27.2.2024
Kategorie: Ze světa

Vyslání vojsk NATO na Ukrajinu? Co signalizují Macronova slova

Sdílejte článek:

HSP

Macronovo prohlášení, že se zvažuje možnost vyslání vojsk NATO na Ukrajinu (ačkoli podle něj se zatím nedosáhl konsensu), vyznívá jako senzace.

Dosud se hlavní teze všech západních zemí o možnosti přímé účasti jejich armád ve válce na Ukrajině dala popsat jedním slovem: „nikdy“.

Všichni lídři předních západních zemí prohlásili, že armády NATO nikdy nebudou bojovat proti Rusku na Ukrajině a samotné hrozbě přímého střetu mezi Aliancí a Ruskem je třeba se vyhnout všemi prostředky.

Totéž (vyhnutí se přímému střetu) bylo i hlavním motivem odkládání nebo úplného odmítnutí dodávek různých západních zbraní na Ukrajinu.

A nebylo to proto, že by v čele vedoucích zemí NATO byli ruští špioni, ale z velmi zjevného důvodu: Rusko je vlastníkem největšího jaderného arzenálu na světě, a proto přímý střet s ním ze strany Aliance představuje mimořádně vysokou hrozbu jaderné války se vzájemným zničením.

Kromě toho Moskva na různých úrovních neustále dává najevo, že v případě války s NATO, vzhledem k absolutnímu nepoměru potenciálu Aliance a Ruska v konvenčních zbraních, Rusko okamžitě použije jaderné zbraně (ne tak dávno to například výslovně prohlásil Dmitrij Medveděv).

Podobné náznaky zazněly i v případě, že do války nevstoupí celá Aliance, ale někteří její členové. Moskva také dala jasně najevo, že v takovém případě by se to považovalo za vyhlášení války se všemi důsledky, které by z toho vyplývaly.

Proto byl jakýkoli náznak účasti vojsk NATO ve válce na Ukrajině dříve na oficiální úrovni okamžitě potlačen.

A včerejší prohlášení, že na Ukrajinu mohou být vyslány armády zemí Aliance, zněly jako hrom.

Zejména vezmeme-li v úvahu, že teprve nedávno německý kancléř Scholz prohlásil, že Německo neposkytne ukrajinským ozbrojeným silám rakety Taurus, aby nevyvolalo eskalaci vztahů s Ruskem. A hned poté Macron oznámí, že se jedná o vyslání vojsk zemí Aliance na Ukrajinu, což znamená nejvyšší možný stupeň eskalace.

Co tato prohlášení ve skutečnosti znamenají?

Existují minimálně dvě možná vysvětlení.

1. Situace na frontě je pro ukrajinskou armádu tak složitá (i personální), že bez přímé podpory jednotek NATO nebudou ukrajinské ozbrojené síly schopny udržet obranu. Proto aliance a evropské země diskutují o krajních opatřeních v podobě vyslání svých armád na Ukrajinu. V tomto případě Macronovo prohlášení vypadá jako pokus o sondáž reakce evropské veřejnosti i Ruska na takovou možnost av důsledku toho o konečné rozhodnutí – vyslat nebo nevyslat vojska.

2. Macronovo prohlášení je bluf a PR. Na jedné straně s cílem podpořit bojového ducha na Ukrajině a demonstrovat připravenost na co nejrozhodnější kroky. Na druhé straně – aby navodil evropské veřejné mínění na souhlas s potřebou zvýšit vojenské výdaje a pomoc Ukrajině argumentem „jinak budeme muset bojovat s Ruskem sami“ (ne tak dávno podobný argument použil Biden, když přesvědčoval Kongres, aby odblokoval pomoc Ukrajině).

Reakce veřejnosti v Evropě však může být opačná. Perspektiva přímé konfrontace s Ruskem s hrozbou jaderného konfliktu pravděpodobně zvýší počet zastánců na Západě za brzké ukončení války na Ukrajině.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
46 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)