2.12.2022
Kategorie: Politika

Zbavil se Andrej Babiš chlupaté opice ve svém nitru?

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Alexandr Mitrofanov se odhodlal hájit jednoho bývalého člena KSČ proti druhému bývalému členu KSČ. A vyšel z toho jako vítěz. Z jeho vlastního pohledu. Jasnou volbou do světlých zítřků je generál Pavel, prohrou pak bude agrárník Babiš.

K hledání toho nejlepšího se Alexandr Mitrofanov uchýlil k citaci Borise Strugackého: „Chlupatá opice, která sedí uvnitř nás, vždy bude nakloněna vraždění, kradení, smilnění. Lze vůbec naplnit život podle přikázání? Teoreticky bezpochyby. Prakticky je to ďábelsky složité a nejspíše také nebezpečné.“ Podle Mitrofanova generál Pavel svou opici potlačil a stal se plnohodnotným nástupcem přinejmenším Havla. Babišova vnitřní opice podle něho často vykoukne na povrch a je tedy nakloněna vraždění, kradení a smilnění. To vše svedeno na jejich komunistickou minulost.

Tak se na tu komunistickou minulost podívejme. Generál Pavel (tak přesně se propaguje na sociálních sítích. Jako generál Pavel, nikoliv jako Petr Pavel) byl zapálenou součástí vojenské obdoby StB, byl to politruk, agitátor a cvičil se ve škození nepřátelským západním mocnostem. Perfektně ovládl francouzský jazyk a kdyby nepadl komunismus, nejspíš by se ve Francii jako agent přilepil na českou emigraci a škodil. Prostě generál Pavel. Nic proti, každý si volíme svou budoucnost. Jsem si jist, že generál Pavel se podobných choutek s pádem Sovětského svazu zbavil. Co by ne. Třicet let v demokracii člověka poznamená.

Teď tu máme druhého kandidáta s komunistickou minulostí. Andrej Babiš byl pragmatik, který s komunistou kolaboroval jen proto, aby mohl ukájet své velkokapitalistické choutky při mezinárodním obchodu. Učil se vlastně obchodování ve velkém ještě během sociálního inženýrství komunistického zřízení. A, předpokládejme, vydělával republice peníze. U toho byl jistě prověřovaný, musel podepsat prohlášení o vítání vojsk Varšavské smlouvy a práskat na své spolupracovníky.

Teď kde je ten morální maják víc vychýlený? Vztaženo pouze na minulost. Generál Pavel komunistické ideologii pevně věřil, byl to politruk, vychovatel k třídní uvědomělosti, který se vědomě a cílevědomě připravoval na to, že bude Západu citelně škodit ve jménu nikdy nekončícího přátelství se Sovětským svazem. Babiš prostě kšeftoval a ideologie u něj šla stranou. A jde doposud, nutno poznamenat s ohledem na jeho nedávnou činnost. Je to stále až s cynismem hraničící pragmatik.

Generál Pavel ovšem překabátil a s podobným zaslepeným nadšením, s jakým bilo jeho srdce pro Sovětský svaz, začalo jeho srdce bít pro NATO a Západ. Což je také čistě pragmatické rozhodnutí. Chtěl pokračovat ve vojenské kariéře. Před listopadem ´89 jeho kariéra teprve startovala, bylo tedy v pořádku, že přešel k rodícím se vojenským strukturám České republiky, které cecík Sovětského svazu vyměnily za cecík Západu. Zcela pragmatické a v pořádku.

Ale při pohledu na současnou rétoriku i mnohá vyjádření obou kandidátů lze vysledovat takovou zajímavou linku. Generál Pavel je nadále velmi urputný v prosazování přijaté ideologie. Jeho vyjádření jsou plná zarputilé ideologie neschopné diskuze. Stejně jako prosazoval v mládí lásku k Sovětskému svazu, prosazuje nyní nekritickou lásku a obdiv v Západu. Nic proti, ale ukazuje to jistou zarputilost a jednostrannost v jeho myšlení. Obzvláště komické je pak Mitrofanovo konstatování, že Babiš ztělesňuje jakési komunistické myšlení (bez angažmá v KSČM).

Naopak, Babiš mi v myšlení připadá až překvapivě pružný. Vzhledem k nabídce ostatních kandidátů. Babiš je prostě pragmatik, který dělá mnohamiliardové kšefty. Ať už obchodní, nebo politické. A to rozhodně ne pouze v té pozitivní rovině, viz jeho covidové tunely, které předvedl při své vládě. Generál Pavel je globalista a bude jím do roztrhání těla. Což je potenciál pro mnoho třecích ploch při jeho angažmá na Hradě. Diplomacie odstoupí na druhé místo. Na prvním bude ideologie. A ideologů máme ve Strakovce tolik, že bychom je mohli vyvážet. Teď ještě aby se ideolog usadil na Hradě.

Ať už usedne na Hradě kdokoliv, nic to neovlivní. Prezident je jen figurka, kladeč věnců a automat na podpisy schválených zákonů. Podívejme na Miloše Zemana. Neprosadil proti Fialově vládě lautr nic. Jen bezmocně přihlíží. Stejně tak bude z Hradu i poštovních známek přihlížet generál Pavel nebo Andrej Babiš. Nebo holka pro všechno z Mendelova ústavu pro rozdávání univerzitních titulů bez povinnosti docházet na přednášky. Dopad toho, kdo z kandidátů usedne na Hradě, je jen pocitový, ten faktický, který se propíše člověku do života i peněženky, ten sedí ve Strakovce.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 4,44 out of 5)
Loading...
80 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)