27.12.2023
Kategorie: Ze světa

Západní demokracie ztrácejí půdu pod nohama. Vzniká nový systém

Sdílejte článek:

PZ

Nový mezinárodní systém na obzoru

Západní demokracie ztrácejí půdu pod nohama vůči zemím jako Čína, Indie nebo Rusko, Komentuje na portálu 24 heures Jean-Marc Rickli.

Vřelé přivítání Vladimira Putina v Abu Dhabi 6. prosince, které zdůraznila letecká show emirátských Al Fursan v barvách ruské vlajky, a následná návštěva v Rijádu u korunního prince Mohammeda bin Salmána, kontrastují s odmítnutím amerického Kongresu financovat balíček ve výši 106 miliard dolarů, z toho 61,4 miliardy pro Ukrajinu. Zrušení projevu prezidenta Zelenského před americkým Kongresem den předtím posiluje pocit, že momentum války na Ukrajině se naklání ve prospěch Moskvy.

Tuto situaci si neopomněl všimnout německý kancléř Olaf Scholz, který na kongresu Sociálnědemokratické strany (SPD) v Berlíně 9. prosince zdůraznil, že „tato válka pravděpodobně tak rychle neskončí“. Trval na důležitosti podpory Ukrajiny v její dlouhodobé obraně, prohlásil, že „hranice v Evropě již nemohou být posunuty silou“.

Scholz tak znovu zařadil válku na Ukrajině do strategického významu pro Evropu a do vznikajícího nového mezinárodního řádu. Tento se vyznačuje odmítnutím Ruska a Číny stávajícího mezinárodního řádu, který pochází z doby studené války, západní hegemonií pod americkým vedením, globalizací a multilaterálními institucemi, které propagují liberální hodnoty a demokratické řízení.

Na setkání 4. února 2022 při zahájení Olympijských her v Pekingu, Xi Jinping a Vladimir Putin nastínili svou vizi „spravedlivého“ a „multipolárního“ mezinárodního systému, založeného na mírovém soužití, vzájemně výhodné spolupráci a vzájemném respektu. Obě strany „se postavily proti návratu mezinárodních vztahů do stavu konfrontace mezi velmocemi, kde slabší se stávají kořistí silnějších“.

Na summitu BRICS 25. června 2022 Xi Jinping znovu potvrdil tyto principy, prohlásil, že je třeba „vybudovat nový typ mezinárodních vztahů charakterizovaných vzájemným respektem, spravedlností, férovostí a výhodnou spoluprací a společně se postavit proti hegemonismu a politice moci“. Vladimir Putin na konferenci Valdai 5. října vyjádřil názor, že „trvalý mír bude možný pouze tehdy, když se každý bude cítit v bezpečí […] a když bude v světě rovnováha, kde nikdo nemůže jednostranně nutit nebo donucovat ostatní žít nebo se chovat podle přání hegemonu“.

Avšak za těmito uklidňujícími projevy se skrývá viscerální nepřátelství vůči americké moci a západním hodnotám. Toto nepřátelství je doplněno také praktikami, které jsou v rozporu s vlastními proklamovanými principy, jako je ruská agrese na Ukrajině nebo čínská politika dokončených fakt v Jihočínském moři, které maximalizují národní zájmy a odporují zásadám, které sami stanovili.

Moskva a Peking mají důvod k radosti

Nový mezinárodní systém, který se rýsuje, je tak charakterizován bojem mezi hodnotami demokratických a autoritářských států o přeformulování kontur mezinárodního řízení 21. století. S recesí globální demokracie v posledních letech, perspektivou vítězství Donalda Trumpa, který by mohl zařadit Spojené státy do tábora neliberálních demokracií, a neschopností evropských států mluvit jednotně na mezinárodní scéně, mohou Moskva a Peking skutečně jásat nad stavem světa na konci roku 2023.

24heures

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 3,92 out of 5)
Loading...
57 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)