10.11.2022
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Vládní delegace

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Oficiální státní delegaci si obvykle představujeme jako výpravu seriosních pánů v drahých, dobře padnoucích oblecích. Občas, pro zpestření, doplněnou nějakou tou dámou, prošedivělým inženýrem či právníkem, podle tématu, které se na příslušném mezinárodním setkání očekává.

Ovšem česká státní delegace, vyslaná do egyptského Šarm aš-šaichu na tak zvanou klimatickou konferenci, se z tohoto pravidla poněkud vymykala. Obzvláštnil ji mladý, ekologicko-homosexuální aktivista Kryštof Stupka. Jde o dvaadvacetiletého někdejšího člena Mladého Pirátstva a aktivního člena strany Zelených. Vystudoval politologii a v současné době dálkově studuje práva na pařížské univerzitě „se zaměřením na evropské právo a lidská práva”.

Sám o sobě uvádí: Je mi 22 let, původně jsem z Prahy. Jsem gay, queer. Jsem hodně expresivní. Oblékám se queer a chci, aby to bylo vidět. Jinými slovy, rád provokuje. Není proto divu, že se od svého okolí občas dočká i nějakého toho nesouhlasu, který ovšem vyhodnocuje jako nenávist. „V Praze se potkám s nějakou reakcí Hate speech tak jednou do týdne, cca jednou za dva týdny mi někdo řekne: “děvko, buzerante” a podobně.”  S gustem pak podobné incidenty nahlašuje.

Kromě toho je i tak zvaným Mladým delegátem OSN. Na Linkedin se o něm píše, že je „Czech UN Youth Delegate, gen-z changemaker, climate defender & LGBTQ+ rights advocate.” Poměrně dost funkcí ve 22 letech, že? Do delegace jej patrně propašoval některý z ideových soudruhů z Ministerstva životního prostředí. Na svém Twitteru k tomu Stupka píše „Jedním z cílů #COP27, se kterým se MŽP ztotožňuje, je zajistit, aby byl slyšet hlas mladé generace. Při příležitosti Dne mládeže delegace MŽP pozvala české Mladé delegáty do OSN @UNYouthCZ @krystofstupka  a @LinzerPavel  na ranní koordinaci EU států zde v Egyptě.

Určitě znáte podobné týpky. S povahou a móresy, které mnohému chovateli čtyřnohých miláčků připomenou jednu poměrně častou příhodu. Prochází se svým disciplinovaným vlčákem ulicí, když tu se k (pevnému) plotu po straně přiřítí nažhavený Jorkšír. S fistulovým, zuřivým štěkotem vyskakuje do výše pasu a tváří se přitom, že chce kolemjdoucího velikého psa roztrhat. Provokuje. Dobře ví, že plot je festovní a že páníček nedovolí svému psovi, aby se po něm ohnal. A tak se baví bezmocným vztekem toho velikého psa, který tak snadno a beztrestně vyvolává…

Je to zvláštní doba. Jste-li dostatečně švihlí a k tomu navíc narozeni s nějakou tou úchylkou pudu pohlavního, máte o karieru postaráno. A disponujete-li k tomu ještě správnou dávkou drzosti a nelásky k většinové společnosti, můžete s tím dojít až do vládní delegace, nebo dokonce do OSN. A to v poměrně mladém věku.

Jen ještě otázečku závěrem: Také cítíte tu hrdost, že jste občanem České republiky, kterou v cizině representuje takováto delegace?

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (55 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
57 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)