23.10.2017
Kategorie: Politika, Volby 2017

Voliči chtěli změnu

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

Nářky poražených a dokonce zbědovaných stran po volebním výsledku jsou nářky těch, kteří nechtěli ani slyšet ani vidět. Média mohou stokrát probírat údajné prohřešky šéfa hnutí ANO Babiše, ale nic to nepomohlo a třicet procent voličů tyhle informace jednoduše ignorovalo.

[ad#clanek-respo]

Nabídka změny

Nejen ANO představovalo pro voliče návrh změny. O své místo se přihlásili Piráti a po osmi letech existence se jim podařilo vstoupit do Poslanecké sněmovny. Totéž dokázala i Strana přímé demokracie Tomia Okamury, která vznikla teprve v květnu roku 2015. Okamura dokázal skoro nemožné po rozpadu svého původního Úsvitu a vyslyšel volání voličů, kteří chtějí ještě radikálnější změny, než ANO nebo Piráti.

Zrada vůči voličům

Jako první ji předvedla v plné (ne)kráse ODS v době Nečasovy vlády a trest byl nemilosrdný. Ani dnes druhé místo a přes jedenáct procent nevrací ODS tam, kde léta byla, byť to nejhorší má asi za sebou. Za to ČSSD se rozhodla pro sebevraždu v přímém přenosu a po odsouhlasení nenáviděných kvót si to pojistila lithiem. Trest by zákonitý.

Povolební vyjednávání

Zatím se výroky předsedů stran vůči ANO dost vymezují, zatímco Babiš zvolil smířlivější tón. Dokonce i některé prvky programu SPD by akceptoval, ač útoky vůči Okamurovi v kampani nešetřil. Leč volební kampaň skončila a realita ukazuje, že nějaké dohody a ústupky se budou muset dělat. Sám Babiš může vládnout pouze jako menšinová vláda a to by toho mnoho nenavládnul.

Prezidentova hra

Zkušený lišák Miloš Zeman hned v prvním vyjádřením eliminoval případnou snahu postavit proti němu beztrestně další konkurenčního kandidáta. Po sedmém listopadu se stav proto velmi projasní. Zeman má v paměti své volby a podporou některý politických formací bude sledovat i své cíle. Tedy zájem voličů, jejichž strany by se mohly podílet na vládní koalici. A je vhodné připomenout, že pouze pro vyslovení nedůvěry vládě je nutných 101 poslanců, pro schválení vlády to neplatí.

Dobré zprávy z EU

Už i „osidlovací šílenci“ v EU si uvědomili, že rozpad této formace je opravdu už jen otázkou několika měsíců. Připravované změny pro prosincový summit proto akcentují zásadní výhrady členských států V4 a tím umožňují především SPD a Okamurovi zmírnit tlak na nutnost vyvolání referenda o setrvání v EU. Nemožnost přehlasovat jakýkoliv stát v oblasti kvót (tedy vynechání zásad z Lisabonské smlouvy), nevynutitelnost přijetí eura apod.jsou dost zásadní změny, ke který EU přistupuje. Je to přiznejme si, po politické porážce, kterou EU uštědřila jednota zemí V4 a výsledky voleb v Rakousku. Jen naprostý ignorant by před tím dál zavíral oči.

Nová česká vláda bude mít možnost prokázat, zda splní očekávání voličů toužících po změně. Buďme však realisté, na některé zásadní projekty ani čtyři roky vlády nestačí. Ale položit dobré základy by mohlo Českou republiku posunout dál. Abychom už nebyli v EU tou chudobou skoro na konci členských států EU.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Rudolf_Mládek

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...