1.7.2020
Kategorie: Ekonomika

Vykašlal se stát na Karvinsko?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonOdboráři z OKD si stěžují na stát, že na ně vláda zapomněla. Ministr Adam Vojtěch jede do Moravskoslezského kraje jednat o situaci.

Odboráři OKD vydali stanovisko k současné situaci na Karvinsku. „Je s podivem, že všem výše jmenovaným nevadilo, že od začátku pandemie museli havíři dál pracovat a fárali do dolu společně v klecích, sprchovali se společně ve sprchách, převlékali se společně v šatnách, obědvali společně v jídelnách, jezdili do práce společně v autobusech,“ napsali odboráři. Horníci podle nich vše dělali bez možnosti rozestupů či aktivního používání doporučených postupů.Zaměstnanci OKD jsou podle nich ze situace velmi frustrovaní. „Mnoho z nás je v karanténě, protože jsme se setkali s pozitivními kolegy. Mzda v karanténě činí 60 procent. Většina pozitivních byla infikována v práci, protože do té museli docházet, aniž to mohli nějak ovlivnit, jsou postiženi oni i jejich rodiny,“ uvedli odboráři. Vadí jim také, že okresy Karviná a Frýdek-Místek jsou touto situací stigmatizovány.

K výše uvedenému je třeba dodat několik „ale“. Nejprve je nutné se zmínit i o tom, že podobná situace s nejpostiženějším regionem s čínskou chřipkou byla i v Polsku v oblasti polských dolů. I tam se COVID-19 šířil mezi horníky a jejich rodinnými příslušníky. O tom se v médiích psalo již před několika týdny a dokonce se zvažoval zvláštní režim pro cesty do tohoto území Polska. Nakonec od toho bylo upuštěno, protože je zřejmé, že by to nebylo možné jakkoliv efektivně kontrolovat.

Když vláda vydala nařízení o nouzovém stavu, neznamenalo to automatické přerušení výroby. Naopak, vládní opatření se týkala jen omezení kontaktů mimo pracoviště, pracovat se obecně mohlo. Pokud v dolech nebylo možné zajistit rozestupy mezi zaměstnanci, nošení roušek bylo i díky poměrně těžké fyzické práci v šachtách nemožné, nebylo možné zajistit hygienické podmínky nejen v dole ale i na šatnách a ve sprchách, měla pravděpodobně vláda, nebo místně příslušná KHS, práci v dolech zakázat. Jelo se ale dál, jako by se nechumelilo, a ano se chumelilo. Odboráři tehdy neprotestovali, chodili do práce a pobírali mzdu. Pokud by odbory tehdy trvaly na přerušení provozu ve všech dolech OKD, a vláda jim přesto nařídila do práce chodit, pak by bylo pravdivé tvrzení o tom, že za současnou situaci může vláda.

Příklady známe z automobilového průmyslu. Tam odboráři trvali na zastavení výroby a všechny automobilky zastavily na několik týdnů provoz. Nyní automobilky ztráty na výrobě počítají v desítkách miliard korun, ale v regionech, kde podnikají, je z hlediska COVID-19 klid.

Samozřejmě, černé uhlí je strategická surovina, která by chyběla v dalších průmyslových odvětvích, a odboráři s vedením OKD museli dojít k jakési „tiché dohodě“ o pokračování těžby s nějakými „příplatky“. O tom se ale nemluví. Dnes je situace taková, že se nemoc COVID-19 mezi horníky dramaticky rozšířila a Karvinsko by se mohlo stát zdrojem „druhé vlny“ v celém Česku.

Situace na Karvinsku je tak dána specifickými podmínkami hornické činnosti, fyzické práce v obtížných podmínkách a obecně podceněním ze strany vedení společnosti, odborů i státu. Nepomohlo ani tvrzení, že horníci jsou tvrdí chlapi a něco vydrží. Inu, vydrželi, a nyní „lítají po bytě s rouškami“. Vina je tedy „rozplizlá“ na všechny účastníky, vládou počínaje, vedením OKD, odboráři a samotnými horníky.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 2,83 out of 5)
Loading...