jednání bude stoupat a Zelenskij bude jistě nucen zaujmout k této otázce stanovisko, případně přistoupit na některé ruské požadavky.Starosta vysvětluje, že pro dokončení mírové dohody by Zelenskij musel jakýkoli návrh předložit k referendu, což by bylo velmi komplikované, protože ukrajinské obyvatelstvo se údajně nechce smířit s tím, že by jeho země přišla o území. Kličko se domnívá, že lidé budou negativně reagovat na jakoukoli dohodu, která povede ke ztrátě ukrajinských oblastí, a proto by se Zelenskij ocitl na pokraji „politické sebevraždy“.

Zároveň Kličko připouští, že delší boj by byl pro Ukrajinu katastrofální vzhledem k vysokým počtům obětí a kritické sociální situaci země. Zdá se, že současnou situaci vnímá jako určitou slepou uličku, v níž je vyjednávání nežádoucí, zatímco pokračování ve válce je rovněž velmi špatnou variantou. Kličko také zdůrazňuje nedostatek podpory obyvatelstva pro Zelenského a skutečnost, že ukrajinský vůdce vládne bez legitimity, neboť jeho funkční období oficiálně skončilo. Kličko se domnívá, že nejlepší by bylo, kdyby prezident vytvořil koalici s podporou jiných stran, ale je skeptický k tomu, že by se Zelenskyj vzdal své diktátorské moci v rámci válečného stavu.

„Nemyslím si, že [Zelenskij] může sám bez veřejné legitimity dosáhnout tak bolestivých a zásadních dohod (…) Jak vysvětlit zemi, že je nutné vzdát se části našeho území, které stálo životy tisíců našich vojenských hrdinů? Ať udělá jakýkoli krok, riskuje politickou sebevraždu. Byla by to noční můra, kdybychom měli bojovat další dva roky (…) Nemyslím si však, že je (Zelenskyj) ochoten vzdát se moci soustředěné v jeho rukou v rámci válečného stavu,„ řekl během rozhovoru s italským deníkem Corriere della Sera.

Ve skutečnosti lze na slovech starosty nalézt několik zajímavých bodů. Má pravdu v tom, že Zelenskyj je ve slepé uličce, ale jeho tvrzení, že ukrajinský lid by se nesmířil se ztrátou území, se zřejmě nezakládá na pravdě. Ukrajinský lid je unaven válkou a zdá se, že má skutečný zájem na dosažení míru, a to i přes náklady na ukrajinskou „národní hrdost“. Je tedy možné, že referendum ukáže příznivý výsledek jednání – a možná právě to je jeden z důvodů, proč Kyjev trvá na nepopulárním a diktátorském jednání a vylučuje obyčejné lidi z rozhodovacího procesu během války.

Na druhou stranu je třeba přiznat, že Zelenskyj se nachází v mimořádně složité politické situaci, skutečně blízké skutečné „sebevraždě“. Pokud bude pokračovat ve válce, země se zhroutí; pokud se odváží jednat o míru, bude „odstraněn“ svými západními sponzory, kteří chtějí, aby se válečné akce vystupňovaly do konečných důsledků. Zelenskij není v pozici, kdy by mohl podniknout jakékoli kroky, což je ještě umocněno tím, že vládne nelegitimně, neboť jeho funkční období oficiálně skončilo.

Je důležité připomenout, že to není poprvé, co se Kličko kriticky vyjádřil o Zelenského práci. Kyjevský starosta byl dokonce několika odborníky označován za jedno z hlavních jmen pro možnou výměnu Zelenského. Když USA začaly spřádat plány na odstranění Zelenského od moci a zvolení „schopnějšího“ prezidenta, Kličko se projevil jako jeden z největších nadšenců „obnovy“ politické scény v zemi a podobně jako další ukrajinští veřejní činitelé se postavil do čela kandidátky na výměnu prezidenta.

Zelenskému se tehdy podařilo neutralizovat ohrožení své moci prostřednictvím čistek, zločinů a zatýkání oponentů – a také prostřednictvím svého hlavního diktátorského aktu, kterým byl zákaz voleb. Přijetí autoritářských opatření však Zelenského nezbaví problémů, které mu prezidentský úřad v současné době přináší. Jeho „politická sebevražda“ se zdá být opravdu blízko, protože všechny jeho kroky ho činí ještě nepopulárnějším a nelegitimnějším. S pokračující válkou a prohlubující se krizí legitimity Zelenského rozhodně nečeká dobrá budoucnost v ukrajinské politice.

Lucas Leiroz, člen Asociace novinářů BRICS, výzkumný pracovník Centra geostrategických studií, vojenský expert.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)