30.10.2024
Kategorie: Společnost

Z Twitteru rovnou k soudu!

Sdílejte článek:

KN

Jak snadno se můžete kvůli příspěvku na sociálních sítích ocitnout v soudní síni? To si ověřil na vlastní kůži pan Viktor. Dva dny po masakru ze 7. října napsal na Twitteru, že „Palestince je třeba rozdrtit na prach“. A co se stalo?  Chytl se toho jeden agilní pirátský zastupitel a už to jelo.  Ale dejme slovo panu Viktorovi.

Hodně z vás se ptalo na detaily mého soudního případu, kdy jsem stíhán za příspěvek tady na Twitteru týkající se Izraelsko-palestinského konfliktu. Máme státní svátek, takže kdy jindy rozepsat tuhle absurdní aplikaci zákonů k potlačování svobody slova.

Takže, co jsem vlastně napsal? Toto:

Obrázek

Možná trošku ostřejší názor, nicméně nic, co by vybočovalo z toho, co se na této síti objevuje 1000x denně v mnohem, mnohem, MNOHEM drsnější podobě.

Jenže tento pachatel dobra od Pirátů zjevně měl dlouhou chvíli a obratem datovkou poslal trestní oznámení (TO) na brněnské státní zastupitelství pro podezření z „podněcování nenávisti“.

Obrázek

Podávat trestní oznámení na vlastní voliče je zajímavá strategie, která Piráty dovede daleko.

Já se o tom dozvěděl v momentě, kdy mi volal policista a chtěl po mně, abych naklusal na stanici vysvětlit, co jsem tím myslel. Nemusím asi říkat, že už samotná situace „policie si vás volá na stanici“ má celkem silný zastrašovací účinek. Nicméně na stanici jsem došel, vysvětlení jsem do protokolu podal. Policista byl zjevně toho názoru, že je to kravina, která ho odvádí od skutečné práce, a stěžoval si na možnost podávat TO elektronicky, bez fyzického podání u policie, což by podobné lidi odradilo.

Policista mi řekl, že teď to je na státní zástupkyni (SZ), jestli se rozhodne věc pohánět dál. Předpokládal jsem, že jim bude stačit na mě udělat bububu, tak jsem si tam posypal hlavu popelem a dál to neřešil. Jenže SZ zjevně byla jiného názoru a tak mi volala policie znovu, abych si našel právníka a šel si vyzvednout usnesení o zahájení trestního stíhání (TS). To jsem udělal a usnesení převzal.

Tady jen poznamenám, že je kuriózní, že závěry policejního orgánu obsahují větší hejty na Palestince, než jaké jsem kdy napsal já. Celou dobu mi tam přitakávají, aby v závěru nesmyslně uzavřeli, že jsem podněcoval nenávist. (Zkrátka pokyn SZ, v rozporu s logikou).

Obrázek

Proti tomu jsem samozřejmě podal stížnost (na doporučení policie), která byla samozřejmě SZ zamítnuta. Argumentace státní zástupkyně je fascinující; účelově a nesmyslně dezinterpretuje, co píšu, a ještě opomněla zmínit, že vedle palestinské vlajky byla i ta ruská.

Obrázek

Logicky, pokud by přístup k mým vyjádřením byl identicky aplikován i na obdobné komentáře směřující proti Rusku, muselo by před soud naklusat tak 90% stoupenců Ukrajiny za „podněcování nenávisti proti ruskému národu“ 😀 To je zjevně SZ a soudu jedno. Ale nebudu předbíhat.

Stále jsme s právníkem předpokládali, že podobnou hovadinu musí rozumný soudce shodit ze stolu (jak mu ostatně potvrdily jeho kontakty na jiných soudech).

Ale to jsme se přepočítali. Soud věc přijal a nařídil hlavní líčení. Na něj se milá státní zástupkyně dostavila oblečená takto:

Obrázek

Co to vypovídá o jejích motivech a profesionalitě asi nechám na vás. Jen poznamenám, že její chování v soudní síni odpovídalo vzezření.

Přístup soudce byl cca ve stylu „otrávený profesor za katedrou se rozhodl podusit studentíka“. Přiznal, že o Twitteru nic neví a budil celkově dojem, že jen státní zástupkyni dělá přátelskou výpomoc. Jediný argument SZ byl, že jako „překladatel“ musím vždy naprosto přesně rozlišovat mezi „Palestinci“ a „Hamásem“. Argument, že je to to samé jako říct „Rusové“ místo „Putinův režim“ nebo „Němci“ místo „nacisté“, odignorovala ona i soudce. Stejně tak ignorovali fakt, že kdybych já měl být odsouzen za toto, bylo by nutné odsoudit polovinu českého internetu za ten či onen komentář. Nijak nebylo řešena intenzita výroků, SZ jen konstatovala, že na moje výroky se nevztahuje ochrana svobody slova. Aha…

Nepřekvapivě soudce následně konstatoval vinu (kdy začal konstruovat cosi o mírovém křídlu Hamásu) a uložil mi peněžitý trest ve výši 10 tisíc Kč, proti čemuž jsem se okamžitě odvolal. Budu doufat, že na krajském soudu bude panovat méně aktivistický duch a víc rozumu.

No a to je zatím vše o tomto absurdním případu omezování svobody projevu online. O dalším vývoji budu případně informovat. Sdílejte, komentujte.


Sociální síť X

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 4,65 out of 5)
Loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)