13.3.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Za evropskou renesanci omezením demokracie a svobody?

Sdílejte článek:

PAVEL VESELÝ

Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden v otevřeném dopise představil před květnovými volbami do Evropského parlamentu svou vizi Evropy. Jeho text je nazvaný „Za evropskou renesanci“. Obsahuje mimo jiné návrh na vznik evropského azylového úřadu, klimatické banky či pohraniční policie. Jde o větší sjednocení a unifikaci Evropy. O specifických rysech a potřebách jednotlivých států se v dokumentu nemluví.

.
„Nikdy od druhé světové války nebyla Evropa tak potřebná. A přece nebyla Evropa nikdy v takovém nebezpečí,“ píše ve svém dopise Macron a mnozí velmi hlasitě přikyvují. V jiném případě by bili na poplach a obvinili autora, že straší lidi. Prezident Macron dopis rozeslal v různých jazykových podobách. Jeho zastánci v ČR jásali ve smyslu, že je skvělé, že o nás Macron a Francie ví. Tomu se říká nedostatek historického přehledu. Protože sepětí Francie a České i Československé republiky bylo vždy velké. Na druhé straně v dějinách byla Francie mnohdy velmi levicová a navíc slabá, a tím i nejistá. Taková je i dnes. Na druhé straně v historii vzešel právě z Francie diktátor Napoleon.


Do konce roku by se podle představ prezidenta Macrona měla uskutečnit evropská konference, která by navrhla reformu evropského projektu. Liberální francouzský prezident v dopise také kritizuje nacionalisty a vyjadřuje naději, že v reformované Evropě by své místo opět našla i Británie. Na pozadí toho, co se ve Francii děje v podobě antisemitismu, kdy z Francie odcházejí Židé, protože mají strach o život, je boj proti nacionalismu jen poněkud odvrácení pozornosti od tohoto problému v samotné Francii. To však neznamená tolerovat nacionalismus a šíření nenávisti mezi lidmi.

Text obsahuje i řadu konkrétních návrhů, například v zájmu zachování svobody by měla být vytvořena agentura, která by měla chránit evropské demokracie před zásahy do jejich voleb, a mělo by být zakázáno financování evropských politických stran ze zemí mimo EU. Z internetu je podle něj třeba vykázat nenávistné slovní útoky. Jedná se o vytvoření agentury pravdy podle Orwella? Bude jediná pravda vydávána jako v Číně? Tedy omezení svobody slova, abychom ochránili demokracii? Je Čína naším vzorem?

V oblasti migrace Macron navrhl revizi schengenského systému, vytvoření společné pohraniční policie a evropského azylového úřadu. Každá země, která chce být členem Schengenu, musí být podle Macrona zodpovědná a přísně kontrolovat hranice, a zároveň být solidární. Solidarita podle něj tkví ve „společné azylové politice se společnými pravidly přijímání a odmítání“. Macron se vyslovil také pro navázání užších vazeb s Afrikou. Naskýtá se otázka, proč již ochrana vnějších hranic dávno nefunguje? A solidarita znamená prostě kvóty na uprchlíky? Není to záležitostí každého státu?

V hospodářské oblasti Macron vyzval k reformě politiky konkurenceschopnosti a obchodní politiky. Společnosti, které ohrožují strategické zájmy Evropy či její hodnoty v oblasti ekologie, ochrany dat, rovného odměňování či placení daní by měly být trestány či rovnou zakázány. Ve strategických odvětvích a při veřejných zakázkách by Evropa podle prezidenta měla stejně jako USA či Čína přistoupit k politice Evropa na prvním místě. Podle Macrona by měla být také zavedena celoevropská minimální mzda, jejíž výše by byla přizpůsobena situaci v jednotlivých členských zemích. Jde tedy o protekcionismus, doplněný socialismem, a naopak tímto krokem zvyšuje napětí ve světě i Evropě. Mnozí proti protekcionismu bojují. Macron ho svými návrhy chce zavézt. Navíc se socialistickým principem odměn a minimální mzdy. Tedy jde naopak proti smyslu volného obchodu.

Reformou by měla podle Macrona projít celá Evropská unie. Do konce roku by chtěl francouzský prezident uspořádat „Konferenci pro Evropu“, která by měla navrhnout „všechny potřebné změny našeho politického projektu“, a to bez jakýchkoli „tabu“. Klidně by podle něj mohlo dojít i na revizi unijních smluv. Neukazuje však jakým způsobem. Kdo změny bude určovat? Francie a Německo? Na jakém principu se budou smlouvy měnit? V čí prospěch?

Plánovaný odchod Británie z EU Macron označil ve svém dokumentu za „symbol krize Evropy“, která nebyla schopna reagovat na obavy lidí v současném světě. Brexit je podle něj ale zároveň „pastí“, do které Brity vlákali lživými tvrzeními nacionalisté, kteří využívají hněvu a vše odmítají, aniž by měli vlastní plán. Macronův ministr financí nedávno označil situaci ve Francii jako globální krizi kapitalismu. Navíc Británie před vyhlášením Brexitu navrhovala reformy EU. Nikdo na ně neslyšel. Ostatně to není první Brexit. Jeden podobný pokus již dříve nevyšel.

V reformované Evropě by podle Macrona lidé zpět získali svůj osud do vlastních rukou. „Jsem si jistý, že v takové Evropě by si Spojené království našlo své místo,“ dodal francouzský prezident ve svém dokumentu. Nejspíše se nepodařilo nahradit výpadek příspěvků Británie do unijní pokladny. Británie je a byla i v minulosti stabilizační prvek ve vztahu mezi Evropou a USA. Ostatně kdysi i Trump vyjádřil podporu Británii a má také problém jednat se zástupci EU.

Jsou však lidé i u nás, kterým se Macronovy nápady velmi libí. Všechny vedou podle nich k federalizaci EU, a to včetně společné ochrany hranic, armády, fiskální politiky atd.. Jejich představa je, že by vznikla Federální vláda a třeba premiér nebo komisař, to je fuk, jak se to nazve. Systém plně funkční jako v USA. Nebo v Rusku. Tedy nejen již Čína, ale i Rusko bude náš vzor?

Podle mého názoru je hlavním problémem nekoncepčnost EU. A Macron to svými nápady zhoršuje. Stává se z něho bohužel politik – diktátor s nádechem levicových nápadů. Situace v Evropě je velmi zralá na příchod diktátora. Říkám to jako rozený optimista s důvěrou, že se nakonec tak nestane. Ale historie je bohužel jasná. Evropa místo sebevědomí znovu začíná jednat na podkladu strachu. Svým plánem to, co prezident Macron nechce, naopak podněcuje. Situace před sto lety byla velmi podobná. Zbývá jen věřit, že se snad Evropa poučila a místo přehnaně liberálních politiků bude zvoleno ve volbách i mnoho pravicových konzervativních politiků s jasnou vizí reformy EU. Ta Macronova se navzdory jistě dobrému úmyslu nepovedla. A to velmi zřetelně. Omezuje totiž svobodu a demokracii, základní hodnoty EU. A to je zlé.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...