8.2.2019
Kategorie: Politika

Volby do europarlamentu se promění v bitvu o hlasy voličů odmítajících islám a masovou migraci

Sdílejte článek:

LUKÁŠ LHOŤAN

Blížící se volby do europarlamentu se stanou jednou ze zásadních bitev na české politické scéně v poslední době. Nejvíce se bude válčit na té části politického spektra, která odmítá islám a masovou migraci. Byť ještě není uzavřená možnost podání kandidátky, tak již nes jsou známy dvě uskupení, která povedou zápas o hlasy voličů z řad antiislamistů a o nástupu třetího uskupení se také již proslýchá.

[ad#textova1]

PL píší: “Na tiskové konferenci chce Samková také představit základní (euroskeptické) programové teze kandidujícího subjektu, odkazy na webové stránky a sociální sítě, chybět nebude ani představení některých spolupracovníků a podporovatelů kandidátky. Sama Samková je na pozvánce podepsána jako vedoucí kandidátky do Evropského parlamentu.”

Osobně bych dodal, že již několik měsíců se v zákulisí antiislamské scény dojednávala právě koalice různých osobností, které se dohodly na kompromisu a společné kandidátce do eurovoleb. Po tragickém divadle kolem Bloku proti islámu jde o první pokus sjednotit opět českou antiislámskou scénu, kterou tak těžce poškodili Jana Volfová a Martin Konvička kauzou Bloku proti islámu. Podle mých informací bude uskupeni vedené Samkovou mít podporu vyznaných osobností nejen české antiislámské scény, ale i lidí vystupujících proti politice vůdce hnutí ANO Babišovi a pod. Toto je první uskupení.

Druhým uskupením je hnutí Tomia Okamury SPD. Z toho co zatím vidíme na veřejnosti platí Okamura sice masivní mediální kampaň na internetu, kde se snaží vyvolat dojem, že on je ten jediný spasitel před islámem a migrací, ale z celkového dopadu se zdá, že jde spíše o zoufalou snahu udržet se v politice. Pominuli množící se informace nejen o vyhazovaní nepohodlných protiislámských aktivistů z SPD, tak se také ukazuje, že mnozí členové SPD odcházejí sami a Okamurovi zanikají místní organizace SPD.

Okamura sedí v českém parlamentu již od roku 2013, tedy 6 roků, ale nemá příliš moc praktických výsledků, což ovšem vyvažuje masivní PR mediální reklamou a kampaněmi. Byť politických úspěchů moc nemá, tak díky získaným hlasům ve volbách si jeho hnutí, a tedy i on sám, dokázali získat zhruba 150 milionu korun. Ovšem je otázkou, jestli po 6 letech lidé již neztrácejí důvěru a zájem o politicky styl Okamury. Fakt, že Okamura doteď neukázal na kandidátce do eurovoleb žádnou z postav české antiislámské scény je také jedním z ukazatelů rostoucí nedůvěry k jeho osobě.

A třetím uskupením, které zatím oficiálně neoznámilo vstup do eurovoleb, ale v zákulisí antiislámské scény se o tom hodně hovoří, je kolektiv kolem aktivisty Jiřího Černohorského. Tito lidé nejsou sice tak moc na internetu vidět, ale jsou velmi aktivní v Čechách a byli hlavními organizátory a tahouny kampaní proti globálnímu paktu o migraci a istambulské smlouvě, kdy se jim aktivismem v ulicích podařilo vytvořit skrze voliče tlak na českou vládu, což vedlo poté k odmítnuti globálních paktů vládou.

Jak je tedy vidět, tak Okamura má sice dobrou PR reklamu, ale schází mu schopni aktivisté a je otázkou jak moc mu v realitě klesá členská základna. Naopak kolektivy kolem Samkové a Černohorského jsou aktivnější a mají více reálných výsledků, ale schází jim mediální vliv, který si zatím uchovává Okamura. Volby tedy budou nejspíše drsné a dosti zajímavé …

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor: Lukáš Lhoťan

lhotan

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...